Zdravotnický úřad ve Francii doporučil očkování třetí dávkou lidem nad 65 let

Francouzský zdravotnický úřad HAS dnes vydal oficiální doporučení očkovat proti covidu-19 dodatečnou dávkou všechny lidi nad 65 let a zvlášť ohrožené skupiny obyvatel. Další kolo vakcinace, které by mělo posílit obranyschopnost proti nemoci, HAS navrhuje provést společně s očkováním proti sezonní chřipce na konci října. Přeočkování zatím nebude povinné, ale doporučené.

"Doplňková dávka se musí podat nejdříve šest měsíců po dokončeném prvním očkování," uvádí HAS. To znamená po dvou dávkách většiny vakcín nebo po jediné dávce v případě lidí, kteří nemoc prodělali. Po očkování jednodávkovým přípravkem od firmy Johnson & Johnson může podle HAS přijít dodatečná dávka už čtyři týdny po té první.

Podle úřadu zatím není nutné, aby třetí dávku dostala celá populace, stačí ji vyhradit po starší obyvatele a lidi se sníženou imunitou či jinak ohrožené, u kterých by měla nákaza covidem-19 obzvlášť závažné následky. Úřad se takto rozhodl kvůli nebezpečnosti varianty delta, která zapříčinila současnou čtvrtou vlnu pandemie ve Francii.

Francouzské ministerstvo zdravotnictví 17. srpna oznámilo, že prioritní skupiny se budou moci k přeočkování hlásit od 1. září, s aplikací dávek se začne 15. září, uvedl list Le Monde.

Ve Francii, která má zhruba 67 milionů obyvatel, dosud nejméně jednu dávku dostalo 47,3 milionu lidí, dokončené očkování má 41,3 milionu obyvatel. Mezi zdravotníky v zařízeních pro seniory, pro něž je ve Francii očkování povinné, má dokončenou vakcinaci 85 procent z nich. To je o 20 procentních bodů více než 12. července, kdy prezident Emmanuel Macron tuto povinnost oznámil, uvedla BFM TV.

Související

Více souvisejících

očkování Francie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Petr Fiala

Fiala: Česko by mělo za 77 tanků Leopard zaplatit 52 miliard

Česko by mělo za 77 tanků Leopard 2A8 zaplatit 52 miliard korun, řekl dnes na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Vláda udělala další krok k jejich nákupu a rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s několika evropskými zeměmi, vedenými Německem.

včera

Indie, ilustrační foto

Rusko lže a podvádí Asiaty. Státy chtějí své občany zpět

Indie ve středu oznámila, že požádala Rusko o návrat svých občanů, kteří byli naverbováni do ruské armády. Toto rozhodnutí přišlo po nedávné smrti dvou Indů ve válce na Ukrajině, uvedla televize ABC News. Podobné kroky realizuje také Nepál nebo Srí Lanka.

včera

včera

Hasiči zasahují po srážce vlaku v Pardubicích, Česká republika, 5. června 2024. Prohlédněte si galerii

Strojvedoucí rychlíku si před srážkou uvědomil chybu a zastavil, vyplývá z šetření

Vyšetřování tragické srážky rychlíku a nákladního vlaku, která se na den přesně před týdnem stala v Pardubicích, pokračuje. Podle zjištění Drážní inspekce si strojvedoucí rychlíku uvědomil, že projel návěst, a zastavil. Personál protijedoucího vlaku ale nebyl nijak varován, takže nemohl včas zabrzdit. Podle posledních informací už není nikdo ze zraněných v nemocnici. 

včera

Petr Pavel a Zuzana Čaputová

Čaputová dorazila do Česka na svou poslední zahraniční cestu

Prezident Petr Pavel a jeho manželka Eva dnes odpoledne na Pražském hradě přivítali končící slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou s partnerem Jurajem Rizmanem. Čaputová touto dvoudenní návštěvou krátce před ukončením svého pětiletého mandátu zakončuje své rozlučkové zahraniční cesty.

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Nebyla to ptačí chřipka. Lékaři popřeli tvrzení WHO o prvním úmrtí na světě

Muž z Mexika nakažený ptačí chřipkou zemřel v důsledku chronických chorob, ne na infekci tímto virem, uvedlo podle serveru The Economic Times tamní ministerstvo zdravotnictví. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom minulou středu oznámila, že v Mexiku zemřel člověk na ptačí chřipku, konkrétně na variantu H5N2. Mělo jít o první potvrzený případ úmrtí na nákazu touto nemocí u člověka. 

včera

Policisté zajistili místo tragické střelby na Filozofické fakultě UK. (21.12.2023)

Vyšetřování odhalilo motiv střelce z FF UK. Chtěl se pomstít

Muž, který loni v prosinci střílel na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a také dříve v Klánovickém lese a obci Hostouň, jednal samostatně. Podle závěrů vyšetřování, které zveřejnil server Seznam Zprávy s odvoláním na policejní zdroje, se nechtěl pomstít konkrétní osobě, ale celé společnosti.

včera

včera

včera

včera

Policie přijala kvůli hrozbě preventivní bezpečnostní opatření.

Cizinec podezřelý z terorismu měl přiznat, že za útok na autobusy dostal peníze

Jihoameričan, který je v souvislosti se žhářským útokem na autobusy pražské MHD podezřelý z terorismu, řekl po zadržení policistům, že byl k provedení činu najat za peníze. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Premiér Petr Fiala (ODS) už v pondělí po zasedání Bezpečnostní rady státu řekl, že muže pravděpodobně financovalo Rusko. 

včera

včera

včera

V 80 letech zemřela nejlepší francouzská zpěvačka Francoise Hardyová

Ve věku 80 let zemřela francouzská zpěvačka Francoise Hardyová, kterou v 60. letech proslavil její křišťálově čistý hlas a melancholické balady. O úmrtí šansonierky, kterou Mick Jagger označil za svoji "ideální ženu" a Bob Dylan pro ni napsal báseň, informoval na sociálních sítích v úterý večer její syn.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy