Zemské volby v Sasku vyhrála oslabená CDU před AfD

Zemské volby v Sasku vyhráli podle předběžných výsledků křesťanští demokraté (CDU) kancléřky Angely Merkelové před protiimigrační Alternativou pro Německo (AfD). CDU získala 32,1 procenta hlasů, AfD 27,5 procenta. Do parlamentu čtyřmilionové spolkové země ležící u českých hranic směřují také Levice, Zelení a sociální demokraté (SPD).

Berlín, ilustrační foto
doporučujeme

Výsledky znamenají konec současné vlády CDU a SPD, která ztratí většinu v zemském sněmu.

Křesťanští demokraté byli ještě v červenci v průzkumech veřejného mínění na úrovni AfD, v závěru kampaně vedené populárním saským premiérem Michaelem Kretschmerem se však protestnímu uskupení dokázali vzdálit. I tak je ale jejich výsledek v Sasku dosud nejhorším. CDU tam od znovusjednocení Německa v roce 1990 vyhrála všechny zemské volby. Jejím dosavadním minimem bylo před pěti lety 39 procent.

Ještě výrazně hůře je na tom v absolutních číslech koaliční SPD, která dostala 7,7 procenta hlasů, čímž prolomila nejen své dosavadní minimum v Sasku, ale také v jakýchkoli poválečných zemských volbách.

Řada voličů dala podle politologů hlasováním najevo, že nejsou spokojeni s vývojem po pádu komunistické Německé demokratické republiky (NDR), za který podle nich právě CDU a SPD nesou největší zodpovědnost. Alespoň jedna z těchto stran vždy za posledních 29 let vládla na celoněmecké úrovni, Sasko po celou tuto dobu vedl premiér z řad CDU.

Výrazně si naopak polepšila AfD, kterou nezřídka podporuje i bývalý český prezident Václav Klaus. Strana, kterou zvláště na východě Německa mnozí považují za pravicově populistickou až radikální, své dosavadní maximum z roku 2014 (9,7 procenta) překonala téměř trojnásobně. U voličů bodovala mimo jiné tématy migrace a změn klimatu.

Se stejnými tématy, k nimž ale zaujímá zcela opačný postoj, na svůj zatím nejlepší výsledek v Sasku dosáhli Zelení s 8,6 procenta. Levice, která byla v Sasku dosud nejsilnější opoziční stranou, dostala 10,4 procenta hlasů, a oslabila tak o více než osm procentních bodů.

Příští parlament bude mít 119 křesel: CDU jich obsadí 45, AfD 38, Levice 14, Zelení 12 a SPD deset.

Za normálních okolností by saský parlament měl nejméně 120 křesel. AfD však kvůli chybné kandidátní listině, kterou před volbami podala, neobsadí jeden mandát, jenž by jí podle volebního výsledku příslušel.

Strana na kandidátku sice zapsala 61 jmen, jen 30 ale podle saského ústavního soudu v souladu s pravidly. AfD kvůli tomu původně hrozilo, že přijde ještě o více křesel, z nichž se celkově polovina obsazuje v jednomandátových volebních obvodech a polovina ze stranických kandidátek.

Nakonec ale hlasování dopadlo tak, že AfD obsadila 15 křesel díky vítězství svých kandidátů v jednomandátových obvodech a 23 křesel z kandidátky. Další mandát, který by jí příslušel, už z 30členné kandidátky obsadit nemohla, protože sedm politiků zapsaných na kandidátní listině se do parlamentu dostalo přes vítězství v jednomandátových obvodech.

Novou koalici pod vedením zemského premiéra Kretschmera, který prohlásil, že vyhrálo přátelské Sasko, by mohla vytvořit jeho CDU s SPD a Zelenými. Vládní spolupráci s AfD i Levicí Kretschmer odmítá.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Virolog: Onemocnět chřipkou a covidem najednou je nepravděpodobné. Roušky…

29.09.2020 22:23 Aktualizováno Ačkoliv hrozí, že se zdravotníci v zimních měsících budou potýkat s náporem pacientů trpících jak…

Německý expert nastínil další vývoj koronaviru. Prozradil, k čemu dojde…

29.09.2020 22:23 Aktualizováno Covidu se v dohledné době pravděpodobně nezbavíme. Podle německého experta je ale šance, že se…

FT upozornil na pochybné investice Vatikánu, papež chce reformy

29.09.2020 21:28 Podezřelé investice Vatikánu do luxusních nemovitostí v Londýně byly patrně vyšší, než se dosud…

Macron: EU bude v háji, pokud nebude zasedat i ve Štrasburku

29.09.2020 21:00 Pokud se bude Evropský parlament scházet jenom v Bruselu, bude Evropa "v háji". Dnes to před…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama