Žalobci tvrdí, že katalánské separatisty podporovalo Rusko

Rusko bylo připraveno poslat až 10.000 svých vojáků do Katalánska v případě, že by se tento region v roce 2017 odtrhl od Španělska. Tvrdí to žalobci, kteří ve středu nařídili zatčení 21 příznivců katalánské samostatnosti, napsala ve středu agentura AP. Podle obžaloby katalánští separatisté dostali v roce 2017 podporu Ruska v šíření dezinformací.

O eventuální vojenské podpoře Ruska v případě odtržení Katalánska mluvil podle žalobců Víctor Terradellas, jeden z blízkých spolupracovníků tehdejšího katalánského premiéra Carlese Puigdemonta. Kromě odposlechů žalobci ale neposkytli další důkazy, že nabídka byla podložená a míněna vážně, uvádí agentura AP.

Ruské velvyslanectví podezření přímo nekomentovalo. Na svých sociálních sítích ale zveřejnilo ironický text, podle kterého do Katalánska měla vojáky převést letadla vyrobená během španělské občanské války z let 1936-39 a od té doby čekající v Katalánsku na povel z Moskvy.

‼️ Ojo: La información aparecida en los medios ?️ españoles ?? sobre la llegada de ? mil soldados rusos a Cataluña está incompleta ??? pic.twitter.com/Y7v3GjlYVm

— EmbajadaRusaES (@EmbajadaRusaES) October 28, 2020

Podle vyšetřovatelů příznivci katalánské nezávislosti dojednali podporu Ruska v šíření dezinformací a vedení informační kampaně proti Španělsku. Vyšetřovatelé se zaměřili na aktivity nakladatele a příznivce katalánské nezávislosti Oriola Solera, který v létě roku 2017 navštívil Rusko. V listopadu se pak sešel se zakladatelem platformy Wikileaks Julianem Assangem.

Podle žalobců se separatisté s Ruskem dohodli na kampani, která byla vedena na sociálních sítí, skrze twitterové účty Juliana Assange a Edwarda Snowdena, ruská média jako stanice Sputnik a Russia Today. Kampaň dle žalobců zapadala do "příběhu o tom, že Evropská unie je na pokrají kolapsu", který byl součástí tehdejší ruské propagandy.

Advokát Oriola Solera uvedl, že jeho klient je nevinný a "odsuzuje zneužití justičního aparátu v boji proti hnutí za nezávislost Katalánska". Propuštění zadržených požaduje i bývalý katalánský premiér Carles Puigdemont, který je poslancem Evropského parlamentu a žije v Belgii. Puigdemont označil počínání španělské justice za "rozsáhlé porušování lidských práv".

Ve středu španělská policie zadržela 21 příznivců katalánské nezávislosti, které vyšetřuje z korupce a podpory nepokojů. Většinu zadržených tvoří podnikatelé, kteří sympatizují se stranami, jež chtějí odtržení Katalánska od Španělska. Podle vyšetřovatelů zatčení zneužívali ve prospěch separatistických aktivit prostředky vyčleněné katalánskou samosprávou na podporu sportovních klubů. Vyšetřování chce také objasnit financování aktivit a pobytu expremiéra Puigdemonta v Belgii.

Související

Španělsko, ilustrační fotografie.

Ve Španělsku rychle přibývá nakažených, Katalánsko zavírá noční podniky

Španělsko zažívá rychlý růst počtu lidí nakažených koronavirem a některé regiony kvůli tomu před Vánoci zavádějí nové restrikce. V Katalánsku se od pátku zavřou noční podniky a setkávat se bude smět nanejvýš deset lidí najednou. Některé provincie se chystají navrhnout povinné nošení roušek i venku, napsal dnes list El País.
Katalánsko, ilustrační foto

Katalánsko od pátku ruší téměř všechna zbývající covidová opatření

Katalánsko od pátku ruší téměř všechna zbývající opatření, která v tomto španělském regionu platila kvůli pandemii covidu-19 v různé formě od loňského jara. Mimo jiné se tak opět budou moci z plné kapacity zaplnit fotbalové stadiony i vnitřní prostory restaurací. Informují o tom místní média. Podle katalánského deníku La Vanguardia má tento region mírné zpoždění v uvolnění opatření oproti mnoha jiným oblastem Španělska.

Více souvisejících

Katalánsko Rusko Španělsko Boj proti dezinformacím a fake news Carles Puigdemont

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Putin vyrazí poprvé od znovuzvolení na zahraniční cestu. Tentokrát si nevybral Bělorusko ani Turecko

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že se plánuje v květnu vydat na návštěvu do Číny. Bude to jeho první zahraniční cesta od opětovného zvolení do prezidentské funkce, která má posílit vztahy mezi Moskvou a Pekingem. Uvedla to agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy