Volby, které Slovensko ještě nezažilo. Jaké dopady bude mít obvinění Fica a Kisky?

Téma stíhání tří lídrů politických stran na Slovensku zasáhne do pokračující kampaně před únorovými parlamentními volbami. Jejím hlavním motivem ale bude symbol změny. ČTK to řekl politolog Pavol Baboš. Jde o první volební kampaň na Slovensku, během které policie stíhá dva někdejší vrcholné představitele země a také dalšího politika.

Rober Fico, slovenský expremiér

Policie minulý týden oznámila, že z daňového deliktu obvinila exprezidenta a šéfa druhé nejpopulárnější slovenské strany Za lidi Andreje Kisku. Bývalý premiér a předseda dlouhodobě nejoblíbenější strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Robert Fico čelí stíhání za to, že se zastal nyní již bývalého poslance krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Milana Mazureka, který byl odsouzen za protiromské výroky. Předsedu LSNS Mariana Kotlebu zase prokuratura obžalovala z extremistického deliktu.

"Stíhání (politiků) ovlivní kampaň tím, že nastolí téma nezávislosti policie. Všichni tři budou argumentovat tak, že policie byla vůči nim zneužita. Minimálně Kiska to už prohlásil," řekl Baboš.

Samotné obvinění podle Baboše ještě není důvodem, aby se zmínění politici stáhli z voleb. Dodal, že jejich strana, pokud se po volbách dostane do vlády, by ale měla zvážit, zda bude chtít obsadit funkce ministrů vnitra či spravedlnosti.

Baboš zatím neodhadl případný dopad stávajících stíhání politiků na preference stran. "Když je volič rozhodnutý některou stranu volit, tak do značné míry akceptuje argumentaci politika," řekl Baboš. Doplnil, že například LSNS nepoškodily dřívější obvinění představitelů strany ani odsouzení tehdejšího poslance Mazureka.

Předseda LSNS Kotleba by se měl na konci ledna postavit před soud v souvislosti s rozdáváním šeků na částku 1488 eur (zhruba 38.000 Kč) chudým rodinám. Číslice 14 a 88 podle prokuratury odkazují na rasistickou a nacistickou symboliku. Obvinění exprezidenta Kisky pak souvisí s financováním jeho kampaně před prezidentskými volbami v roce 2014 prostřednictvím Kiskovy rodinné firmy, ve které byl Kiska dříve jednatelem.

Podle Baboše bude hlavním motivem kampaně symbol změny. "To, že to bude hlavní téma, přiznal i Směr-SD," řekl Baboš k postupu Ficovy strany, která vsadila na nové logo a na nové heslo "zodpovědná změna". Volebním lídrem strany Směr-SD, která je u moci s výjimkou necelých dvou let nepřetržitě od roku 2006, poprvé není Fico, ale místopředseda strany a premiér Peter Pellegrini.

Kiska zase zmiňoval změnu v souvislosti s jeho neúspěšným návrhem na vytvoření širokého volebního bloku stran proti stávající koalici. "Všechny hlavní strany zjistily, že poptávka po změně tady je. Jednotlivé strany ukážou, jakou změnu si představují," řekl Baboš.

Stávající tříčlenná koalice pod vedením Směru-SD by podle sondáží většinu ve sněmovně nezískala. Sestavování vlády by mohl ovlivnit vysoký počet až devíti stran, které mají šanci dostat se do sněmovny, a také odmítání povolební spolupráce s LSNS předáky vícero stran.

Odpůrci očkování chtěli vtrhnout do sídla slovenského parlamentu, policie…

23.07.2021 22:00 Aktualizováno Slovenská policie dnes použila slzný plyn proti demonstrantům z řad odpůrců očkování proti covidu…

Řecká vláda bude platit lékařům za to, že přesvědčí lidí k očkování

23.07.2021 21:31 Řecká vláda přišla s dalším nápadem, jak naočkovat více lidí proti covidu-19. Lékařům a lékárníkům,…

RB OSN jednomyslně odsoudila Erdoganův postoj ke Kypru

23.07.2021 20:42 Rada bezpečnosti OSN dnes jednomyslně schválila deklaraci požadující urovnání kyperského sporu ve…

Maďarsko přišlo o peníze z Norských fondů kvůli obavám o právní stát

23.07.2021 20:18 Maďarsko tento týden formálně přišlo o přístup k více než 200 milionům eur (5,1 miliardy korun) z…

Německo nově považuje Španělsko a Nizozemsko za vysoce rizikové oblasti

23.07.2021 17:53 Také Německo, podobně jako to dnes učinila Česká republika, nově považuje Španělsko a Nizozemsko za…

Chorvatsko prodloužilo platnost potvrzení o vakcinaci či prodělání covidu

23.07.2021 17:07 Chorvatsko se rozhodlo prodloužit z 210 na 270 dnů platnost potvrzení o vakcinaci či o prodělání…

EMA doporučuje vakcínu od Moderny dětem a mládeži od 12 do 17 let

23.07.2021 15:57 Proticovidová vakcína od americké firmy Moderna může být podle nového doporučení Evropské agentury…

Běžné antigenní testy odhalí koronavirus jen v asi 43 procentech případů

23.07.2021 14:51 Vědci z německé univerzity ve Würzburgu a její univerzitní kliniky došli k závěru, že rychlé…

Nizozemsko a Španělsko budou od pondělí mezi velmi rizikovými státy

23.07.2021 13:33 Nizozemsko, Španělsko a Baleárské ostrovy se v pondělí na takzvané mapě cestovatele přesunou do…

Česko vyslalo materiální pomoc Litvě v reakci na mimořádnou migrační…

23.07.2021 12:55 Dva nákladní vozy s materiální humanitární pomocí dnes vyrazily z hasičského areálu ze Zbiroha na…

Související:

Právě se děje