Švédská benevolence se nevyplatila? Vysoký počet úmrtí překvapil epidemiologa

Švédsko si v době pandemie nového koronaviru vysloužilo velkou pozornost kvůli značně benevolentnímu přístupu úřadů. Hlavní epidemiolog nyní přiznal, že ho překvapilo, kolik lidí nemoci covid-19 podlehlo.

Ilustrační foto
doporučujeme

Celosvětová pandemie viru SARS-CoV-2 způsobila, že vlády mnoha zemí se rozhodly pro kompletní uzavření, zavřely se hranice, školy, restaurace i obchody. Ale jedna země zvolila úplně jinou strategii. Ve Švédsku si můžete zajít na jídlo do restaurace, děti chodí do školy, a dokonce můžete překročit hranice. Podle švédského státního epidemiologa je tato strategie účinná.

Švédsko zůstává jako jedna z mála zemí stále otevřené, ale i zde vláda doporučuje dodržování vzdálenosti nejméně 2 metry, shromáždění maximálně do 50 lidí. V první řadě se apeluje na vlastní zodpovědnost obyvatel. Uzavření se týká pouze jednotlivých aspektů, nikoliv celé společnosti.

Švédská vláda doporučuje obyvatelům, že pokud se cítí nemocní i jen lehce, mají zůstat doma, protože mají nárok od prvního dne nemoci na dávku nemocenského pojištění. Podle švédského státního epidemiologa Anderse Tegnella to znamená menší zátěž zdravotnického systému a ekonomiky země.

V současné době Švédsko eviduje 23 216 pozitivních lidí na covid-19 a 2 854 úmrtí. Sám Tegnell uvedl pro The Daily Show, že čísla se smrtností jsou překvapivá. „Počítali jsme s tím, že více lidí bude nemocných, ale počet obětí nás skutečně překvapil,“ uvedl epidemiolog a dodal, že s největší pravděpodobností došlo k podcenění v domovech pro seniory, kde se vyskytuje až 50 % úmrtí.

Švédsko řeší stejný problém jako většina evropských zemí, které uvádějí největší smrtnost právě v domovech pro seniory, přestože i Švédsko zakázalo návštěvy. Počet obětí ve Švédsku je mnohem vyšší, než v sousedních zemích jako Norsko nebo Finsko.

Přesto Tegnell uvedl, že zvolená strategie je úspěšná, protože Švédsko na krizi nahlíží holisticky. Podle Tegnella je to možné posoudit na šíření viru SARS-CoV-2, které se nedostalo nad práh zvládnutelný zdravotnickým systémem, lidé nejsou bez práce a ekonomika země nebude trpět. Obyvatelé Švédska jsou z 80 % přesvědčeni, že vláda krizi zvládá, jen 10 % obyvatel má pocit, že ochranná opatření by mohla být přísnější.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu odhaleno dalších 14 611 nákaz covidem, nových úmrtí je 158

29.11.2020 07:33 Německo za sobotu zaregistrovalo 14.611 nákaz koronavirem SARS-CoV-2, zatímco bilance obětí covidu…

Pandemie covid: Británie a Itálie hlásí nižší přírůstek nakažených, potíže…

28.11.2020 21:26 Aktualizováno Itálie a Británie dnes ohlásily méně případů nákazy koronavirem a úmrtí s covidem-19 za 24 hodin…

Británie uzavřela s Francií dohodu k migraci, brexitové jednání pokračuje

28.11.2020 21:06 Britská ministryně vnitra Priti Patelová dnes novináře ujistila, že vyjednávání mezi Británií a…

Po celé Francii se protestovalo proti návrhu zákona o bezpečnosti, došlo…

28.11.2020 20:59 Aktualizováno V sedmdesáti francouzských městech dnes desetitisíce občanů protestovaly proti návrhu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama