Volby, které Slovensko ještě nezažilo. Jaké dopady bude mít obvinění Fica a Kisky?

Téma stíhání tří lídrů politických stran na Slovensku zasáhne do pokračující kampaně před únorovými parlamentními volbami. Jejím hlavním motivem ale bude symbol změny. ČTK to řekl politolog Pavol Baboš. Jde o první volební kampaň na Slovensku, během které policie stíhá dva někdejší vrcholné představitele země a také dalšího politika.

Přidejte svůj názor

Rober Fico, slovenský expremiér
doporučujeme

Policie minulý týden oznámila, že z daňového deliktu obvinila exprezidenta a šéfa druhé nejpopulárnější slovenské strany Za lidi Andreje Kisku. Bývalý premiér a předseda dlouhodobě nejoblíbenější strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Robert Fico čelí stíhání za to, že se zastal nyní již bývalého poslance krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Milana Mazureka, který byl odsouzen za protiromské výroky. Předsedu LSNS Mariana Kotlebu zase prokuratura obžalovala z extremistického deliktu.

"Stíhání (politiků) ovlivní kampaň tím, že nastolí téma nezávislosti policie. Všichni tři budou argumentovat tak, že policie byla vůči nim zneužita. Minimálně Kiska to už prohlásil," řekl Baboš.

Samotné obvinění podle Baboše ještě není důvodem, aby se zmínění politici stáhli z voleb. Dodal, že jejich strana, pokud se po volbách dostane do vlády, by ale měla zvážit, zda bude chtít obsadit funkce ministrů vnitra či spravedlnosti.

Baboš zatím neodhadl případný dopad stávajících stíhání politiků na preference stran. "Když je volič rozhodnutý některou stranu volit, tak do značné míry akceptuje argumentaci politika," řekl Baboš. Doplnil, že například LSNS nepoškodily dřívější obvinění představitelů strany ani odsouzení tehdejšího poslance Mazureka.

Předseda LSNS Kotleba by se měl na konci ledna postavit před soud v souvislosti s rozdáváním šeků na částku 1488 eur (zhruba 38.000 Kč) chudým rodinám. Číslice 14 a 88 podle prokuratury odkazují na rasistickou a nacistickou symboliku. Obvinění exprezidenta Kisky pak souvisí s financováním jeho kampaně před prezidentskými volbami v roce 2014 prostřednictvím Kiskovy rodinné firmy, ve které byl Kiska dříve jednatelem.

Podle Baboše bude hlavním motivem kampaně symbol změny. "To, že to bude hlavní téma, přiznal i Směr-SD," řekl Baboš k postupu Ficovy strany, která vsadila na nové logo a na nové heslo "zodpovědná změna". Volebním lídrem strany Směr-SD, která je u moci s výjimkou necelých dvou let nepřetržitě od roku 2006, poprvé není Fico, ale místopředseda strany a premiér Peter Pellegrini.

Kiska zase zmiňoval změnu v souvislosti s jeho neúspěšným návrhem na vytvoření širokého volebního bloku stran proti stávající koalici. "Všechny hlavní strany zjistily, že poptávka po změně tady je. Jednotlivé strany ukážou, jakou změnu si představují," řekl Baboš.

Stávající tříčlenná koalice pod vedením Směru-SD by podle sondáží většinu ve sněmovně nezískala. Sestavování vlády by mohl ovlivnit vysoký počet až devíti stran, které mají šanci dostat se do sněmovny, a také odmítání povolební spolupráce s LSNS předáky vícero stran.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Španělsko má kvůli revizi dat 283 dalších úmrtí s covidem-19

26.05.2020 21:58 Španělské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo dalších 283 úmrtí s covidem-19, tedy podstatně…

Německo chce k 15. červnu zrušit výstrahu pro cesty do 31 zemí

26.05.2020 21:47 Aktualizováno Německo chce k 15. červnu zrušit varování pro turisty před cestami do 31 evropských zemí, včetně…

Slovensko komplikuje otevření hranic. Od Čechů chce prokázání

26.05.2020 20:46 Obyvatelé Česka a Maďarska, kteří od středy využijí volnějších pravidel cestování na Slovensko,…

Macron dá osm mililard eur na záchranu autoprůmyslu

26.05.2020 20:41 Francouzský prezident Emmanuel Macron oznámil balíček v hodnotě více než osmi miliard eur (216…

Související:

Právě se děje

Další zprávy