Začátek summitu EU odložen. Charles Michel vede bilaterální rozhovory, průlom nikde

Předseda Evropské rady Charles Michel dnes po dlouhých nočních jednáních o sedmiletém rozpočtu Evropské unie pokračuje v bilaterálních rozhovorech s lídry členských zemí. Zásadní průlom kvůli trvajícím sporům okolo jeho celkové výše zatím nepřišel, podle diplomatů však Michel předložil nabídku kompromisní varianty, pro níž hledá podporu u jednotlivých zemí.

Michel vedl se zástupci členských zemí přes noc separátní rozhovory, které skončily až po šesté hodině ráno. Začátek společného jednání summitu zatím odložil na 16:00 SEČ, aby mohl ve schůzkách pokračovat. Podle několika diplomatů se pokusil přesvědčit čtyři země usilující o snížení celkového objemu rozpočtu, aby kývly na kompromisní variantu.

Michel se s lídry Nizozemska, Rakouska, Dánska a Švédska sešel dohromady s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Čtveřice zmíněných států zatím trvala na svém požadavku snížit rozpočet na jedno procento hrubého národního důchodu (HND) Evropské unie. Michelův návrh, který v topmto směru podporuje velká část ostatních zemí, počítá s výší 1,074 procenta, což je přibližně o 75 miliard eur více.

At #EUCO bilateral meeting of @eucopresident with @krisjaniskarins pic.twitter.com/8BDDjg0bjo

— Barend Leyts (@BarendLeyts) February 21, 2020

Podle diplomatů chtěl Michel spolu s vůdci dvou nejsilnějších unijních ekonomik získat zmíněnou čtyřku pro návrh počítající se zhruba dvacetimiliardovou úsporou v celkové výši rozpočtu. Škrty by se patrně neměly týkat kohezní politiky, není však zatím jasné, kde chce Michel peníze ubrat.

Šéf Evropské rady se poté postupně sešel s reprezentanty dalších zemí včetně visegrádské čtyřky (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko), s nimiž se bavil o možném kompromisním návrhu. Některé zdroje blízké jednáním hovoří o tom, že naděje na dojednání alespoň dílčí dohody se díky návrhu zvýšila, vzhledem k potřebné jednomyslnosti však stále není úspěch jistý.

Společné postoje ladila i skupina označovaná jako přátelé koheze, do níž patří i visegrádské země. Ty pro změnu chtějí zvýšit částku, která je určená na fondy pro méně rozvinuté regiony. Premiér Andrej Babiš dnes navíc prohlásil, že Česko požaduje i větší pružnost v převádění peněz mezi jednotlivými fondy. Zatímco Michelův návrh ji zvyšuje z dosavadních pěti procent na deset, Praha by podle Babiše chtěla až 25 procent.

Související

Charles Michel je belgický politik a od prosince 2019 předseda Evropské rady.

Předseda Evropské rady poblahopřál Putinovi k výhře ve volbách

Předseda Evropské rady Charles Michel v pátek poblahopřál ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi ke znovuzvolení ve volbách, ve kterých nemá žádného skutečného oponenta. Hlasování v ruských prezidentských volbách přitom dnes teprve začalo a potrvá až do neděle, nikdo ale nepochybuje o tom, že Putin zvítězí, neboť opoziční kandidáti k volbám nebyli připuštěni.

Více souvisejících

Charles Michel EU (Evropská unie) rozpočet Angela Merkelová Emmanuel Macron Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 26 minutami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Řecko odmítá tlak EU a NATO: Ukrajině nedáme ani Patrioty, ani S-300

Řecko nemůže poslat Ukrajině systémy protivzdušné obrany Patriot nebo S-300. Uvedl to podle DPA řecký premiér Kyriakos Mitsotakis.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy