Budapešť

Budapešť, ilustrační foto

Tisíce maďarských studentů demonstrovaly v Budapešti

Tisíce maďarských studentů dnes demonstrovaly v Budapešti s pochodněmi v rukou proti ztrátě samostatnosti své umělecké školy a proti jejímu ideologickému převzetí vládou premiéra Viktora Orbána, uvedla agentura AFP. Počet účastníků odhadla na 10.000. Datum demonstrace nebylo vybráno náhodně: na dnešek připadá výročí povstání proti komunistickému režimu v roce 1956, které zahájili právě studenti.
Viktor Orbán, maďarský premiér

Od pondělí se uvolní koronavirová omezení v Budapešti, ohlásil Orbán

Maďarská vláda od pondělí postupně začne uvolňovat opatření proti šíření nemoci covid-19 v Budapešti. Na svém facebookovém účtu to uvedl maďarský premiér Viktor Orbán. Ve zbývající části země kabinet omezení, která měla zabránit šíření koronaviru, ukončil už před dvěma týdny.
Budapešť

Maďarsko uvolňuje koronavirové restrikce. Výjimkou je Budapešť

Maďarská vláda se rozhodla zmírnit některá restriktivní opatření přijatá kvůli šíření koronavirové infekce. Otevřít například bude možné bez omezení obchody a zahrádky restaurací. Nadále však bude platit povinnost nosit roušky v prodejnách a v dopravních prostředcích. Na facebooku o tom dnes informoval premiér Viktor Orbán.
Vlaky

Pro žluté vlaky byl rok 2019 úspěšný. Přepravily přes 10 miliónů cestujících.

Pro RegioJet byl loňský rok úspěšný. Vlaky přepravily na všech svých trasách dálkových a regionálních spojů v ČR, SR a v Rakousku více než 10,5 miliónu cestujících. Meziročně to znamená nárůst o přibližně milion cestujících. Získal také nového technického ředitele Miroslava Kupce, který je bývalým generálním ředitelem Českých drah.
Pražský primátor Zdeněk Hřib

Metropole zemí V4 uzavřely Pakt svobodných měst, Hřib podepsal smlouvu

Pražský primátor Zdeněk Hřib dnes podepsal v Budapešti za české hlavní město Pakt svobodných měst. Praha jej uzavírá s metropolemi ostatních zemí visegrádské skupiny, tedy s Budapeští, Bratislavou a Varšavou. Dokument má posílit jejich spolupráci, řekl dnes ČTK Hřib. Primátora kritizuje magistrátní opozice, podle níž se věnuje víc zahraniční politice než Praze.
Praha

Hlavní města V4 uzavřou pakt. Praha navíc chystá smlouvu s Vídní a Tchaj-pejí

Hlavní město Praha uzavře Pakt svobodných měst s Budapeští, Bratislavou a Varšavou. Dokument má posílit spolupráci měst visegrádské čtyřky. Jejich zástupci ho podepíšou 16. prosince. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Na vytvoření paktu se primátoři hlavních měst V4 domluvili na setkání k 30. výročí pádu Berlínské zdi. Schválit jej musí ještě pražští zastupitelé.
Recep Tayyip Erdoğan

Turecký prezident je na návštěvě v Budapešti, nevítá jej pouze Orbán

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes v rámci svých diplomatických cest zavítal do země, která je Turecku v poslední době velice nakloněná – do Maďarska. V hlavním městě se Erdogan mimo jiné setkal i se svým protějškem – ministerským předsedou Viktorem Orbánem. Lídři se naposledy potkali přibližně před dvěma týdny v Baku, kde diskutovali o posílení bilaterálních vztahů. Dnešní debaty se týkaly vzájemných vztahů na regionální i mezinárodní úrovni.
Viktor Orbán /Fidesz/

Maďarsko se v syrské otázce staví na stranu Turecka

Maďarský ministr zahraničních věcí vyjádřil podporu tureckému útoku na severovýchodě Sýrie. Maďarsko podle něj souhlasí s tureckým plánem přesunu migrantů a uprchlíků na syrské území. Tento postoj je však v rozporu s dosavadní rétorikou zbytku Evropské unie, která před pár dny turecký útok v Sýrii odsoudila.
Szabadság híd

Tragédie na Dunaji: Vyšetřování srážky lodí skončilo, policie má o viníkovi jasno

Ukrajinský kapitán hotelové lodi Viking Sigyn, která v květnu na Dunaji v centru Budapešti narazila do výletního plavidla Mořská panna s jihokorejskými turisty na palubě, nese jako jediný za nehodu zodpovědnost. Po ukončení vyšetřování to dnes uvedla maďarská policie. Mluvčí státního zastupitelství zároveň uvedl, že se prokuratura chystá kapitána do 30 dní obžalovat. Kapitánův obhájce již dříve odmítl, že by jeho klient chyboval. Při nehodě zemřelo 26 Jihokorejců a dva maďarští členové posádky.
Parlament u řeky Dunaj

Komentář: Přinese úspěch maďarské opozice změnu tamějšího politického systému?

KOMENTÁŘ - Nedělní regionální volby v Maďarsku překvapivě ovládly strany vládní opozice – a to i v hlavním městě Budapešti. Jedná se tak o největší vítězství opozice za posledních deset let, kandidát vládnoucí strany Fidesz, současný primátor Budapešti – István Tarlós, byl poražen lídrem liberálně zelené strany Dialog za Maďarsko – Gergelym Karásconym. Opozice však zvítězila i v dalších větších městech. Najednou jakoby idea orbánovského Maďarska oslabila, alespoň částečně.
Budapešť z Gellértova vrchu

Potopená loď v Budapešti, kapitán zůstane ve vazbě

Ukrajinský kapitán hotelové lodi, která v květnu na Dunaji v centru Budapešti narazila do výletního plavidla s jihokorejskými turisty na palubě, zůstane ve vazbě až do konce srpna. S odvoláním na obhájce obviněného o tom dnes informovala agentura MTI.
Zuzana Čaputová a Viktor Orbán

Prosperitu přinesla integrace, nikoliv národní státy, řekla Čaputová v Budapešti

Úkolem takzvané visegrádské čtyřky (V4) má být podle Zuzany Čaputové posazování demokratických hodnot, svobody a právního státu. Nová slovenská prezidentka to dnes řekla v Budapešti při setkání se svým maďarským protějškem Jánosem Áderem. Členy V4 je kromě Slovenska a Česka také Maďarsko a Polsko, jejichž vlády kritizuje Evropská komise kvůli údajnému porušování principů demokratických principů a vlády práva.

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

Hamas staví své politické zájmy nad zájmy civilního obyvatelstva v pásmu Gazy, za které je odpovědný. Akce Hamasu zbavují Gazany jejich práv a základních potřeb. (zdroj: IDF)

Izrael varoval Česko a další státy před aktivitami Hamásu

Izrael varoval lídry několika evropských zemí včetně Česka před sítí agentů Hamásu v Evropě. Upozornil na to Jerusalem Post s tím, že varování obdržely i Belgie, Británie, Nizozemí, Švédsko, Itálie, Maďarsko, Německo či Evropská unie.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

důchody

Budeme mít někdy konečně důchodovou reformu? Vyhlídky kvůli neschopnosti či lenosti nejsou růžové

Mezi doslova okřídlené citáty světa patří ten, který definuje charakter člověka. Pokud prý chceme poznat, jaký ten člověk je, máme mu dát moc. Žijeme ale v zemi, kde neustálé testování charakteru politiků moc nikam nevede. Takže se z toho ani nedá dobře odvodit to, jestli třeba kvůli neschopnosti či neochotě zavést změny v jednom z nejdůležitějších systému státu, totiž penzijním, jsou všichni politici líní nebo neschopní. 

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Klíčové chyby při zakládání SRO a jak se jim vyhnout

Samostatně založená společnost s ručením omezeným (SRO) je v České republice jednou z nejběžnějších forem podnikání. Tento právní subjekt je oblíbený pro svou relativní jednoduchost a omezení osobní odpovědnosti majitelů. Nicméně, jaké problémy mohou vzniknout při založení SRO a jak se jim vyhnout? Pokusíme se prozkoumat klíčové problémy a poskytnout tipy, jak se s nimi vypořádat.

včera

včera

včera

včera

včera

Edgars Rinkévičs

Putin maskuje zvěrstva, reaguje Lotyšsko na jeho slova o "prasáctví"

Lotyšský prezident Edgars Rinkevičs označil hrozby ruského prezidenta za pokus o zastrašování a snahu zamaskovat ruská "zvěrstva" na Ukrajině. Vladimir Putin kritizoval zacházení s ruskojazyčnými občany v Lotyšsku a naznačil, že země by mohla čelit negativním následkům.  

včera

"Všichni jsou vyčerpaní, ale cesta ven neexistuje." Ukrajina se po téměř dvou letech války chystá na vleklý konflikt

Oleksij Tilnenko neztrácel naději, že se Ukrajině letos podaří vytlačit ruské síly z okupovaných území. S blížícím se koncem roku je jeho rodné město Cherson na jihu země stále terčem ruské dělostřelecké palby a frontová linie se téměř nepohnula. Agentura Reuters zmapovala, jak Ukrajinci vnímají téměř dva roky trvající válku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy