Tajemství měst pohřbených Vesuvem odhaleno: Vědci učinili velký pokrok

Když v roce 79 našeho letopočtu vybuchl italský vulkán Vesuv, oblaky popela zavalily města Pompeje a Herculaneum. Nánosy sopečného prachu pohřbily i obyvatele a majetek, včetně svitků a textů v knihovnách. Vědci jsou si teď ale díky extrémně silným paprsků jisti, že se jim pradávné papyry podaří přečíst, píše agentura Reuters.

Většina textů z knihovny v Herculaneu zuhelnatěla, zkáze popela a času odolaly pouze dva celé svitky a čtyři útržky. I ty jsou ovšem na manipulaci příliš křehké a vědci je proto otevřou pouze digitálně - pomocí urychlovače částic v anglickém hrabství Oxfordshire.

"Každý (ze svitků) prosvítíme silným světlem a získáme tím početné dvojrozměrné obrázky. Z toho znovu složíme trojrozměrný obraz... aniž bychom svitek zničili, a přečteme tak jeho text," vysvětlil postup Laurent Chapon ze společnosti Diamond Light Source, jež technologii využívá. Systém podle něj funguje podobně jako počítačová tomografie (CT) používaná v nemocnicích pro získání podrobných snímků vnitřních orgánů člověka.

"I když na každém jednotlivém listu papyru vidíte text, abychom svitek otevřeli, musel by být poddajný a pružný - což už dávno není," citoval list The Guardian Brenta Sealese z univerzity v americkém Kentucky, jehož tým bude mít na starosti analýzu dat získaných v Anglii. "Knihovna v Herculaneu je jedinou, která se ze starověku dochovala, a její svitky jsou proto neobyčejně hodnotné. Starověké texty jsou velmi vzácné a zatím neexistuje jiný způsob, jak je přečíst," dodává Seales.

Masivní erupce Vesuvu pohřbila kromě Herculanea a přístavních Pompejí také římské osady Stabie a Oplontis. Zachovalost zasypaných měst i tragické osudy jejich obyvatel činí dodnes Pompeje a jejich okolí zajímavé pro turisty: zbytky antického města patří k nejnavštěvovanějším italským turistickým atrakcím. Lokalita přitáhne každoročně více než 2,5 milionu návštěvníků.

Vesuv je stále činný, naposledy však vybuchl v roce 1944. Erupce byla tehdy viditelná z 15 kilometrů vzdálené Neapole a zničila kolem 80 letounů americké armády, která si nedaleko sopky během druhé světové války postavila základnu.

Související

Sopka Vesuv

Pompeje se děsí obří erupce Vesuvu. Chystají evakuační plán

Po téměř 2000 letech od nejznámější sopečné erupce v historii lidstva, úřady v italském městě Pompeje připravují plán pro evakuaci obyvatel pro případ, že sopka Vesuv znovu vybouchne. Obyvatele města a jeho okolí budou záchranáři převážet loděmi na zhruba 500 kilometrů vzdálený ostrov Sardinie. Napsal o tom dnes britský list The Guardian.

Více souvisejících

sopka Vesuv Pompeje Itálie historie Archeologie

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy