Teď by se Češi měli inspirovat Švédskem. Chystá se plošné očkování, většina lidí vakcínu vítá

Švédsko v otázce koronaviru často dominuje českým diskuzím. Lidé se na něj odkazují jako na zemi, která údajně nezavedla pravidla a opatření, ale pouze doporučení při ochraně před covidem-19. Ačkoliv to není zcela pravdivé tvrzení, nyní by si Češi ze Švédska mohli vzít inspiraci. Zatímco u nás dvě třetiny lidí vakcínu proti koronaviru odmítají, stejný počet lidí ji v severské zemi vítá.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Zatímco z nedávných průzkumů vyplynulo, že dvě třetiny Čechů se z různých důvodů včetně podlehnutí dezinformacím do vakcíny proti covidu-19 neženou, u Švédů je situace opačná.

Většina lidí tam vakcínu vyhlíží a jak vyplývá z průzkumu agentury Ipsos, pouze 13 procent respondentů ji striktně odmítlo. Dalších 20 o tom není přesvědčeno, ale zatím se přiklání spíše k odmítnutí.

Nejvíce lidí se obává možných vedlejších účinků, ačkoliv taková vakcína by v případě těch závažných účinků v rámci Evropské unie nikdy nebyla přijata a použita k plošné vakcinaci.

Vakcíny proto musí projít přísnými testy, a britsko-švédská firma AstraZeneca svou vakcínu proti covidu-19 už testuje ve třetí fázi na více než 50 tisíci lidech z různých zemí světa. Od prosince či ledna by pak měly být podle CBS k dispozici první dávky.

Ve Švédsku nyní probíhá boj o to, kdo by měl vakcínu dostat. Země chce a podle tamních médií možná bude moci začít očkovat už v prosinci, vakcín ale nebude dostatek. Část politiků a expertů se proto hlásí k názoru, že děti vakcínu v zásadě nepotřebují, a přednost by měli dostat senioři, ohrožené skupiny lidí, zdravotníci a pracovníci ve službách.

Podobný plán průběhu očkování vypracovává také Česko, ačkoliv zdejší postoj veřejnosti je značně odmítavější, navzdory tomu, že k tomu není důvod. První dvě testovací fáze vakcíny dopadly úspěšně a prokazuje se, že je bezpečná.

Vyvolala také silnou imunitní odpověď, což svědčí o její funkčnosti. Vakcína se bude skládat ze dvou dávek, které pacienti dostanou v průběhu čtyř týdnů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu se covidem nakazilo dalších 11 169 lidí, vzrostl počet obětí…

30.11.2020 07:29 V Německu za 24 hodin přibylo dalších 11.169 případů nákazy koronavirem, tedy o něco více než před…

Rakousko po 7. prosinci nečeká překotné rozvolňování. Masivní omezení…

29.11.2020 21:33 Aktualizováno Až v Rakousku 7. prosince skončí současná přísná opatření proti koronaviru, žádné překotné…

Francií otřásl útok na černošského producenta, podezřelí policisté…

29.11.2020 18:18 Pařížská prokuratura dnes podle tiskových agentur oznámila, že hodlá obžalovat čtyři policisty,…

Zdravotníci ve Španělsku vyšli do ulic, protestují proti škrtům

29.11.2020 16:19 Lékaři a zdravotní sestry vyšli dnes ve Španělsku do ulic a při tanci a za zvuku bubnů protestují…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama