Steinmeier vyzývá Němce, aby se s pandemií porvali

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier vyzývá spoluobčany, aby se společně poprali s koronavirovou pandemií. V projevu, který bude odvysílán dnes večer, podle agentury DPA připouští krizi důvěry, pokud jde o dosavadní postup v boji s epidemií, a také chyby, jichž se úřady dopustily.

Frank-Walter Steinmeier
doporučujeme

Steinmeier v předtočeném projevu požaduje srozumitelná a pragmatická pravidla v boji proti koronaviru a občany vyzývá ke spojení sil proti třetí vlně pandemie. "Poperme se s tím všichni společně, milí spoluobčané. Dostaňme ze sebe, co v nás vězí," cituje DPA z proslovu, který byl natočen v pátek a který některé německé televize odvysílají dnes večer. Už v 18:00 ho má na programu zpravodajská televize n-tv, v 19:00 pak ZDF a ve 20:00 ARD.

"Nepohoršujme se jenom nad ostatními nebo nad těmi nahoře. Neukazujme pořád, co nejde, ale že to jde, když všichni přispějí svým dílem," prohlásil dále Steinmeier. Německý prezident připustil také krizi důvěry a chyby při testování, očkování a digitalizaci. "Po 13 měsících už hesla o tom, že je třeba vydržet, nepomáhají. Všechny výzvy k trpělivosti a rozumu a disciplíně se v těchto skličujících časech otupí," řekl spolkový prezident.

Důrazně německá hlava státu varovala před samoúčelnou politickou pří. Spolková vláda, spolkové země, strany, koalice a průzkumy nyní nesmí hrát hlavní roli. "Potřebujeme srozumitelnost a odhodlání, potřebujeme srozumitelná a pragmatická pravidla, aby lidé měli orientaci, aby tato země mohla ze sebe opět dostat to, co v ní je," prohlásil prezident Steinmeier.

Německá kancléřka Angela Merkelová už ve čtvrtek lidi vyzvala, aby Velikonoce strávili jen v úzkém kruhu a pokud to není nevyhnutelně nutné, nikam necestovali. V Německu za uplynulý den přibylo 21.888 případů nákazy novým koronavirem, což je o několik set více než před týdnem, uvedl v pátek Institut Roberta Kocha (RKI).

Německo hlásí přes 18 tisíc případů koronavirové infekce a 120 úmrtí

V Německu přibylo za uplynulý den 18.129 případů koronavirové infekce a 120 úmrtí nakažených. Vyplývá to ze statistik Institutu Roberta Kocha (RKI), aktualizovaných dnes ráno. Minulý pátek byly počty nově nakažených i zemřelých vyšší, ale aktuální statistiky mohou být zkresleny tím, že uplynulý Velký pátek byl dnem pracovního klidu, kdy se méně testuje.

Přesně před týdnem RKI zaznamenal během jednoho dne 20.472 nově infikovaných a 157 úmrtí. Počet hlášených nových případů infekce za posledních sedm dní na 100.000 obyvatel byl dnes ráno 131,4, což je o něco méně než v pátek, kdy byla sedmidenní incidence 134.

Od počátku pandemie, s jehož třetí vlnou se nyní 83milionové Německo potýká, testy v zemi prokázaly 2,873.190 případů nákazy. Počet uzdravených RKI odhaduje na 2,560.400. Celkový počet lidí, kteří na covid-19 nebo s covidem zemřeli, vzrostl na 76.895.

Celoněmecké reprodukční číslo bylo podle RKI v pátek odpoledne na hodnotě 1,03. To znamená, že 100 infikovaných nakazí v průměru dalších 103 osob. O den dříve bylo reprodukční číslo 0,99. Teprve v případě, že se drží delší dobu na nižší úrovni než jedna, epidemie ustupuje.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

NATO zahájí odchod z Afghánistánu v květnu, potrvá několik měsíců

14.04.2021 21:46 Jednotky Severoatlantické aliance zahájí postupný odchod z Afghánistánu 1. května, Spojené státy…

Belgie chce rozvolnit na začátku května, Francie hlásí přes 43.000 nákaz

14.04.2021 20:57 Belgie plánuje na začátku května po šestiměsíční přestávce kvůli koronaviru znovu otevřít venkovní…

Orbán: Zahrádky v restauracích se otevřou, když bude očkováno 3,5 milionu…

14.04.2021 19:33 Maďarsko uvolní další opatření proti šíření koronaviru, jakmile bude naočkováno proti covidu 3,5…

V EU jsou na tom v očkování proti covidu nejlépe Malta a Maďarsko

14.04.2021 16:30 Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové bylo v EU podáno již 100 milionů dávek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama