Vláda v Estonsku se otřásá, odchází už třetí ministr za krajní pravici

V estonské vládě končí ministr zemědělství Mart Järvik, oznámil dnes premiér Jüri Ratas. Järvik je už třetí zástupce krajně pravicové Konzervativní lidové strany Estonska (EKRE), který za posledního půl roku musel Ratasův kabinet opustit.

Jüri Ratas
doporučujeme

EKRE dříve hrozila, že v případě Järvikova odvolání opustí koalici. Premiér Ratas ale podle agentury Reuters nyní uvedl, že všechny tři koaliční strany se dohodly na pokračování vládní spolupráce. "Všichni koaliční partneři chtějí pokračovat i v této těžké situaci," prohlásil šéf vlády.

Järvik odmítl rezignovat dobrovolně, a tak kabinet musel o odvolání rozhodovat při mimořádném telefonickém jednání, napsal server Delfi.ee. "Mart Järvik svými slovy, činy a v některých případech nečinností vytvořil problémy. Není schopen plnit své povinnosti efektivně," prohlásil premiér Ratas na tiskové konferenci. "EKRE by teď měla navrhnout nového, vhodného kandidáta," řekl.

Odcházející ministr podle premiéra dostane odškodnění ve výši půlročního platu. Podle serveru Delfi.ee jde o částku 30.000 eur (asi 765.000 Kč), kterou by nedostal, pokud by demisi podal sám.

Hned první den po složení přísahy nové vlády, 30. dubna, musel kvůli skandálu s domácím násilím rezignovat ministr zahraničního obchodu a informačních technologií Marti Kuusik. Jeho nástupkyně Kert Kingoová podala demisi minulý týden poté, co byla dvakrát přistižena při lhaní v parlamentu.

EKRE je druhou nejsilnější stranou v koalici, ve vládě má pět zástupců. Kabinet do svého programu zahrnul některé její požadavky na přísnou přistěhovaleckou politiku, jakož i slib odmítnout uprchlíky, pokud by nějací měli být mezi země EU přidělováni podle kvót.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

O střetu ve Sněmovně píše světový tisk. Volného nazvali ultrapravicovým…

21.01.2021 21:43 Potyčka v českém parlamentu, kterou vyvolal nezařazený poslanec Lubomír Volný, zaujala média okolní…

ONLINE: Koronavirus má v USA víc obětí než druhá světová. Reprodukční…

21.01.2021 21:12 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES zůstává druhý den na 73 bodech. Více než týden se tak drží ve…

Bavorsko je připraveno část testů pro české pendlery hradit

21.01.2021 20:58 Bavorsko je připraveno nad rámec jednoho testu týdně v Česku další testy českým pracovníkům hradit.…

Nizozemsko zavádí platit zákaz nočního vycházení

21.01.2021 20:15 V Nizozemsku bude od soboty platit zákaz nočního vycházení. Bude první od konce druhé světové války…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama