Začátek summitu EU odložen. Charles Michel vede bilaterální rozhovory, průlom nikde

Předseda Evropské rady Charles Michel dnes po dlouhých nočních jednáních o sedmiletém rozpočtu Evropské unie pokračuje v bilaterálních rozhovorech s lídry členských zemí. Zásadní průlom kvůli trvajícím sporům okolo jeho celkové výše zatím nepřišel, podle diplomatů však Michel předložil nabídku kompromisní varianty, pro níž hledá podporu u jednotlivých zemí.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Charles Michel
doporučujeme

Michel vedl se zástupci členských zemí přes noc separátní rozhovory, které skončily až po šesté hodině ráno. Začátek společného jednání summitu zatím odložil na 16:00 SEČ, aby mohl ve schůzkách pokračovat. Podle několika diplomatů se pokusil přesvědčit čtyři země usilující o snížení celkového objemu rozpočtu, aby kývly na kompromisní variantu.

Michel se s lídry Nizozemska, Rakouska, Dánska a Švédska sešel dohromady s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Čtveřice zmíněných států zatím trvala na svém požadavku snížit rozpočet na jedno procento hrubého národního důchodu (HND) Evropské unie. Michelův návrh, který v topmto směru podporuje velká část ostatních zemí, počítá s výší 1,074 procenta, což je přibližně o 75 miliard eur více.

Podle diplomatů chtěl Michel spolu s vůdci dvou nejsilnějších unijních ekonomik získat zmíněnou čtyřku pro návrh počítající se zhruba dvacetimiliardovou úsporou v celkové výši rozpočtu. Škrty by se patrně neměly týkat kohezní politiky, není však zatím jasné, kde chce Michel peníze ubrat.

Šéf Evropské rady se poté postupně sešel s reprezentanty dalších zemí včetně visegrádské čtyřky (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko), s nimiž se bavil o možném kompromisním návrhu. Některé zdroje blízké jednáním hovoří o tom, že naděje na dojednání alespoň dílčí dohody se díky návrhu zvýšila, vzhledem k potřebné jednomyslnosti však stále není úspěch jistý.

Společné postoje ladila i skupina označovaná jako přátelé koheze, do níž patří i visegrádské země. Ty pro změnu chtějí zvýšit částku, která je určená na fondy pro méně rozvinuté regiony. Premiér Andrej Babiš dnes navíc prohlásil, že Česko požaduje i větší pružnost v převádění peněz mezi jednotlivými fondy. Zatímco Michelův návrh ji zvyšuje z dosavadních pěti procent na deset, Praha by podle Babiše chtěla až 25 procent.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo hlásí 4751 nových případů koronaviru, obětí je celkem 455

30.03.2020 08:21 V Německu za neděli vzrostl počet nakažených koronavirem o 4751 na 57.298 případů a zemřelo 66 lidí…

Hrozí propad HDP o 30-50 %. Experti přirovnávají krizi k rozpadu SSSR

30.03.2020 00:01 NÁZOR - Koronavirová krize v Evropě bude mít pravděpodobně ekonomický dopad, jaký jsme za našich…

Německo v šoku. Ministr financí Thomas Schäfer spáchal sebevraždu, asi…

29.03.2020 22:21 Aktualizováno Hesenský ministr financí Thomas Schäfer spáchal sebevraždu, pravděpodobně kvůli tomu, že byl …

Francie hlásí více než 2600 mrtvých a více než 40 000 nakažených

29.03.2020 21:00 Ve Francii si koronavirus vyžádal životy dalších 292 pacientů. Celkový počet úmrtí od začátku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama