Jak se změnil svět sociálních sítí? Úroveň toxicity je vyšší, varuje exšéfka Redditu

V současné době se převážně USA nachází v boji za rasovou rovnoprávnost na základě úmrtí George Floyda a společnosti, které provozují sociální sítě se musí zabývat otázkou svobody projevu. Většina z nich musela podniknout kroky kvůli nenávistným projevům například jako Twitter, který označil Trumpovy výroky za potenciálně zavádějící nebo YouTube, který zrušil účty lidí s ultrapravicovými názory. Jediný Facebook nedělá nic proto, aby zastavil nenávistné projevy na svých platformách a došlo to tak daleko, že největší inzerenti vyhlásili bojkot. Ellen Paová, bývalá ředitelka Redditu a zastánkyně rovnoprávnosti poskytla svůj pohled na chování společnosti Facebook a jak se svět sociálních sítí mění.

Facebook

Ellen Paová se stala známou osobou poté, co podala neúspěšnou žalobu proti diskriminaci na základě pohlaví proti bývalému zaměstnavateli Kleiner Perkins Caufield & Byers. Soudní proces poukázal na nedostatek rozmanitosti zejména v Silicon Valley, kde je většina generálních ředitelů mužského pohlaví a jsou to běloši. V roce 2014 byla jmenována generální ředitelkou Redditu, ale ve své funkci setrvala pouze 10 měsíců. Snažila se o cenzuru a komunita měla pocit, že Paová překročila určité hranice. Více než dvě stě tisíc lidí podepsalo petici, aby dostala výpověď.

Nyní, pět let od jejího odstoupení, kdy varovala před toxickým chováním, které může mít důsledky i v offline světě se zdá, že nebyla daleko od pravdy. Moderování obsahu na sociálních sítích se už nepodobá absolutní svobodě projevu a ukazuje se, jaká pravidla jsou nezbytná, aby se zabránilo nenávisti a rasismu.

„Nechápu, proč je to pro Facebook tak těžké, mají chytré lidi, ale nemyslím si, že tomu věnují pozornost,“ uvedla Paová pro Guardian. Poukázala na knihu pravidel pro moderátory obsahu, která vyšla před několika lety, ale podle jejích slov je zcela nesrozumitelná. „Když se na to podíváte, musíte dojít k závěru, že se na ní nikdo hlouběji nepodíval, protože kdyby ano, řekli by, že je nepoužitelná,“ míní Paová.

Hlavní problém vidí Paová v externích moderátorech obsahu často z jiných koutů světa. Uvedla, že ve společnosti jako je Facebook nebo YouTube nejsou moderátoři součást týmu a často pracují pro jiné společnosti. „Myslíte si, že by Facebook měl lepší přístup k nenávistným projevům, kdyby zaměstnával moderátory napřímo?“ ptá se Paová, která míní, že by to byl určitě velký rozdíl, protože v současné době je to pouze zadaná práce týmu moderátorů, kteří nemají ve společnosti hlas. „Proto se o to tolik nestarají, protože nejsou součástí týmu,“ poznamenala Paová a dodává, že proto by měli budovat lepší vztahy a zlepšit komunikaci s moderátory. Když má společnost tým moderátorů, kteří dělají chyby, o které se nikdo nestará, skončí to změnou voleb a nejrůznějšími dezinformacemi, zdůraznila Paová.

Na otázku, co by poradila Markovi Zuckerbergovi a dalším lídrům sociálních platforem odpověděla, že je důležité udělat správnou věc a prosadit ji. „Když uděláte správnou věc, cítíte se lépe a je to velmi motivující,“ uvedla Paová, která hovořila o svém působení v Redditu. „Ničeho nelituji, protože jsem pomohla odstranit nepovolené nahé fotografie a byla jsem první, kdo to z hlavních platforem udělal. Jsem na tuto změnu velmi hrdá,“ řekla Paová, ale dodává, že o pět let později jsou věci ještě horší.

„Úroveň toxicity je vyšší a interakce jsou negativnější,“ míní Paová. Podle jejích slov byla hlavní myšlenka, že anonymita způsobuje ten největší problém, ale v současné době se ukazuje že lidé jsou hrdí na své názory a nestydí se odhalit svou identitu. „Musíme podstoupit určitá rizika a být ochotní dělat chyby, protože kde jsme teď a kam směřujeme, není udržitelné,“ řekla na závěr Paová.

Google dostal ultimátum. Musí zlepšit vyhledávání hotelů a letů

26.07.2021 15:56 Evropská unie dala americké internetové společnosti Google dva měsíce na to, aby zlepšila…

NÚKIB loni řešil 99 incidentů, dvojnásobek proti roku 2017

22.07.2021 15:11 Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) dostal loni 468 hlášení o…

Internetové seznamky využilo už 75 procent Čechů

18.07.2021 11:49 Zájem Čechů o internetové seznamky během koronaviru stoupl. Zkušenost s on-line seznamování má v…

Americká streamovací služba Netflix se chystá nabízet i videohry

15.07.2021 15:24 Americká streamovací služba Netflix se chystá nabízet i videohry. Na jejich vývoj bude dohlížet…

Firma SolarWinds ohlásila další útoky prostřednictvím jejího softwaru

13.07.2021 13:01 Americká společnost SolarWinds v pondělí ohlásila, že neznámí hackeři opět zneužili dosud…

Evropští obránci spotřebitelů si stěžují na WhatsApp u Evropské komise

12.07.2021 14:46 Evropští obránci spotřebitelů si stěžují na WhatsApp u Evropské komise (EK). Nelíbí se jim způsob,…

Využití e-mailů v práci stouplo za dva roky na 60 procent

08.07.2021 14:29 Češi začali víc využívat e-maily v práci. Za dva roky vzrostl počet uživatelů elektronické pošty v…

Obětí není více než 1500, tvrdí firma, jejíž software posloužil ke…

06.07.2021 21:40 Americká společnost Kaseya, jejíž software o víkendu využili hackeři pro masový útok typu…

Počítačové sítě stovek amerických firem napadl vir

03.07.2021 07:48 Počítačové sítě nejméně 200 amerických firem napadl v pátek neobvykle chytře vymyšlený vir. Podle…

NCOZ: Počet kybernetických útoků v Česku vzrostl téměř o čtvrtinu

30.06.2021 07:59 Kybernetická kriminalita byla v loňském roce i nadále na vzestupu. Národní centrála proti…

Související:

Právě se děje