Švédská benevolence se nevyplatila? Vysoký počet úmrtí překvapil epidemiologa

Švédsko si v době pandemie nového koronaviru vysloužilo velkou pozornost kvůli značně benevolentnímu přístupu úřadů. Hlavní epidemiolog nyní přiznal, že ho překvapilo, kolik lidí nemoci covid-19 podlehlo.

Ilustrační foto
doporučujeme

Celosvětová pandemie viru SARS-CoV-2 způsobila, že vlády mnoha zemí se rozhodly pro kompletní uzavření, zavřely se hranice, školy, restaurace i obchody. Ale jedna země zvolila úplně jinou strategii. Ve Švédsku si můžete zajít na jídlo do restaurace, děti chodí do školy, a dokonce můžete překročit hranice. Podle švédského státního epidemiologa je tato strategie účinná.

Švédsko zůstává jako jedna z mála zemí stále otevřené, ale i zde vláda doporučuje dodržování vzdálenosti nejméně 2 metry, shromáždění maximálně do 50 lidí. V první řadě se apeluje na vlastní zodpovědnost obyvatel. Uzavření se týká pouze jednotlivých aspektů, nikoliv celé společnosti.

Švédská vláda doporučuje obyvatelům, že pokud se cítí nemocní i jen lehce, mají zůstat doma, protože mají nárok od prvního dne nemoci na dávku nemocenského pojištění. Podle švédského státního epidemiologa Anderse Tegnella to znamená menší zátěž zdravotnického systému a ekonomiky země.

V současné době Švédsko eviduje 23 216 pozitivních lidí na covid-19 a 2 854 úmrtí. Sám Tegnell uvedl pro The Daily Show, že čísla se smrtností jsou překvapivá. „Počítali jsme s tím, že více lidí bude nemocných, ale počet obětí nás skutečně překvapil,“ uvedl epidemiolog a dodal, že s největší pravděpodobností došlo k podcenění v domovech pro seniory, kde se vyskytuje až 50 % úmrtí.

Švédsko řeší stejný problém jako většina evropských zemí, které uvádějí největší smrtnost právě v domovech pro seniory, přestože i Švédsko zakázalo návštěvy. Počet obětí ve Švédsku je mnohem vyšší, než v sousedních zemích jako Norsko nebo Finsko.

Přesto Tegnell uvedl, že zvolená strategie je úspěšná, protože Švédsko na krizi nahlíží holisticky. Podle Tegnella je to možné posoudit na šíření viru SARS-CoV-2, které se nedostalo nad práh zvládnutelný zdravotnickým systémem, lidé nejsou bez práce a ekonomika země nebude trpět. Obyvatelé Švédska jsou z 80 % přesvědčeni, že vláda krizi zvládá, jen 10 % obyvatel má pocit, že ochranná opatření by mohla být přísnější.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Plagiátorská kauza rozdělila slovenskou koalici, vyvolala demonstraci

03.07.2020 21:38 Kauza šéfa slovenského parlamentu Borise Kollára ohledně opisování v jeho diplomové práci rozdělila…

Lotyšsko a Estonsko také zpřísnily podmínky pro Čechy. Test jim nestačí

03.07.2020 21:22 Aktualizováno Slovinsko, Lotyšsko a Estonsko dnes kvůli rostoucímu počtu nových případů koronaviru omezily vstup…

Cestující z Česka budou muset do karantény i v Estonsku

03.07.2020 19:30 Lotyšské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí přidalo na seznam zemí se zvýšeným rizikem šíření…

Orbán získal moc nad další univerzitou. Maďarský parlament schválil…

03.07.2020 17:10 Maďarský parlament dnes schválil zákon o reformě Univerzity divadelních a filmových umění (SZFE),…

Související:

Právě se děje

Další zprávy