Vylidněné Německo? Lidé dodržují opatření, téměř nevychází

Jako město, které přišlo o většinu obyvatel, vypadá o velikonočním víkendu Berlín. Centrem metropole, která má 3,7 milionu obyvatel, jezdí městská doprava prakticky bez cestujících, na ulicích je minimum aut a před pamětihodnostmi vždy jen pár lidí. Berlíňané téměř bez výjimky zatím dodržují opatření přijatá kvůli rychle se šířícímu koronaviru. Experti ale varují, že disciplína - a nejen obyvatelům hlavního města - nemusí vydržet dlouho.

Výjimečnost situace je dobře vidět třeba na třídě Unter den Linden, která směřuje od Braniborské brány k Alexandrovu náměstí se známou televizní věží. Zatímco za normálních okolností je tato velkorysá magistrála jednou z tepen města, kde proudí davy turistů, dnes po poledni připomínala spíše ulici některého z regionálních měst. Všechny restaurace, kavárny či bary, které jindy lákají k posezení, jsou kvůli nákaze zavřené a ani dopravní frekvence v ničem neodpovídá největšímu německému městu. Dnes zde nad auty často mnohonásobně převažovali cyklisté, které slunečné počasí a teploty přes 20 stupňů vylákaly do ulic.

Vyprázdněné po poledni byly i další tradiční turistické atrakce, ať už to je budova Spolkového sněmu, památník holokaustu poblíž Braniborské brány, Postupimské náměstí, Berlínský dóm nebo Muzejní ostrov. Na všech těchto místech bylo jen minimum lidí, kteří navíc prakticky bez výjimek dodržovali opatření, že na veřejnosti mohou být pospolu vždy nanejvýš dvě osoby; výjimku mají členové stejné rodiny. Velmi dobrou disciplínu potvrzují i dosavadní policejní hlášení.

O poznání více lidí než k památkám v centru města, kterým nyní neproplouvají ani žádné výletní lodě, se vydalo do berlínských parků a na břehy řeky Sprévy, kam chodí na procházky, běhat nebo si zacvičit. I zde sice většina Berlíňanů, kteří nadále do svého šatníku nezařadili roušky, dodržuje příslušné odstupy a další pravidla, zároveň se ale objevují i takoví, kteří si už s omezeními moc hlavu nelámou.

Občas jsou vidět větší skupinky pohromadě, lidé, kteří využívají sportoviště nebo si v parku delší dobou poleží, což je vše nyní zakázané. Také v obchodech s potravinami není už dodržování pravidel v posledních dnech tak důsledné jako dříve. Na odstup 1,5 až dvou metrů někteří zákazníci příliš nedbají.

Namátkové postřehy, zdá se, potvrzují i data některých odborníků, kteří hovořící o trendu zvaném únava z katastrofy. Ten popisuje velmi složitou či nebezpečnou situaci, při níž si lidé časem zvyknou na záplavu negativních zpráv, a přestanou událost proto vnímat jako závažnou. Právě to se podle psycholožky Cornelie Betschové z univerzity v Erfurtu začíná nyní zřejmě dít v Německu.

Betschová od začátku epidemie sleduje na odpovědích zhruba 1000 lidí, jak situaci vnímají. V posledním týdnu podle serveru magazínu Spiegel zaznamenala výraznou změnu. Zatímco dříve mělo 60 procent dotázaných z koronaviru strach, nyní toto číslo kleslo na 52 procent. O devět procentních bodů na 45 se pak snížilo množství lidí, kteří uvedli, že na nákazu prakticky neustále myslí. Přesně v takovou chvíli podle Betschové může začít klesat připravenost občanů dodržovat nařízení, která v takovém rozsahu většina z nich nikdy nezažila.

Vzít v potaz to zřejmě budou muset i němečtí politici, kteří budou ve středu rozhodovat o tom, zda po skončení velikonočních prázdnin, tedy po 19. dubnu, bude možné některá opatření uvolnit, nebo dokonce úplně zrušit.

Související

Více souvisejících

Německo Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fica zasáhly čtyři kulky. Je stabilizovaný, stále ale bojuje o život

Stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) zůstává vážný. Rozsah zranění způsobený čtyřmi střelnými ranami je rozsáhlý. Lékařům se podařilo stabilizovat jeho zdravotní stav, nadále však není ještě mimo ohrožení života. Informoval o tom vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

včera

včera

Jednání o míru na Ukrajině bez Ruska? Zbytečnost, žádný výsledek nebude, tvrdí Kreml

Plánovaný červnový summit, při kterém Švýcarsko doufá, že vydláždí cestu pro mírový proces, je podle Kremlu bez ruské účasti zbytečný. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy