Kosmický program Ruska je v krizi, církev odhalila příčinu

Moskva - Všechny ruské kosmické rakety, které v posledních letech stihla havárie, startovaly bez požehnání od bajkonurského popa ruské pravoslavné církve. Napsal to kazašský list Metro s odvoláním na duchovního Sergije, který stojí v čele duchovní správy hlavního bajkonurského pravoslavného kostela. Rusko má kosmodrom v Bajkonuru v pronájmu do roku 2050.

"Kosmické rakety stíhá katastrofa jen tehdy, když jim církev nepožehná," konstatoval Sergij, který ruským nosným raketám žehná už od roku 1998. O tom, která raketa ceremoniál podstoupí, rozhoduje podle ruských médií konstrukční kancelář, jež předává hotové rakety agentuře Roskosmos.

Za poslední tři roky ruský kosmický program utrpěl řadu těžkých nezdarů v podobě ztráty několika komunikační a navigačních družic i výzkumné sondy k jednomu z měsíců Marsu. Velký skandál vyvolal červencový neúspěšný start nosné rakety Proton.

Ruská média přinesla řadu zpráv o rostoucím vlivu pravoslavných duchovních na kosmický program. V červenci armáda jmenovala do vysoké manažerské funkce polárního kosmodromu v Plesecku pravoslavného popa. Duchovní Artěmij Emke se stal pobočníkem velitele pleseckého kosmodromu, který spravují ozbrojené síly. Základna slouží hlavně ke startům vojenských a špionážních družic.

Nyní vlastní jen pravoslavná církev v Rusku 234 mužských a 244 ženských pravoslavných klášterů, na 16 tisíc farností se svými chrámy a skoro 5000 církevních škol, píše server tyden.cz. Katolických farností je 220, třetina však nemá vlastní kostely. Mešit je více než 4000, židovských synagog okolo 70.

Většinu těchto objektů mají církve v bezplatném a trvalém držení. Ale předchozími vládními rozhodnutími pravoslavná církev dostala do svého majetku více než stovku chrámů. Připravovaný zákon má tento proces zakončit. 

Podmínkou má být, aby se objekty směly předávat až poté, co dosavadní uživatelé získají náhradní prostory. Církev by nemohla získat ani dvě desítky zvláště cenných objektů zařazených do seznamu světového dědictví UNESCO, například chrám Vasilije Blaženého na moskevském Rudém náměstí či chrámy, které se nacházejí uvnitř Kremlu.

"Pokud zákon bude přijat, experti na nemovitosti jsou přesvědčeni, že (pravoslavná) církev se může přeměnit v největšího nestátního vlastníka," napsal Kommersant. Církvi by mohly konkurovat jen plynárenský monopol Gazprom a železnice. V Moskvě se přitom hektar pozemku prodává za šest až sedm milionů dolarů.

Související

Více souvisejících

Rusko Náboženství vesmir

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy