Veto, nebo smrt. Strana Solidární Polsko hrozila premiérovi, v koalici nakonec zůstane

Polská konzervativní strana Solidární Polsko se rozhodla zůstat členem vládní koalice. Oznámil to dnes na tiskové konferenci šéf strany, ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro. To znamená, že vládní koalice si udrží většinu, napsala agentura Reuters.

Zbigniew Tadeusz Ziobro
doporučujeme

Solidární Polsko vyzvalo premiéra Mateusze Morawieckého, aby vetoval rozpočet Evropské unie na období let 2021 až 2027 a krizový fond koronavirové pomoci kvůli klauzuli podmiňující čerpání peněz z fondů EU dodržováním principů právního státu. Premiéra postavila strana před výběr "veto, nebo smrt".

Ve čtvrtek se však na summitu šéfové států a vlád EU shodli na kompromisních pravidlech, za nichž bude čerpání unijních peněz podmíněno dodržováním nezávislosti justice. Za úspěch to označili jak premiéři Maďarska a Polska, tak lídři dalších států. Solidární Polsko se však postavilo proti a Ziobro Morawieckého ostře zkritizoval za údajný ústupek na úkor svrchovanosti Polska.

Ziobro uvedl, že v tajném hlasování vedoucích představitelů strany se jich 12 vyslovilo pro setrvání v koalici a osm pro odchod z koalice kvůli rozhodnutí summitu. Dodal však, že Solidární Polsko bude hlasovat proti přijetí nového rozpočtu, uvedla agentura PAP.

Solidární Polsko má ve vládním kabinetu jedno křeslo ze čtrnácti. Dvanáct jich připadá Právu a spravedlnosti (PiS) a jedno straně Dohoda.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prioritou českého předsednictví v EU by podle Petříčka mělo být její…

23.01.2021 08:07 Prioritami českého předsednictví v Evropské unii (EU) v druhé polovině roku 2022 budou rozšíření…

OLAF uzavřel podvody s dotacemi na Slovensku. Navázali jsme na Kuciakovu…

22.01.2021 22:01 Aktualizováno Evropský úřad pro Odhalování podvodů (OLAF) uzavřel tři případy týkajících se přímých plateb v…

Reprodukční číslo se zhoršuje, počet mrtvých v Německu je enormní

22.01.2021 22:01 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES je dále na 73 bodech a více než týden se tak drží ve čtvrtém z…

V Itálii zemřela desetiletá dívka kvůli TikToku. Snažila se omdlít

22.01.2021 21:43 Italské úřady začaly vyšetřovat smrt desetileté dívky, která se udusila kvůli "zkoušce odvahy" na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama