"Útok na základy Německa." Politici po střelbě v Halle žádají zpřísnění zákonů

Po teroristickém útoku v Halle vyzývají němečtí politici k posílení pravomocí bezpečnostních složek a lepší ostraze židovských zařízení v zemi. Slibují také vyšší investice do boje proti antisemitismu a extremismu, informovala dnes agentura DPA.

Annegret Krampová-Karrenbauerová
doporučujeme

Předsedkyně vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) a ministryně obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová označila středeční čin za útok na základy německého státu.

"Šlo o útok zevnitř na naši zemi a její základní zřízení," řekla Krampová-Karrenbauerová v rozhovoru s berlínským listem Tagesspiegel. Podle ní je třeba v reakci na atentát zvýšit pravomoci bezpečnostních složek a tajných služeb. Prodloužit by se měla například lhůta, po kterou mohou uchovávat DNA pachatelů. Stát musí na krajně pravicový teroristický útok odpovědět plnou silou, dodala šéfka nejsilnější vládní strany.

Důkladně vyšetřit je podle Krampové-Karrenbauerové nutné i to, proč synagogu v Halle v době nejdůležitějšího židovského svátku Jom kipur (Den smíření) nikdo nestřežil.

Ke změně zákonů, které by ale neměly přinést omezení svobod občanů, vyzval dnes také Reiner Haseloff, předseda vlády spolkové země Sasko-Anhaltsko, v níž Halle leží.

Jeden z předsedů protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Jörg Meuthen dnes řekl, že atentát v Halle je důsledkem selhání bezpečnostních složek. Za "absurdní a sprosté" označil výroky některých politiků, podle nichž nese AfD kvůli své rétorice na útoku spoluvinu. Například bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann označil členy AfD za "duchovní žháře".

Ke kritice AfD se dnes přidal i zmocněnec německé vlády pro boj s antisemitismem Felix Klein. "AfD má mnoho antisemitských názorů," uvedl a zmínil například pozice strany k rituální porážce či obřízce.

Ministryně pro otázky rodiny Franziska Giffeyová dnes oznámila, že vláda v reakci na teroristický útok uvolní více peněz na boj s antisemitismem. S ministrem financí Olafem Scholzem se podle prohlášení dohodla také na tom, že projekty, jejichž cílem je bojovat s extremismem a posilovat demokracii, dostanou i příští rok stejné množství peněz jako letos. Původně měly o část financí přijít.

Ve středu zaútočil na synagogu ve východoněmeckém Halle střelec. Do budovy, kde bylo přes 50 lidí, se nedostal, před ní ale zabil 40letou ženu a v nedaleké prodejně kebabu 20letého muže. Další dva lidi na útěku postřelil. Podezřelým z činu je 27letý Němec Stephan Balliet, v jehož autě se našly také čtyři kilogramy výbušnin. Nejvyšší státní zastupitelství čin považuje za teroristický. Podle ministryně spravedlnosti muž jednal nejspíš z "antisemitských, pravicově extremistických motivů".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Španělsko: Ve hře je mnoho životů, nelze čekat se zpřísněním

27.09.2020 11:34 Španělská vláda pohrozila vedení madridského autonomního regionu, že zasáhne do opatření proti…

V Německu přibylo podstatně méně případů koronaviru než v Česku

27.09.2020 08:48 Německý Institut Roberta Kocha (RKI) dnes podle očekávání ohlásil menší nárůst případů nákazy…

Francie hlásí za 24 hodin dalších více než 14 000 případů

26.09.2020 21:55 Ve Francii se v minulých 24 hodinách potvrdilo 14.412 nových případů koronaviru. Je to o něco méně…

Poučená Itálie účinně bojuje s druhou vlnou covidu. Zvládá ji lépe než…

26.09.2020 21:00 Itálie byla první zemí v Evropě kde virus SARS-CoV-2 udeřil na jaře letošního roku. V té době bylo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama