Moskva žádá, aby se USA nevměšovaly do záležitostí Íránu

Moskva/Washington – Washington by se nevměšovat do vnitřních záležitostí Íránu. Vyzvala jej k tomu dnes Moskva.

Americký návrh, aby bylo kvůli situaci v islámské republice svoláno mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN, Rusko považuje za nebezpečný. Řekl to dnes náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov. Íránští imigranti v USA naopak americkou podporu íránských demonstrantů uvítali.

Před týdnem začaly v Íránu protesty kvůli ekonomické situaci, které postupně přerostly v protesty proti režimu. Úřady omezily přístup k sociálním sítím a v posledních dvou dnech se už o dalších protirežimních demonstracích neobjevily žádné zprávy. Místo toho se po celé zemi od středy konají provládní manifestace.

Podle íránské armády a také podle elitních revolučních gard už ale policie protesty zastavila. Některé agentury se ovšem domnívají, že není vyloučeno, že protesty pokračují, avšak vlivem blokovaných sociálních sítí se o nich svět nedozví.

Americký prezident Donald Trump či Izraelci vyjádřili pochopení pro demonstranty a slíbil jim podporu. Americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová v úterý vyzvala Radu bezpečnosti OSN a Radu pro lidská práva, aby ohledně situace v Íránu zahájily mimořádná jednání.

Podle Rjabkova se ale Američané snaží využít situace k zopakování výhrad, které mají proti dohodě o íránském jaderném programu. Americký viceprezident Mike Pence ve středu řekl, že by si Washington přál dohodu, která bude mít delší trvání než ta, jež byla sjednána v roce 2015.

Po islámské revoluci odešlo z Íránu mnoho občanů, v USA je jejich největší komunita v Los Angeles. Soustřeďuje se na západě města, které se kvůli přítomnosti Íránců říká Tehrangeles. K vystěhovalcům patří i Rúzbeh Faráhánípúr, který vedl v roce 1999 studentské hnutí a před útěkem do USA byl v Íránu třikrát uvězněn. Podle něj je morální podpora z USA pro demonstranty velmi důležitá. Ocenil příznivé tweety prezidenta Trumpa i jeho soupeřky ve volbách Hillary Clintonové.

Ve srovnání s protesty z roku 2009 podle něj tentokrát nejsou vznášeny požadavky na reformy, ale na změnu režimu. Íránci prý byli v roce 2009 zklamáni, když tehdejší americký prezident Barack Obama podpořil ty, kteří chtěli reformy, a nikoli tábor usilující o změnu vedení.

V Los Angeles se má v neděli konat shromáždění, které má sloužit jako morální podpora lidí demonstrujících v Íránu. Má ale také upozornit na to, co se v Íránu děje.

Většina Íránců, kteří žijí v USA a nesouhlasí s íránským režimem upozornila, že současné protesty jsou masovější a vedené chudšími Íránci než protesty z roku 2009.

Související

izraelská armádní hlídka, Photo by Benjamin Rascoe Komentář

Proč bychom měli válku na Blízkém východě vnímat úplně jinak?

Současný konflikt na Blízkém východě může být interpretován jako střet Západu, který Izrael kulturně reprezentuje, a islámské civilizace, ke které patří Írán a jeho spojenci. Politické a historické faktory však hrají v těchto bojích také zásadní roli. Všechno napětí v regionu bychom měli vnímat úplně jinak. Nejde totiž o válku takového formátu, na jakou jsme do jisté míry zvyklí.

Více souvisejících

Írán USA (Spojené státy americké) Rusko

Aktuálně se děje

před 10 minutami

Velká Británie

Londýn vrátil Čagoské ostrovy pod kontrolu Mauricia. Národní skandál, píší tamní média

Britská vláda oznámila, že uzavřela dohodu s Mauriciem o předání kontroly nad spornými Čagoskými ostrovy, které se nacházejí v Indickém oceánu. Čagoské ostrovy, které Británie od roku 1814 spravovala jako součást svého impéria, se skládají z asi 60 atolů a leží přibližně 500 kilometrů jižně od Malediv a 2000 kilometrů severovýchodně od Mauricia. Ačkoli se jedná o relativně malé území s rozlohou pouhých 60 čtverečních kilometrů, jejich strategická poloha uprostřed Indického oceánu z nich činí důležité geopolitické území.

před 45 minutami

Jaderný výbuch

Putinovy hrozby nejsou prázdné řeči, atomovek má tisíce. Západ by to měl brát vážně, vyzval jaderný expert

Expert na jadernou bezpečnost Bahram Ghiassee upozornil, že Západ by měl brát vážně hrozby ruského prezidenta Vladimira Putina ohledně použití jaderných zbraní. V rozhovoru pro agenturu Reuters Ghiassee reagoval na nedávný návrh úprav ruské jaderné doktríny, který umožňuje nasazení jaderných zbraní, pokud by bylo Rusko napadeno státem podporovaným jadernou mocností.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Joe Biden

Biden řekl, jestli se Blízký východ může vyhnout totální válce

Americký prezident Joe Biden je přesvědčen, že totální válce na Blízkém východě lze stále zabránit, ale vyžaduje to ještě mnoho úsilí. Biden to uvedl v době, kdy v regionu panuje velké napětí kvůli izraelským útokům v pásmu Gazy a Libanonu a očekává se reakce Izraele na masivní raketový útok z Teheránu z úterního večera.

před 4 hodinami

Kniha Petra Bárdyho pojmenovaná Fico posedlý mocí

Fico žaluje Bárdyho: Kvůli přebalu knihy chce pět milionů. Je to šikana, reaguje novinář

Slovenský premiér podal žalobu na šéfredaktora portálu Aktuality.sk Petera Bárdyho kvůli jeho knize, která se zabývá právě Robertem Ficem. Premiérovi vadí použití jeho fotografie na obálce a požaduje od Bárdyho i vydavatele knihy odškodné ve výši 100 tisíc eur (přes 2,5 milionu korun) a omluvu. Bárdy ve čtvrtek oznámil, že žalobu vnímá jako formu šikany a hodlá se proti ní bránit u soudu. Stejnou částku chce předseda strany Směr vymoci i po nakladatelství Ringier Slovakia Media.

před 4 hodinami

před 10 hodinami

Účastníci drží transparent s nápisem

Demonstrace ve Vídni: Tisíce lidí pochodovaly proti krajní pravici a účasti FPÖ ve vládě

Ve čtvrtek večer se Vídeň stala svědkem rozsáhlých protestů, během nichž tisíce lidí požadovaly od rakouských politických stran, zejména od vládnoucích konzervativců, aby se distancovaly od možné koalice s krajně pravicovou Svobodnou stranou Rakouska (FPÖ). Tento vývoj přišel poté, co FPÖ poprvé v historii zvítězila v parlamentních volbách, což v mnoha občanech vyvolalo obavy o budoucnost demokratických hodnot v zemi.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Boris Johnson

BBC kvůli trapasu zrušila rozhovor s Johnsonem

Britská stanice BBC zrušila plánovaný rozhovor s bývalým premiérem Borisem Johnsonem poté, co moderátorka omylem poslala jeho týmu poznámky s připravenými otázkami. Uvedl to server Politico.

včera

izraelská armádní hlídka, Photo by Benjamin Rascoe

Proč bychom měli válku na Blízkém východě vnímat úplně jinak?

Současný konflikt na Blízkém východě může být interpretován jako střet Západu, který Izrael kulturně reprezentuje, a islámské civilizace, ke které patří Írán a jeho spojenci. Politické a historické faktory však hrají v těchto bojích také zásadní roli. Všechno napětí v regionu bychom měli vnímat úplně jinak. Nejde totiž o válku takového formátu, na jakou jsme do jisté míry zvyklí.

včera

včera

Evropská komise zažalovala Maďarsko u soudního dvora EU

Evropská komise (EK) podala k Soudnímu dvoru Evropské unie (SDEU) žalobu na Maďarsko, protože se domnívá, že tamní zákon o ochraně národní suverenity je v rozporu s právem EU. Podle kritiků zákona je jeho cílem umlčet opozici a odpůrce vlády.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy