Státy smí nařídit omráčení zvířat před rituální porážkou, řekl soud EU. Židé se ohradili

Členské státy Evropské unie mohou nařídit, že zvířata musí být před rituální porážkou omráčena. Rozhodl o tom dnes Soudní dvůr Evropské unie, podle kterého není příslušné nařízení vydané před třemi lety v Belgii v rozporu s náboženskou svobodou. Umrtvení zvířete před porážkou podle něj naopak vychází vstříc cílům EU v oblasti kvality života hospodářských zvířat.

Soudní dvůr EU
doporučujeme

Rituální porážky praktikují přes odpor ochránců zvířat židé a muslimové. Jejich belgické organizace se obrátily na soud poté, co vlámská regionální vláda přijala v roce 2017 zákon na ochranu zvířat. Ten nařizuje omráčení zvířete před rituální porážkou, má to bránit jeho zbytečnému utrpení. Pravidla výroby košer, popřípadě halal masa ale omámení zvířete neumožňují.

Unijní právo podle soudního dvora sice ve výjimečných případech a ve smyslu náboženské svobody rituální porážky bez předchozího omráčení zvířete umožňuje, jednotlivé členské země ale mají přesto právo přijmout vlastní pravidla. Vlámský zákon podle soudu respektuje náboženskou svobodu, neboť nezakazuje rituální porážku jako takovou, ani prodej masa, které z ní pochází. Pokud židé a muslimové nechtějí za daných podmínek maso produkovat, mohou jej podle soudu na belgický trh stále dodávat jiné členské země EU i země mimo ni.

Soudci se v tomto případě neztotožnili s názorem advokáta Soudního dvora, který v zářijovém posudku uvedl, že je belgický předpis v rozporu s Listinou základních práv EU. Konstatoval tehdy, že listina zajišťuje svobodu vyznání a "právo projevovat náboženské vyznání nebo přesvědčení bohoslužbou, vyučováním, prováděním úkonů a zachováváním obřadů" a to "navzdory zbytečnému utrpení, které je způsobováno zvířatům v rámci rituální porážky bez předchozího omráčení".

Židovské a muslimské rituály zahrnují usmrcování zvířat ostrým nožem, když jsou při vědomí. Zatímco stoupenci této tradice tvrdí, že jsou zvířata takřka okamžitě mrtvá a netrpí, ochránci zvířat mají většinou opačný názor.

"Evropa již nechrání náboženské menšiny," reagoval dnes na rozhodnutí soudu Koordinační výbor židovských organizací v Belgii (CCOJB). Podle jeho předsedy Yohana Benizriho je verdikt "popřením demokracie". Rozhodnutí naopak přivítala řada organizací bojujících za práva zvířat, například Nadace Brigitte Bardotové.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko přitvrdilo. Do práce, na poštu, do banky či na procházku jen s…

27.01.2021 22:04 Aktualizováno Na Slovensku ode dneška platí v souvislosti s koronavirovou krizí přísnější zákaz vycházení.…

Česko nejspíš čeká zpřísnění opatření, na Slovensku už se bez testu nesmí…

27.01.2021 22:02 Aktualizováno Na Slovensku dnes začnou platit přísnější pravidla omezení pohybu pro osoby, které nemají negativní…

Spor EU a AstraZeneca o vakcíny trvá, unie chce ty z Británie

27.01.2021 21:44 Aktualizováno Spor Evropské unie s farmaceutickou firmou AstraZeneca o dodávky vakcín se oběma stranám ani dnes…

EU i Británie souhlasí s obnovením provozu letadel Boeing 737 MAX

27.01.2021 18:58 Aktualizováno Agentura Evropské unie pro bezpečnost letectví (EASA) dnes povolila obnovit komerční provoz letadel…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama