USA a EU se musí spojit proti agresivní Číně, zní z Washingtonu

NÁZOR - Evropská unie uzavřela rok 2020 sázkou na "oportunistickou notu" ve svých vztazích s Čínou, tvrdí editorial serveru Washington Post. Prestižní americký deník v té souvislosti nabádá nastupujícího prezidenta Spojených států Joe Bidena, aby urychleně obnovil společnou frontu Brusel-Washington.

Fíkový list

Brusel přistoupil na novou ekonomickou dohodu s Pekingem, která otevírá cestu pro větší čínské investice do firem sídlících v EU, nastiňuje renomovaný deník. Kritizuje, že se tak stalo navzdory zásahu režimu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga proti disidentům v Hongkongu a nuceným pracím, kterým je vystavováno obyvatelstvo většinově muslimské čínské provincie Sin-ťiang.

Přínos v podobě lepších podmínek pro německé automobilky operující v Číně vedl především německou kancléřku Angelu Merkelovou k prosazování této dohody, tvrdí americký deník. Formulaci dokumentu, že Čína bude "nadále a vytrvale" usilovat o ratifikaci mezinárodní úmluvy o nucené a povinné práci, označuje za pouhý "fíkový list", který EU na Pekingu vymohla.    

"Nová evropsko-čínská dohoda, kterou musí teprve ratifikovat Evropský parlament, je pro Čínu skvělým diplomatickým kouskem," pokračuje washingtonský server. Považuje ji za náznak toho, že agresivní přístup "Amerika především" dosluhujícího prezidenta Spojených států Donalda Trumpa možná napáchal trvalé škody v transatlantických vztazích.

Trump si nejprve znepřátelil tradiční americké spojence v Evropě, když je obviňoval, že se Spojenými státy v obchodování "zacházejí velmi špatně", dokonce "hůř než Čína", připomíná editorial. Dodává, že šéf Bílého domu následně počátkem roku 2020 snížil cla na čínské zboží výměnou za "první fázi" dohody o přístupu amerických exportérů na čínský trh, čímž dal Evropě důvod a pobídku ke stejnému kroku.  

Trhlinu lze zacelit

Brusel zřejmě dospěl k závěru, že se musí pojistit proti možnosti, že alespoň část změn, které Trump uskutečnil, se po nástupu nového amerického prezidenta do úřadu ukáže jako trvalá, soudí vlivný server. Považuje to za možnou interpretaci skutečnosti, že EU spěchala s uzavřením dohody s Čínou navzdory tomu, že Bidenův poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan veřejně pozval 21. prosince "evropské partnery" ke konzultacím "společných obav" z čínských obchodních praktik.  

"Žádná západní demokracie nemá čisté ruce, pokud jde o ekonomické vztahy s Čínou; všechny sledují vlastní zájmy na úkor alespoň některých proklamovaných principů," kritizuje prestižní deník. Připomíná, že právě Spojené státy před dvěma desetiletími prosazovaly přijetí Číny do Světové obchodní organizace, a to na základě z dnešního pohledu zjevně naivního tvrzení, že krok povzbudí čínské komunistické vládce postupovat doma i na mezinárodní scéně více v souladu se zákony.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

S ohledem na ohromnou velikost čínské ekonomiky nejspíš neexistuje praktická alternativa k obchodování s Čínou na nějaké úrovni, připouští Washington Post. Zdůrazňuje, že Západ by měl ale více kontrolovat podmínky, za kterých s Pekingem jedná, především za situace, kdy je zřejmé, že Si Ťin-pching neplánuje žádnou zásadní změnu přístupu k lidským právům, čínským merkantilistickým obchodním praktikám nebo agresivní vojenské pozice vůči Tchaj-wanu.

Spojené státy a další demokracie uspějí jen tehdy, budou-li jednat jednotně, deklaruje americký server. Biden podle něj rozumně navrhuje přesně tento postup a hodlá začít obnovou americko-evropských vztahů. Naléhavost naplnění tohoto slibu podle vlivného deníku demonstrovala právě evropsko-čínská dohoda.

"Trumpova politika Peking povzbudila a umožnila mu štvát spojence proti sobě, ale Biden má stále šanci tuto trhlinu zacelit," uzavírá Washington Post.  

Související

Hackeři, ilustrační foto.

Britové řeší čínský hackerský útok, zatímco je Si Ťin-pching v Evropě

Čína je podle informací Sky News zodpovědná za hackerský útok, při němž došlo k nabourání počítačového systému britského ministerstva obrany a úniku personálních údajů zaměstnanců úřadu. Vláda má v úterý o incidentu informovat poslance. Věc vyšla najevo v době, kdy je čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě v Evropě. 

Více souvisejících

Čína EU (Evropská unie) USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu: Izrael zůstane proti Hamásu osamocený, když bude muset

Izrael zůstane ve válce proti palestinskému hnutí Hamás "osamocený", pokud bude muset. Prohlásil to dnes izraelský premiér Benjamin Netanjahu v reakci na varování prezidenta USA Joea Bidena v souvislosti s plánovanou operací izraelské armády ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Uvedla to agentura AP.

včera

Ilustrační foto

Všechny vodní elektrárny na Ukrajině jsou vážně poškozeny

Při středečních útocích ruských sil na Ukrajinu byly vážně poškozeny dvě vodní elektrárny a jsou mimo provoz. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek uvedla státní energetická společnost Ukrhydroenerho, nekonkretizovala však, o které elektrárny se jedná.  

včera

včera

včera

Polsko-běloruská hranice

Polsko posiluje kovovou bariéru na hranici s Běloruskem

Polsko posiluje kovovou bariéru na své hranici s Běloruskem, aby zabránilo nelegální migraci. Připravuje také plány na zvýšení ochrany hranice s Ruskem, uvedl ve čtvrtek polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz podle agentury AP.

včera

včera

včera

Valerij Zalužnyj

Změny ve vedení Ukrajiny: Zalužnyj míří do Británie, Kubrakov skončil

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek dekretem oficiálně jmenoval bývalého vrchního velitele ozbrojených sil Valerije Zalužného mimořádným a zplnomocněným velvyslancem Ukrajiny v Británii. Ukrajinský parlament také dnes odvolal Olexandra Kubrakova z funkce místopředsedy vlády pro obnovu Ukrajiny.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Takhle vypadá skutečná digitalizace: Estonci mohou volit v eurovolbách i přes mobil

Občané Estonska budou moci hlasovat ve volbách i prostřednictvím mobilního telefonu. Příslušný návrh zákona předložený vládou v úterý schválil parlament tohoto pobaltského státu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy