Summit EU podpořil Řecko, politici se ohradili vůči dohodě Turecka s Libyí

Turecko-libyjská dohoda o ekonomických zónách ve Středozemním moři je v rozporu s mořským právem a narušuje svrchovanost třetích zemí. Takto se lídři členských zemí Evropské unie na aktuálním summitu postavili k memorandu z konce listopadu uzavřenému Ankarou a mezinárodně uznávanou vládou v Tripolisu. Na zasedání Evropské rady zároveň opět vyjádřili solidaritu s dotčenými členy, tedy Řeckem a Kyprem.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Řecko
doporučujeme

Dohodou z minulého měsíce si obě strany vymezily své výlučné ekonomické zóny ve Středomoří. Turecko si v ní nárokuje vodní pásmo mezi libyjským a tureckým pobřežím v blízkosti Kréty. To se však částečně překrývá s oblastí, na niž si dělá nárok Řecko. Proti dohodě protestovaly kromě Řecka také Egypt a Kypr. Neschvaluje ji ani východolibyjská vláda sídlící v Tobrúku.

"Turecko-libyjské memorandum... narušuje svrchovaná práva třetích zemí, není v souladu s mořským právem a nemohou z něj plynout žádné právní důsledky pro třetí země," píše se v závěrech přijatých na probíhajícím summitu EU. Kvůli údajnému porušení mořského práva se Řecko tento týden obrátilo s námitkami na OSN.

Ve sporu o námořní hranice jde zejména o ekonomické zájmy a o právo na případnou těžbu nerostných surovin. Země EU v říjnu otevřely cestu k možnému uvalení sankcí na turecké představitele či organizace kvůli nepovoleným průzkumným vrtům u pobřeží Kypru. Ankara provádí u pobřeží ostrova rozděleného na řeckou a tureckou část vrty pro těžbu ropy. Severokyperskou tureckou republiku ale uznává právě jen Turecko.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropané ohrožují migranty. Přenáší na ně virus HIV

27.01.2020 22:20 Aktualizováno Už více než týden plní domácí i světová média zprávy o čínském koronaviru. Na pozadí boje se…

Doba na budoucí jednání s Británií je extrémně krátká, varuje Barnier

27.01.2020 22:18 Lhůta pro vyjednání dohody o budoucích vztazích Británie s Evropskou unií po brexitu je extrémně…

Slovenští autodopravci chtějí obnovit blokády hranic

27.01.2020 21:24 Slovenští autodopravci plánují v úterý dopoledne po dvou týdnech obnovit blokády hraničních…

Babiš v Osvětimi: Holokaust nespadl z nebe, svět se potýká s vlnou…

27.01.2020 19:30 Nejdůležitějším poselstvím z připomínek 75. výročí osvobození vyhlazovacího tábora v Osvětimi je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama