V Německu sílí tlak na uvolnění koronavirových restrikcí, dle expertů došlo k paradoxu

Ruku v ruce se zpomalujícím se šířením koronaviru sílí v Německu tlak na uvolňování opatření přijatých v boji proti nákaze, a to jak ze strany občanů, tak ze strany byznysu i části spolkových zemí. Některé z nich se už rozhodly dále nečekat a opatření uvolňují samostatně, a to v době, kdy je nově nakažených denně kolem 800, zatímco ještě v první třetině dubna jich bylo i přes 6000.

Kancléřka Angela Merkelová se jednotlivé kroky s ministerskými předsedy 16 spolkových zemí snaží koordinovat, ne vždy se to ale daří. Ukazuje to aktuální vývoj, kdy se ve čtvrtek se zemskými premiéry dohodla na prodloužení hlavních opatření omezujících volný pohyb, východoněmecké Sasko-Anhaltsko ale už v sobotu oznámilo, že je od pondělí mění.

Zatímco v ostatních spolkových zemích je nadále nutné dodržovat pravidlo, že na veřejných místech se nesmějí scházet více než dva lidé, kteří nejsou členy jedné domácnosti, v Sasku-Anhaltsku se hranice zvýšila na pět osob. Spolková země se 2,2 milionu obyvatel navíc na rozdíl od řady jiných otevírá všechny obchody bez ohledu na jejich velikost a také třeba masážní studia.

Ministerský předseda Saska-Anhaltska Reiner Haseloff tyto kroky zdůvodňuje tím, že jeho země je koronavirem jen málo postižena. Na 100.000 obyvatel má podle něj pětkrát méně nakažených než Bavorsko, a je proto logické, že může postupovat jinak.

Rychlejší uvolňování opatření požadují ale i některé výrazně zasaženější země, jako je nejlidnatější Severní Porýní-Vestfálsko, které chce co nejdříve otevřít školky. Pokud se na tom ve středu Merkelová nedohodne se zemskými premiéry, je země připravena krok učinit sama. Dolní Sasko šlo dnes ještě dál, když rovnou oznámilo, že za týden umožní otevřít všem restauracím, hospodám a kavárnám. Využívat sice budou moci jen polovinu svých míst, ale i tak je to dalekosáhlejší krok, než o jakém jakákoliv jiná spolková země dosud byť jen mluvila. Hotely v Dolním Sasku se pro turisty budou moci otevírat od 25. května.

Na rychlejší uvolňování protikoronavirových omezení tlačí také podnikatelé, mimo jiné právě zástupci hotelnictví a gastronomie, tedy oblastí, které jsou restrikcemi postiženy možná nejvíce. Žádný konkrétní plán návratu k normálu zatím politici celoněmecké vlády nepředstavili. Právě to teď spolu se záchranným fondem požaduje šéfka svazu hotelů a restaurací Ingrid Hartgesová. "Kancléřka Merkelová a ministerští předsedové nemůžou hoteliéry a hostinské nadále nechávat na holičkách," řekla nedělníku Bild am Sonntag.

Efektivní cestu z krize požaduje také šéfka sdružení automobilového průmyslu VDA Hildegard Müllerová. Po jasném plánu a podpoře volají i cestovní kanceláře, které podle svého sdružení do poloviny června přijdou na obratu o 10,8 miliardy eur. Dvěma třetinám firem v branži podle sdružení hrozí insolvence.

Trpělivost s omezeními ale postupně dochází i řadovým občanům. Zatímco v březnu jich zákaz shromažďování více než dvou lidí na veřejnosti podporovalo 95 procent, na konci dubna jich bylo o 19 procentních bodů méně. Změna je vidět i v každodenním životě. Třeba v Berlíně se podle zpravodaje ČTK stále častěji objevují lidé, kteří nařízení ignorují, scházejí se ve větších skupinách nebo hrají kontaktní sporty jako fotbal a basketbal. V zemi se také stále častěji objevují protesty.

Odborníci v této souvislosti hovoří o paradoxu, kdy rázná opatření vedou k výraznému zpomalení šíření nákazy, a lidé se pak ptají, proč byla vůbec potřeba, když infekce nemá tak dramatické dopady, jak se čekalo.

Související

Více souvisejících

Angela Merkelová Německo Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fica zasáhly čtyři kulky. Je stabilizovaný, stále ale bojuje o život

Stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) zůstává vážný. Rozsah zranění způsobený čtyřmi střelnými ranami je rozsáhlý. Lékařům se podařilo stabilizovat jeho zdravotní stav, nadále však není ještě mimo ohrožení života. Informoval o tom vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

včera

včera

Jednání o míru na Ukrajině bez Ruska? Zbytečnost, žádný výsledek nebude, tvrdí Kreml

Plánovaný červnový summit, při kterém Švýcarsko doufá, že vydláždí cestu pro mírový proces, je podle Kremlu bez ruské účasti zbytečný. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy