
Kyjev - Ukrajinský parlament dnes velkou většinou hlasů zrušil platnost jazykového zákona z roku 2012, který povoloval užívání druhého jazyka v regionech, kde žije víc než desetiprocentní národnostní menšina. Krok může vyvolat protesty v ruskojazyčných regionech na jihu a východě Ukrajiny, ale i v západoukrajinských oblastech se silnou maďarskou menšinou.
Podle zákonodárců byl jazykový zákon neústavní a neodpovídal evropským právním standardům. Jeden z iniciátorů dnešního rozhodnutí Oleh Ťahnybok, šéf nacionalistického hnutí Svoboda, v rozpravě příslušníkům ukrajinských menšin slíbil, že sněmovna co nejdříve odhlasuje zákon nový.
Zrušený zákon, který silně podporoval prezident Viktor Janukovyč, vstoupil v platnost předloni v srpnu navzdory silným protestům tehdejší opozice.
Proruské a ruskojazyčné obyvatelstvo žije především na průmyslovém východě země, který je Janukovyčovou domácí půdou, a na jihu, převážně na Krymu. Tyto oblasti podporují integraci s Ruskem. Z Doněcké oblasti, která je hlavním tahounem těžkého průmyslu, pochází i Janukovyč. Toho Krymský autonomní parlament již v lednu vyzval, aby v zemi bezodkladně vyhlásil výjimečný stav, a na Krymském poloostrově, který byl do roku 1954 součástí Ruska, se nyní šíří návrhy na „sebeurčení" či na připojení k Rusku.
Více než tři čtvrtiny obyvatel Ukrajiny (78 procent) se považuje za etnické Ukrajince. Podíl Rusů činí 17 procent. Ukrajinština je mateřským jazykem 67 procent obyvatel, ruština více než 30 procent (viz. mapa podílu ukrajinštiny jako rodného jazyka).
Na území Ukrajiny dominuje (asi dvě třetiny) pravoslavná církev, která je ale rozdělena na tři části. Kromě tradiční církve věrné Moskvě působí od počátku 90. let 20. století ještě další dvě autonomní pravoslavné struktury, které moskevskou nadřazenost neuznávají. Je to Ukrajinská pravoslavná církev kyjevského patriarchátu a Ukrajinská autokefální (nezávislá) pravoslavná církev. Asi pět milionů věřících se hlásí k řeckokatolické církvi, která má nejsilnější vliv na západě Ukrajiny. Mezi demonstranty nyní otevřeně působí duchovní ukrajinských řeckých katolíků, ale i kněží pravoslavné církve kyjevského patriarchátu.
Rozdělení země na dva nesmiřitelné tábory „vyplulo na povrch" po tzv. oranžové revoluci, kterou vyvolalo zfalšované druhé kolo prezidentských voleb z listopadu 2004. Revoluce vynesla k moci prozápadního prezidenta Viktora Juščenka a Juliji Tymošenkovou, která se stala premiérkou. Poté však začaly prozápadní koalici oslabovat vnitřní spory a to společně se zklamáním části obyvatel nakonec vedlo k uchopení moci proruskou opozicí vedenou Viktorem Janukovyčem, informuje e15.cz.
Související

Zahraniční vojáci na Ukrajině? Kyjev představil plán na mírovou misi, USA mlčí

Ukrajina usiluje o členství v EU i obnovu. Má šanci, pokud zahodí stará pravidla a reformy nebudou imitací, říká ekonomka
Aktuálně se děje
před 17 minutami

Witkoff odcestoval do Ruska. S Putinem bude jednat o válce na Ukrajině
před 1 hodinou

Čínský protiúder: Cla vůči USA zvedá na 125 %. Nebojíme se, vzkazuje Si Ťin-pching
před 1 hodinou

Nejistota v obchodní politice otřásá celým světem. Co přijde nyní?
před 1 hodinou

Proč vysoká cla zrovna na auta? Expertka prozradila, o má Trump za problém
před 3 hodinami

CNN: Obchodní válka mezi USA a Čínou může být katastrofální pro celý svět
před 4 hodinami

Počasí bude o víkendu typicky jarní, ukazuje předpověď
včera

Extraliga play off 2025: Pardubice si znovu vybojovaly postup do finále, Dynamo nedalo Hradci šanci
včera

Čína je připravena na obchodní válku s USA. Trump si možná neuvědomuje, do čeho se pouští
včera

Bílý dům zveřejnil skutečnou výši cel pro Čínu. S EU bude Trump jednat jako s celkem
včera

Hromadná nehoda zablokovala Pražský okruh. Stojí i dálnice D1
včera

Češi si připlatí. Koncesionářské poplatky vzrostou ještě letos, schválil Senát
včera

Otevírací doba na Velikonoce: Jak budou mít obchody otevřeno?
včera

Černochové se vymstila její sóĺo akce. Pohádala se s Válkem
včera

Německo činí historický vojenský krok, chce své jednotky přímo u ruských hranic
včera

Muska trápí problém, kvůli kterému nemůže spát. Vyřešit se ho snaží s těmi nejnepravděpodobnějšími spojenci
včera

Umělá inteligence se stává vážným problémem pro celý svět. Jen jinak, než si lidé myslí
včera

EU pozastavuje odvetná cla vůči USA
včera

Číňané nejsou ten největší problém. Ten leží ve způsobu, jakým ruská armáda rekrutuje lidi
včera

Americká demokracie nad propastí? Brzy se můžeme klanět králi Trumpovi, varuje Sanders
včera
Trump tlačí svět na pokraj recese. Lze ji ještě odvrátit?
Světová ekonomika se ocitla v kritickém bodě. Jakmile Spojené státy pod vedením Donalda Trumpa zahájily novou vlnu obchodních válek, hrozí nejen propad mezinárodního obchodu, ale i zhroucení důvěry investorů a prudký pokles spotřebitelských výdajů.
Zdroj: Libor Novák