Jak probíhá poslední den papeže ve funkci?

Vatikán - Po více než 600 letech odchází ze svatopetrského stolce papež Benedikt XVI. Své poslední hodiny ve Vatikánu má rozplánované do nejmenších detailů, ale nijak zvlášť se neliší od běžných dnů, které zde strávil během svého osmiletého působení.

Svatý otec vstával vždy velmi časně a ani poslední den v úřadě hlavy katolické církve tomu nebylo jinak. Vstal krátce před šestou hodinou, pomodlil se a následovala mše v soukromé kapli, které se účastnila jeho domácnost.

V osm ráno posnídal čaj a pečivo s pomerančovou marmeládou. Kávu pít kvůli svému slabému srdci nesmí, ale pro ostatní bylo připravené cappuccino. Do pracovny, kam se po snídani vracel, už bylo vše sbalené.

V 11.00 se sešel v reprezentačních prostorách Vatikánu s kardinály, kde se s nimi rozloučil. Vyzval je, aby při volbě nového papeže spolupracovali jednotně. Budoucímu Svatému otci slíbil „bezpodmínečnou úctu a poslušnost". S každým z kardinálů se Benedikt XVI. rozloučil osobně.

Oběd se podával proti zvyklostem dříve než v 13.30. Měl tři chody, jak je v Itálii zvykem a byl prostý masa vzhledem k tomu, že je postní čas. Po krátké pauze se Benedikt krátce modlil.

Vatikán opustí v 17.00 a přesune se do letního sídla papežů v Castel Gandolfo. Pak se přesune do bývalého kláštera Mater Ecclesiae v jihozápadní části Vatikánu, který se pro jeho potřeby upravuje.

Přesně ve 20.00 sundá zlatý papežský prsten zvaný také rybářský. Zničí se speciálním stříbrným kladívkem, přesně podle tradice. Rozlomí se také Benediktova pečeť.

Od této chvíle změní také oblečení. Bude nosit prosté roucho v papežské bílé barvě, neobleče si tedy černou kněžskou kleriku ani kardinálskou červenou. Místo červených bot si obuje ručně šité hnědé boty.

Úderem 20.00 nastane období takzvané sedisvakance, tedy prázdného papežského stolce. Církev až do zvolení nového Svatého otce bude vést kardinál komoří Tarcisio Bertone. Ten také bude svolávat konkláve a řídit volbu.

Benedikt XVI. bude užívat titul "emeritní papež" nebo "emeritní pontifik římský", nebude se vracet k občanskému jménu Joseph Ratzinger, ale ponechá si své papežské jméno. Jako oslovení se dál bude užívat "Jeho Svatost". Nebude mít žádné úřední ani oficiální povinnosti. Nezúčastní se konkláve, které bude volit jeho nástupce.

Související

Více souvisejících

Vatikán Papež Benedikt XVI. Církev

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

Kvůli Nečasovi musel skončit v národním týmu jeden z náhradníků. Černý Petr padl na Kovařčíka

To, že se zapsal na soupisku národního týmu útočník Martin Nečas prakticky hned po jeho příletu do Prahy a hned v sobotu večer nastoupil do utkání s Velkou Británií, mimo jiné znamená, že trenérský štáb v čele s Radimem Rulíkem se musel rozhodnout, se kterým z náhradníků se rozloučí. Nakonec se tak na domácím MS nepředstaví Michal Kovařčík.

Zdroj: David Holub

Další zprávy