Turecký prezident je na návštěvě v Budapešti, nevítá jej pouze Orbán

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes v rámci svých diplomatických cest zavítal do země, která je Turecku v poslední době velice nakloněná – do Maďarska. V hlavním městě se Erdogan mimo jiné setkal i se svým protějškem – ministerským předsedou Viktorem Orbánem. Lídři se naposledy potkali přibližně před dvěma týdny v Baku, kde diskutovali o posílení bilaterálních vztahů. Dnešní debaty se týkaly vzájemných vztahů na regionální i mezinárodní úrovni.

Dnešní schůze je podle maďarského serveru Daily Hungary jakýmsi summitem představitelů maďarské a turecké vlády, který potvrzuje sbližování obou zemí. Bylo to právě Maďarsko a jeho vláda vedená Orbánem, která podpořila tureckou rétoriku a komunikaci jejich intervence na severovýchodě Sýrie v první polovině minulého měsíce.

Už při setkání v Baku Erdogan Orbánovi za jeho podporu poděkoval. Maďarsko se tak stalo jedinou zemí Evropské unie, která se distancovala od jednotného unijního postoje a postavila se na stranu Turecka. Země mezi sebou drží speciální pouto už od roku 2013, kdy Orbán hledal obchodní partnery na východě.

Vztah Maďarska a Turecka se od té doby stále rozvíjí, což je zřejmé z řady nově vznikajících iniciativ a oblastí spolupráce. Nedávno byla například v Budapešti otevřena úplně první evropská kancelář organizace Turecké rady, v rámci které mělo Maďarsko od roku 2018 status pozorovatele. Zakládajícími členy Turecké rady bylo v roce 2009 Turecko, Ázerbájdžán, Kazachstán a Kyrgyzstán.  Dalším členem je také Uzbekistán, neutrální zůstává Turkmenistán a Maďarsko. To se však ze své povahy evropské země konceptu turecké organizace spíše vymyká. Spolupráci i přesto s tureckými zeměmi nadále posiluje a rozvíjí.

Dnešní Erdoganova návštěva Budapešti však není bezproblémová. Kromě maďarských státních představitelů vítaly tureckého prezidenta davy pro-kurdských protestujících. Tyto protesty odkazují na fakt, že ne všichni maďarští občané jsou s politikou Orbána směrem k Turecku spokojení. Vzhledem k minulým zkušenostem se dá předpokládat, že vláda protestující nechá rozehnat nebo do protestů zasáhne.

Při poslední návštěva Erdogana totiž maďarské autority povolily jen ty demonstrace, které tureckého prezidenta „oslavovaly.“ Je tak poměrně zřejmé, že Orbán svého tureckého protějška podporuje, jak jen to jde. Otázkou však zůstává, co mu toto maďarsko-turecké spojenectví přináší.

Související

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 
Sergej Lavrov na summitu Rusko Afrika 2023

Rusko ztrácí mocného spojence? Turecko Kreml zklamalo

Rusko vyjádřilo znepokojení nad rolí Turecka v rusko-ukrajinském konfliktu, zejména pokud jde o dodávky zbraní ukrajinským silám. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru pro turecký deník Hürriyet uvedl, že je pro Rusko „překvapivé“, že Turecko, které se snaží působit jako zprostředkovatel v konfliktu, pokračuje v zásobování Ukrajiny zbraněmi. 

Více souvisejících

Turecko Recep Tayyip Erdogan Budapešť Viktor Orbán Maďarsko EU (Evropská unie) Demonstrace Sýrie

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 41 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy