Tragédie na Dunaji: Vyšetřování srážky lodí skončilo, policie má o viníkovi jasno

Ukrajinský kapitán hotelové lodi Viking Sigyn, která v květnu na Dunaji v centru Budapešti narazila do výletního plavidla Mořská panna s jihokorejskými turisty na palubě, nese jako jediný za nehodu zodpovědnost. Po ukončení vyšetřování to dnes uvedla maďarská policie. Mluvčí státního zastupitelství zároveň uvedl, že se prokuratura chystá kapitána do 30 dní obžalovat. Kapitánův obhájce již dříve odmítl, že by jeho klient chyboval. Při nehodě zemřelo 26 Jihokorejců a dva maďarští členové posádky.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Szabadság híd
doporučujeme

O konkrétních obviněních, kterým bude 64letý Jurij C. čelit, rozhodne až státní zastupitelství. Policie však kapitána vyšetřovala kvůli podezření z pochybení, jež vedlo k mnoha úmrtím, a z 35násobného neposkytnutí pomoci.

"Kapitán (plavidla Viking Sigyn) byl nepochybně v době nehody v řídící kabině," uvedl zástupce šéfa budapešťské policie. "Mořské panny si prostě nevšiml, tak je to jednoduché. Dokud do ní nevrazil, tak ji neviděl," dodal a zopakoval již dřívější zjištění, že kapitán neměl v krvi ani alkohol, ani jiné omamné látky.

Podle vyšetřovatelů za nehodu nenese odpovědnost nikdo jiný na palubě lodi Viking Sigyn ani zesnulý kapitán Mořské panny. Jurij C. tak zůstane nadále ve vazbě. Jeho právníci již dříve prohlásili, že Ukrajinec je nehodou zdrcen, nicméně odmítají, že by se dopustil chyby.

Mořská panna se po srážce potopila během několika vteřin. Nehodu přežilo jen sedm lidí na palubě, jeden jihokorejský turista je stále pohřešovaný.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čínský velvyslanec si podal Západ. Vadí mu, že se stará o Hongkong

18.11.2019 21:05 Čínský velvyslanec v Londýně dnes obvinil některé země - včetně USA a Británie - z toho, že svými…

Na jihu Francie se zřítil visutý most, auta spadla do řeky. Zahynula dívka

18.11.2019 17:02 Aktualizováno Nejméně jednoho mrtvého a několik zraněných si dnes ráno vyžádalo zřícení mostu nedaleko…

Tusk v politice nekončí. Další vlivná funkce v rámci EU ho zřejmě nemine

18.11.2019 15:56 Končící předseda Evropské rady Donald Tusk je jediným kandidátem na funkci předsedy Evropské lidové…

Protesty a oslavy zároveň. Prestižní list překvapilo dění v Česku

18.11.2019 14:51 Češi a Slováci vyšli o víkendu do ulic, aby bránili dědictví takzvané sametové revoluce, od které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama