Turecký prezident je na návštěvě v Budapešti, nevítá jej pouze Orbán

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes v rámci svých diplomatických cest zavítal do země, která je Turecku v poslední době velice nakloněná – do Maďarska. V hlavním městě se Erdogan mimo jiné setkal i se svým protějškem – ministerským předsedou Viktorem Orbánem. Lídři se naposledy potkali přibližně před dvěma týdny v Baku, kde diskutovali o posílení bilaterálních vztahů. Dnešní debaty se týkaly vzájemných vztahů na regionální i mezinárodní úrovni.

Dnešní schůze je podle maďarského serveru Daily Hungary jakýmsi summitem představitelů maďarské a turecké vlády, který potvrzuje sbližování obou zemí. Bylo to právě Maďarsko a jeho vláda vedená Orbánem, která podpořila tureckou rétoriku a komunikaci jejich intervence na severovýchodě Sýrie v první polovině minulého měsíce.

Už při setkání v Baku Erdogan Orbánovi za jeho podporu poděkoval. Maďarsko se tak stalo jedinou zemí Evropské unie, která se distancovala od jednotného unijního postoje a postavila se na stranu Turecka. Země mezi sebou drží speciální pouto už od roku 2013, kdy Orbán hledal obchodní partnery na východě.

Vztah Maďarska a Turecka se od té doby stále rozvíjí, což je zřejmé z řady nově vznikajících iniciativ a oblastí spolupráce. Nedávno byla například v Budapešti otevřena úplně první evropská kancelář organizace Turecké rady, v rámci které mělo Maďarsko od roku 2018 status pozorovatele. Zakládajícími členy Turecké rady bylo v roce 2009 Turecko, Ázerbájdžán, Kazachstán a Kyrgyzstán.  Dalším členem je také Uzbekistán, neutrální zůstává Turkmenistán a Maďarsko. To se však ze své povahy evropské země konceptu turecké organizace spíše vymyká. Spolupráci i přesto s tureckými zeměmi nadále posiluje a rozvíjí.

Dnešní Erdoganova návštěva Budapešti však není bezproblémová. Kromě maďarských státních představitelů vítaly tureckého prezidenta davy pro-kurdských protestujících. Tyto protesty odkazují na fakt, že ne všichni maďarští občané jsou s politikou Orbána směrem k Turecku spokojení. Vzhledem k minulým zkušenostem se dá předpokládat, že vláda protestující nechá rozehnat nebo do protestů zasáhne.

Při poslední návštěva Erdogana totiž maďarské autority povolily jen ty demonstrace, které tureckého prezidenta „oslavovaly.“ Je tak poměrně zřejmé, že Orbán svého tureckého protějška podporuje, jak jen to jde. Otázkou však zůstává, co mu toto maďarsko-turecké spojenectví přináší.

Související

Více souvisejících

Turecko Recep Tayyip Erdogan Budapešť Viktor Orbán Maďarsko EU (Evropská unie) Demonstrace Sýrie

Aktuálně se děje

před 34 minutami

Donald Trump

Soud si došlápl na Trumpa: Chce ho dohnat k odpovědnosti za pohrdání soudem

Americký federální soudce James Boasberg varoval, že by mohl pohnat administrativu prezidenta Donalda Trumpa k odpovědnosti za pohrdání soudem. Důvodem je „úmyslné nerespektování“ soudního příkazu, který měl dočasně zastavit deportace více než 200 osob do Salvadoru. Tyto deportace přesto proběhly, a to navzdory jasnému rozhodnutí soudu.

před 1 hodinou

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Oblíbený ruský generál se vrací na frontu. Má to ale háček

Ruský generálmajor Ivan Popov se po měsících v nemilosti vrací na ukrajinskou frontu. Respektovaný velitel 58. kombinované armády, která operovala na jihu Ukrajiny, se v minulosti těšil uznání, dokud nezaslal kolegům hlasovou zprávu, v níž ostře kritizoval vedení ruského ministerstva obrany. Podle jeho slov byl odvolán poté, co si „dovolil stěžovat“.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump

Trump otevřel Číně cestu, na které ji Američané nechtějí vidět

Donald Trump vybral Spojeným státům velice nepříjemného nepřítele. Nejenže se postavil Číně v obchodní válce, která ochromila vztahy mezi dvěma největšími světovými ekonomikami, ale zároveň tím urychlil proměnu globálního řádu. Čína dnes expanduje nejen v Asii, ale i v Africe a Latinské Americe – buduje infrastrukturu, investuje do těžby strategických surovin a nenápadně upevňuje svůj geopolitický vliv. Zatímco Spojené státy se stáhly z některých klíčových pozic, Peking do nich vstoupil s nabídkou úvěrů, železnic a nových spojenectví. Svět se mění – a Čína je připravena určovat jeho tempo.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Trumpova evropská jízda: Co stojí na pozadí několika únorových dní, které změnily svět?

Svět se v únoru 2025 změnil. Ačkoli evropští lídři očekávali, že druhé funkční období Donalda Trumpa přinese problémy, nikdo nebyl připraven na rychlost a sílu, s jakou Spojené státy pod jeho vedením otočily svou zahraniční politiku. Vztahy mezi Evropou a Amerikou utrpěly dramatický otřes – a Evropané si museli položit děsivou otázku: Je Amerika ještě spojencem, nebo se stává hrozbou?

před 8 hodinami

Donald Trump

Nikdy v životě jsem se o budoucnost Ameriky nebál víc, píše Friedman. Svět vidí Trumpovy USA jako darebácký stát

Komentátor deníku New York Times Thomas L. Friedman se ve svém nejnovějším sloupku ostře pustil do způsobu, jakým prezident Donald Trump řídí domácí politiku. Vyjádřil zmatek nad tím, že hlava státu uprostřed vyhrocené obchodní války podepsala exekutivní příkaz na podporu těžby uhlí. „Svět nyní vidí Trumpovu Ameriku přesně takovou, jakou se stává: darebácký stát vedený impulzivním silákem odtrženým od právního státu a dalších ústavních amerických principů a hodnot,“ varoval.

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zavádí 245% clo na čínské zboží

Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa opět přitvrzují vůči Číně. Bílý dům oznámil, že Peking nyní čelí až 245procentnímu clu na dovoz do USA, což je výrazné navýšení oproti dříve uváděné sazbě 145 %. Důvodem jsou podle americké administrativy čínské odvetné kroky a rostoucí obavy o národní bezpečnost, uvedl server Newsweek.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Dálnice D1

Řidiče opět čeká dopravní peklo. Kde budou letos silničáři opravovat silnice a dálnice?

Dopravní situace na českých dálnicích se v letošním roce výrazně komplikuje. Řidiči musí počítat s řadou oprav, které se týkají nejen tunelů na dálnici D8 u hranic s Německem, ale i úseků na dalších hlavních tazích, jako jsou D1, D5, D11 či D35. V mnoha případech půjde o práce trvající celé měsíce, které přinesou částečné či úplné uzavírky a provoz vedený v omezeném režimu.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Patrik Šváb

Obchodní válka to není. Ekonom pro EZ vysvětlil, jak Trumpova cla zasáhnou Česko

Obchodní válka není řešením, upozorňuje Patrik Šváb z Katedry mezinárodních ekonomických vztahů Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, jak a proč jsou cla vyhlášená ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa motivována domácí politikou, jak by měla reagovat Evropská unie i Česká republika a proč mohou panika či odveta nadělat více škody než užitku.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Giorgia Meloniová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Italská premiérka má před sebou nadlidský úkol. Letí do Washingtonu přesvědčit Trumpa

Italská premiérka Giorgia Meloni se tento týden vydává do Washingtonu s nelehkým úkolem – přesvědčit amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby neudělil nová cla na evropské zboží. Pro Itálii, jejíž ekonomika je silně závislá na exportu, by americká obchodní opatření mohla být drtivá, pro Evropskou unii pak potenciálně katastrofální, uvedl server Politico.

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

Počasí s letními teplotami je tady. Naměříme i 28 stupňů

Počasí bude v nadcházejících dvou dnech letní. Dnes teploty vyrostou na 26 stupňů, zítra podle ČHMÚ.cz v maximech dosáhnou až na 28 stupňů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy