"Útok na základy Německa." Politici po střelbě v Halle žádají zpřísnění zákonů

Po teroristickém útoku v Halle vyzývají němečtí politici k posílení pravomocí bezpečnostních složek a lepší ostraze židovských zařízení v zemi. Slibují také vyšší investice do boje proti antisemitismu a extremismu, informovala dnes agentura DPA.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Annegret Krampová-Karrenbauerová
doporučujeme

Předsedkyně vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) a ministryně obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová označila středeční čin za útok na základy německého státu.

"Šlo o útok zevnitř na naši zemi a její základní zřízení," řekla Krampová-Karrenbauerová v rozhovoru s berlínským listem Tagesspiegel. Podle ní je třeba v reakci na atentát zvýšit pravomoci bezpečnostních složek a tajných služeb. Prodloužit by se měla například lhůta, po kterou mohou uchovávat DNA pachatelů. Stát musí na krajně pravicový teroristický útok odpovědět plnou silou, dodala šéfka nejsilnější vládní strany.

Důkladně vyšetřit je podle Krampové-Karrenbauerové nutné i to, proč synagogu v Halle v době nejdůležitějšího židovského svátku Jom kipur (Den smíření) nikdo nestřežil.

Ke změně zákonů, které by ale neměly přinést omezení svobod občanů, vyzval dnes také Reiner Haseloff, předseda vlády spolkové země Sasko-Anhaltsko, v níž Halle leží.

Jeden z předsedů protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Jörg Meuthen dnes řekl, že atentát v Halle je důsledkem selhání bezpečnostních složek. Za "absurdní a sprosté" označil výroky některých politiků, podle nichž nese AfD kvůli své rétorice na útoku spoluvinu. Například bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann označil členy AfD za "duchovní žháře".

Ke kritice AfD se dnes přidal i zmocněnec německé vlády pro boj s antisemitismem Felix Klein. "AfD má mnoho antisemitských názorů," uvedl a zmínil například pozice strany k rituální porážce či obřízce.

Ministryně pro otázky rodiny Franziska Giffeyová dnes oznámila, že vláda v reakci na teroristický útok uvolní více peněz na boj s antisemitismem. S ministrem financí Olafem Scholzem se podle prohlášení dohodla také na tom, že projekty, jejichž cílem je bojovat s extremismem a posilovat demokracii, dostanou i příští rok stejné množství peněz jako letos. Původně měly o část financí přijít.

Ve středu zaútočil na synagogu ve východoněmeckém Halle střelec. Do budovy, kde bylo přes 50 lidí, se nedostal, před ní ale zabil 40letou ženu a v nedaleké prodejně kebabu 20letého muže. Další dva lidi na útěku postřelil. Podezřelým z činu je 27letý Němec Stephan Balliet, v jehož autě se našly také čtyři kilogramy výbušnin. Nejvyšší státní zastupitelství čin považuje za teroristický. Podle ministryně spravedlnosti muž jednal nejspíš z "antisemitských, pravicově extremistických motivů".

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Pryč s Merkelovou!" V Drážďanech bylo dusno, protestovali odpůrci islámu

20.10.2019 21:58 Aktualizováno Několik tisíc lidí dnes demonstrovalo v Drážďanech proti hnutí Vlastenečtí Evropané proti…

Londýňanům ruply nervy: Strhávali aktivisty z vagonů metra, házeli po nich…

20.10.2019 21:32 Aktualizováno Narušit londýnskou veřejnou dopravu ve špičce byla chyba, shodují se řídící členové ekologického…

Blesková schůzka v Bruselu trvala jen 15 minut. Bude brexit odložen?

20.10.2019 20:52 Aktualizováno Státy Evropské unie se budou případným odkladem brexitu zabývat až po hlasování britského…

"Ty jsi ten Východňák." Západní Němci se i dnes dívají na bývalou NDR skrz…

20.10.2019 18:15 Aktualizováno I 30 let po pádu berlínské zdi se většina východních Němců cítí být občany druhé kategorie. Třeba v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama