Strana Zelených v Německu sílí, ovládla radnice tří velkých měst

Německá strana Zelených získala dnes v druhém kole komunálních voleb v nejlidnatější spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko poprvé funkce starostů v Bonnu, Cáchách a Wuppertalu. Výsledky hlasování označila ekologická strana za historické, informovala agentura DPA. Podle agentury AP ukazují mimo jiné sílu Zelených před německými parlamentními volbami v příštím roce.

Německo, ilustrační foto
doporučujeme

Radnici bývalého hlavního města Spolkové republiky Německo Bonnu povede nově zelená starostka Katja Dörnerová.

V Cáchách (Aachen), které leží u hranic s Belgií a Nizozemskem, bude primátorkou její stranická kolegyně Sibylle Keupenová. Třetím městem, které ovládli dnes Zelení, je průmyslový Wuppertal. V čele bude mít Uweho Schneidewinda.

Křesťanskodemokratická unie (CDU) a sociální demokracie (SPD), které tvoří celoněmeckou koaliční vládu kancléřky Angely Merkelové, zaznamenaly podle agentury DPA smíšený výsledek.

Kandidát CDU Stephan Keller získal primátorské křeslo v hlavním městě Severního Porýní-Vestfálska Düsseldorfu. CDU ovládla i radnice v Münsteru či Oberhausenu. Sociální demokraté uhájili funkci starosty v tradiční baště Dortmundu a radnici povedou také v Mönchengladbachu, Bielefeldu či Gelsenkirchenu.

V čele největšího města spolkové země na západě Německa, Kolína nad Rýnem, zůstane dalších pět let Henriette Rekerová. Nezávislá kandidátka, kterou podporovali Zelení i CDU, je primátorkou od roku 2015. Během první volební kampaně před pěti lety se stala kvůli vstřícnému postoji k uprchlíkům terčem atentátu, který ale přežila.

V neděli se v Severním Porýní-Vestfálsku hlasovalo všude tam, kde se nepodařilo primátora či starostu zvolit v prvním kole, které se konalo 13. září. Tehdy hlasování, během kterého se vybírali i členové zastupitelstev, ovládla konzervativní CDU. Druhou nejsilnější stranou zůstali navzdory ztrátám sociální demokraté, třetí skončili Zelení.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemětřesení v Turecku a Řecku: Nejméně 14 mrtvých a stovky zraněných,…

30.10.2020 22:01 Aktualizováno Část Řecka a Turecka dnes zasáhlo silné zemětřesení s ohniskem v Egejském moři. Podle tureckého…

Francie hlásí 50 tisíc nakažených, Itálie 31 tisíc, Belgie a Británie 24…

30.10.2020 21:38 Aktualizováno V Itálii skokově narostla denní bilance nakažených koronavirem na více než 31.000. Je to nejvíc od…

Covidem-19 se nakazilo více než 45 milionů lidí

30.10.2020 21:27 Tempo šíření koronavirové nákazy ve světě se dál zrychluje a desítky zemí den co den hlásí rekordní…

Ve Varšavě se pochoduje na protest proti zákazu potratů

30.10.2020 19:33 Navzdory koronavirovým restrikcím se dnes tisíce lidí z celého Polska zapojily ve Varšavě do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama