Zemské volby v Sasku vyhrála oslabená CDU před AfD

Zemské volby v Sasku vyhráli podle předběžných výsledků křesťanští demokraté (CDU) kancléřky Angely Merkelové před protiimigrační Alternativou pro Německo (AfD). CDU získala 32,1 procenta hlasů, AfD 27,5 procenta. Do parlamentu čtyřmilionové spolkové země ležící u českých hranic směřují také Levice, Zelení a sociální demokraté (SPD).

Přidejte svůj názor

Berlín, ilustrační foto
doporučujeme

Výsledky znamenají konec současné vlády CDU a SPD, která ztratí většinu v zemském sněmu.

Křesťanští demokraté byli ještě v červenci v průzkumech veřejného mínění na úrovni AfD, v závěru kampaně vedené populárním saským premiérem Michaelem Kretschmerem se však protestnímu uskupení dokázali vzdálit. I tak je ale jejich výsledek v Sasku dosud nejhorším. CDU tam od znovusjednocení Německa v roce 1990 vyhrála všechny zemské volby. Jejím dosavadním minimem bylo před pěti lety 39 procent.

Ještě výrazně hůře je na tom v absolutních číslech koaliční SPD, která dostala 7,7 procenta hlasů, čímž prolomila nejen své dosavadní minimum v Sasku, ale také v jakýchkoli poválečných zemských volbách.

Řada voličů dala podle politologů hlasováním najevo, že nejsou spokojeni s vývojem po pádu komunistické Německé demokratické republiky (NDR), za který podle nich právě CDU a SPD nesou největší zodpovědnost. Alespoň jedna z těchto stran vždy za posledních 29 let vládla na celoněmecké úrovni, Sasko po celou tuto dobu vedl premiér z řad CDU.

Výrazně si naopak polepšila AfD, kterou nezřídka podporuje i bývalý český prezident Václav Klaus. Strana, kterou zvláště na východě Německa mnozí považují za pravicově populistickou až radikální, své dosavadní maximum z roku 2014 (9,7 procenta) překonala téměř trojnásobně. U voličů bodovala mimo jiné tématy migrace a změn klimatu.

Se stejnými tématy, k nimž ale zaujímá zcela opačný postoj, na svůj zatím nejlepší výsledek v Sasku dosáhli Zelení s 8,6 procenta. Levice, která byla v Sasku dosud nejsilnější opoziční stranou, dostala 10,4 procenta hlasů, a oslabila tak o více než osm procentních bodů.

Příští parlament bude mít 119 křesel: CDU jich obsadí 45, AfD 38, Levice 14, Zelení 12 a SPD deset.

Za normálních okolností by saský parlament měl nejméně 120 křesel. AfD však kvůli chybné kandidátní listině, kterou před volbami podala, neobsadí jeden mandát, jenž by jí podle volebního výsledku příslušel.

Strana na kandidátku sice zapsala 61 jmen, jen 30 ale podle saského ústavního soudu v souladu s pravidly. AfD kvůli tomu původně hrozilo, že přijde ještě o více křesel, z nichž se celkově polovina obsazuje v jednomandátových volebních obvodech a polovina ze stranických kandidátek.

Nakonec ale hlasování dopadlo tak, že AfD obsadila 15 křesel díky vítězství svých kandidátů v jednomandátových obvodech a 23 křesel z kandidátky. Další mandát, který by jí příslušel, už z 30členné kandidátky obsadit nemohla, protože sedm politiků zapsaných na kandidátní listině se do parlamentu dostalo přes vítězství v jednomandátových obvodech.

Novou koalici pod vedením zemského premiéra Kretschmera, který prohlásil, že vyhrálo přátelské Sasko, by mohla vytvořit jeho CDU s SPD a Zelenými. Vládní spolupráci s AfD i Levicí Kretschmer odmítá.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slováci si v ulicích připomněli vraždu Kuciaka

20.09.2019 21:16 Po více než půl roce dnes Slováci opět vyšli do ulic na shromáždění připomínající loňskou vraždu…

Statisíce lidí po celém světě demonstrovali proti klimatickým změnám

20.09.2019 19:23 Stovky tisíc lidí po celém světě dnes politikům svým protestem v ulicích měst ukázaly, že považují…

Evropská komise odpoví na žádost o zveřejnění dopisu Babišovi do konce…

20.09.2019 19:03 Evropská ombudsmanka posunula termín, do něhož měla Evropská komise odpovědět na její žádost o…

Statisíce studentů a aktivistů v ulicích. Svět zažil další vlnu protestů…

20.09.2019 17:22 Aktualizováno K demonstracím za lepší ochranu klimatu, které se konají po celé planetě, se dnes sešli mladí lidé…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama