Rusko míří na Balkán, naznačuje OSN

Moskva - Ve středu obletěla svět zpráva o ruském odmítnutí rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která měla oficiálně označit Srebrenický masakr z roku 1995 za genocidu. Ruská federace tímto vetem potvrdila své rostoucí zájmy na Balkánském poloostrově.

Na první pohled se může ruské odmítnutí rezoluce, jež měla být schválena symbolicky na dvacáté výročí krveprolití, jako bezvýznamný krok. Oficiálně Rusko označilo rezoluci za kontraproduktivní a své odmítnutí zdůvodnilo jako snahu předejít opětovnému rozdmýchání etnických sporů mezi balkánskými národy. Podle internetového magazínu Foreign Policy veto odráží hojné politické zájmy, jež Kreml v tomto regionu má.

Moskva vnímá Balkán jako oblast svých strategických a ekonomických zájmů a angažovanost zde jí dává zároveň možnost zadržovat západní vliv. Své politické cíle na Balkáně realizuje pak především skrze Srbsko, které pro něj představuje důležitého spojence, se kterým sdílí úzké kulturně-náboženské vazby.

Přihlédneme-li na nedávný vývoj, Kreml pravidelně hájí zájmy Bělehradu na mezinárodním poli (např. neuznání nezávislosti Kosova). V roce 2013 také Srbsko uzavřelo smlouvu s ruským energetickým gigantem Gazprom o dodávkách plynu a stále užší jsou i vojenské vazby mezi oběma zeměmi.

Psali jsme:
Vetujte rezoluci k Srebrenici, žádá srbský prezident Putina  

Srebrenický masakr, při němž Bosenští Srbové povraždili osm tisíc muslimských mužů a chlapců, je jednou z událostí, která se odehrála během krvavé války v Bosně. Ta probíhala mezi lety 1992 až 1995 po rozpadu Jugoslávie. Ačkoliv Srbsko tuto masovou vraždu označilo za zločin, a dokonce přijalo prohlášení, jež masakr odsoudilo, uznat za genocidu jej odmítá.

Související

Lidé si prohlížejí portréty obětí rwandské genocidy. Rozhovor

30 let od genocidy ve Rwandě. Nevypukla ze dne na dne, upozorňuje afrikanista Záhořík

Genocida rwandských Tutsiů, během které milice většinové populace Hutuů v průběhu pouhých tří měsíců povraždily mezi půlmilionem až milionem lidí, začala před 30 lety, 7. dubna 1994. Kořeny krvavých tragických událostí však sahají mnohem dále do minulosti a prokombinují historický revanšismus, ekonomické problémy i fanatismus tehdejších lídrů, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jan Záhořík. Historik a afrikanista z Katedry blízkovýchodních studií Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni se v něm vyjádřil nejen k příčinám genocidy, ale například i k roli mezinárodního společenství a někdejších koloniálních mocností, stejně jako k současné situaci ve Rwandě. Zároveň se staví za jasné odlišování běžných ozbrojených konfliktů s mnoha proměnnými od genocidy, kdy je plánem vyhlazení celé skupiny obyvatel. 

Více souvisejících

genocida Rusko Srbsko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy