Ve Francii protestují řidiči kamionů, zablokovali hlavní tahy v zemi

Silniční dopravu ve Francii dnes narušil protest několika stovek řidičů kamionů, kteří svými auty blokovali některé hlavní dopravní tepny v zemi. Demonstrovali proti zvýšení daně z pohonných hmot, které chce prosadit vláda, napsala agentura AFP.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Kamion - ilustrační foto
doporučujeme

Demonstranti blokují na 15 místech hlavně silniční tahy se silným provozem zahraničních kamionů. Protest má skončit před příchodem noci, aby neohrozil bezpečnost, řekl AFP Jean-Marc Rivera z organizace evropských speditérů OTRE.

Narušena je podle něj doprava hlavně okolo hlavního města, na dálnicích ve střední a východní části země, jakož i na jihu a jihozápadě Francie. Blokády či jízda hlemýždím tempem místy způsobily až několikakilometrové zácpy.

Ekologickou daň chce vláda zavést pro kamiony nad 3,5 tuny, které jezdí po silnicích mimo dálnice. Měla začít platit od začátku příštího roku, ale termín byl odložen zatím na neurčito. Otázkou se bude zabývat zvláštní parlamentní výbor.

"Terčem těchto akcí jsou zahraniční kamiony, které na rozdíl od francouzských nepřispívají k financování infrastruktury a navíc se ve Francii dopouštějí porušování místních zákonů a evropských předpisů při tzv. kabotáži (dočasném provozování vnitrostátní přepravy v hostitelském státě)," řekl Rivera. Zahraniční firmy podle něj nerespektují sedmidenní limit a svým zaměstnancům vyplácejí poloviční mzdy. Zavedení daně z paliv by podle něj cizí konkurenci ještě více zvýhodnilo.

Silniční dopravci protestují proti chystanému zvýšení daně o dva centy z litru nafty, což má příští rok vynést 140 milionů eur (asi 3,5 miliardy Kč) na financování dopravní infrastruktury. O návrhu ještě nebylo definitivně rozhodnuto.

Silniční blokády přicházejí v době, kdy Francie od čtvrtka čelí masivní stávce - zejména v hromadné dopravě - proti důchodové reformě. K protestům se mají dnes připojit také příznivci hnutí takzvaných žlutých vest.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Boris Johnson promluvil o Harrym a Meghan. Poslal jim vzkaz

19.01.2020 18:11 Britský premiér Boris Johnson dnes po sobotním oznámení Buckinghamského paláce, že princ Harry a…

V Berlíně začala konference o Libyi, dorazil Putin i Marcron

19.01.2020 16:45 V Berlíně začíná mezinárodní konference o Libyi, jejímž cílem je dosažení trvalého příměří v boji…

Britská vláda zvažuje přesun Sněmovny lordů do Yorku

19.01.2020 15:38 Britská vláda zvažuje, že přestěhuje Sněmovnu lordů z Westminsterského paláce v Londýně do Yorku na…

Čínský velvyslanec šel na kobereček. Švédsku vadí výhrůžky

18.01.2020 19:52 Švédské ministerstvo zahraničí si dnes předvolalo čínského velvyslance kvůli jeho televiznímu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama