Nelegální obchod s daty v Rusku: Informace o zákaznících dodávají sami zaměstnanci bank, call center či úřadů

V Rusku je velmi rozšířen prodej telefonních či bankovních dat na nelegálních fórech. Pachateli bývají zaměstnanci těch podniků, kde jsou tyto data získávána a shromažďována jako jsou call centra, banky či úřady. Motivací pachatelů je touha si přivydělat k poměrně nízkým platům, firmy je však většinou odhalí během měsíce. Podle kritiků stát tento problém příliš neřeší.

Reportér BBC Andrej Zakharov najal někoho, aby mu ukradl jeho vlastní telefonní záznamy, stejně jako záznamy člena rodiny. Na nelegálním online fóru našel prostředníka, který získal data od dvou různých telefonních společností. Za asi 10 000 rublů (okolo 3 600 korun) dostal Zakharov přesné data o jeho mobilní poloze během několika hodin.

Obchod s daty zákazníků telefonních společností je velmi rozšířen. V roce 2017 korporátní bezpečnostní služba ruské pobočky společnosti T-Mobile odhalila mladého zaměstnance, který prodával údaje o telefonních číslech a kontaktech zákazníků. Předala jej policii a mladík byl následující rok odsouzen k veřejným pracím.

V Rusku je též zájem je o údaje z bank. BBC reportovala o případu dva roky zpátky, kdy 21letý zaměstnanec call centra ruské banky Sberbank začal prodávat na nelegálním fóru hesla k účtům, informace o zůstatcích či čísla pasu u, informace o zůstatcích a záznamy o pasech za přibližně 20 000 rublů (přes 7 000 korun).

Podobný případ je znám i od ruských poboček zahraničních bank. Minulý rok začal být trestně stíhán zaměstnanec společnosti Raiffeisenbank za fotografování informací o zákaznících, které následně prodával na nelegálních fórech. Kradená data zahrnovala poštovní adresy klientů, počet dětí, rodinný stav, e-mailové adresy, telefonní čísla a hesla k účtu.

Přístup k údajům klientů též zneužívají státní úředníci. Například v roce 2016 soud mimo Moskvu odsoudil zástupce vedoucího oddělení terénní kontroly Federální daňové služby za prodej údajů o příjmech a majetku občanů za 7 000 rublů (okolo 2 500 korun). V dubnu soud v Nižnij Novgorod odsoudil policisty, kteří prodávali údaje ministra vnitra, zejména záznamy o vlastnících automobilů.

BBC na základě soudních záznamů našla a vyzpovídala dva bývalé zaměstnance telekomunikačních společností, kteří se dopouštěli těchto nelegálních obchodů s údaji zákazníků. Respondenti uvedli, že je práce příliš nezajímala a toužili získat pár peněz navíc. Podle jednoho prostředníka, s kterým BBC mluvila, nízké platy v Rusku zajišťují konstantní zásobování nelegálních informacích.

Ačkoliv společnosti nechtějí příliš mluvit o tom, jak se jim daří chytat ty zaměstnance aktivní v nelegálním online obchodu s daty zákazníků, BBC se podařilo zjistit, že používají „sledovače“, kteří vyšlou varovné upozornění jakmile zjistí, že zaměstnanec sleduje ty systémové záznamy, které by neměl vidět. Některá call centra objeví pachatele pomocí videokamer, které zaznamenají pokud si někdo fotí údaje o klientech. Některé společnosti též monitorují ilegální fóra a kontrolují, kdo se na ně připojuje.

Podle kritiků stát tento problém nebere dostatečně vážně a jen málokdo bývá za tyto činy odsouzen odnětím svobody. Jediný případy, kdy stát důsledně trestá pachatele těchto činů je, pokud se to přímo týká zpravodajské komunity. Zpravodajské komunity v takovém případě tvrdě zasáhnou a na čas naruší tento trh, brzy se však vše vrátí do normálu.

Kupci těchto údajů bývají často podvodníci, soukromí detektivové a podniky sbírající údaje o podezřelých zaměstnancích a konkurentech. Mezi nákupčími mohou být též žárlivý manžel či manželka nebo rodinní příslušníci, kterým se nezdají výdaje jejich příbuzných.

Související

Více souvisejících

Rusko kriminalita krimi Hackeři

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy