Zahraniční vojáci na Ukrajině? Kyjev představil plán na mírovou misi, USA mlčí

Ukrajina představila své představy o možné mírové misi, která by měla vstoupit na její území po uzavření dohody s Ruskem. Prezident Volodymyr Zelenskyj i jeho poradci v uplynulých dnech podrobně informovali své západní partnery, co by měla taková mise obsahovat, jak by měla být rozmístěna a jaké cíle by měla splňovat. 

Zásadním požadavkem je přítomnost zahraničních vojáků na zemi, ve vzduchu i na moři – a to především s cílem odstrašit Rusko od případného dalšího útoku. Zatímco evropské státy debatují o zapojení, Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa se prozatím drží stranou.

Klíčová jednání pokračují tento týden v bruselském sídle NATO, kde se sešli ministři obrany tzv. „koalice ochotných“, kterou tvoří řada evropských zemí, Kanada a Austrálie. Spojené státy se však jednání neúčastní. Na schůzce, kterou vedou francouzský ministr obrany Sébastien Lecornu a jeho britský protějšek John Healey, se řeší zejména konkrétní podmínky a rozsah možné mírové mise.

Ministři obrany Francie a Velké Británie navštívili minulý týden Ukrajinu a následně o výsledcích informovali své kolegy. Prezident Zelenskyj během následné tiskové konference v Kyjevě uvedl, že se s partnery bavili o všech podstatných otázkách: od množství vojáků, přes mandát mise, až po logistickou infrastrukturu. Vyjádřil naději, že do měsíce bude jasno, kdy a jak by mohly jednotky přijet.

Přestože Ukrajina podporuje snahy o mírové řešení, prezident Trump v současnosti vyvíjí tlak na obě strany, aby ukončily boje. Rusko však příměří dohodnuté minulý měsíc opakovaně porušuje a zůstává bez následků ze strany USA. Zatímco přibližně tucet států je ochoten se na mírové misi podílet, většina z nich váhá bez alespoň nepřímé podpory Spojených států. Například Velká Británie by ráda viděla americkou „zálohu“ – logistickou, zpravodajskou či vzdušnou podporu.

Rusko varovalo, že jakákoli mise bez mandátu OSN bude z jeho pohledu nepřijatelná. Přesto se v Evropě diskutuje, zda by přítomnost jednotek v dostatečném počtu skutečně mohla odstrašit Moskvu od další agrese. Ukrajina však zůstává optimistická a tvrdí, že proces už běží.

Zelenskyjův hlavní obranný poradce Pavlo Palisa uvedl, že konkrétní formát mise je stále předmětem jednání, ale základní ukrajinská vize už byla partnerům představena. Nyní se ladí detaily – schopnosti jednotlivých států, časové harmonogramy a právní rámec.

Ukrajina má v současnosti jednu z nejsilnějších armád v Evropě, která je její hlavní zárukou bezpečnosti. Přesto, vzhledem k blokaci vstupu do NATO, Kyjev potřebuje zahraniční vojáky jako garanci budoucí stability. V případě dalšího útoku by se tito vojáci mohli zapojit do bojů.

Palisa zdůraznil, že každá rozmístěná jednotka by musela být chráněna propracovaným systémem protivzdušné obrany, elektronického boje a zabezpečené logistiky. I minimální přítomnost by tedy vyžadovala rozsáhlé zabezpečení. Pokud by například francouzská brigáda obsadila určité území, i při nízké hustotě nasazení by musela disponovat pokročilými obrannými prostředky.

Plánování takové operace je podle Palisy extrémně složité a musí brát v potaz řadu faktorů – od zapojení letectva přes ochranu spojeneckých námořních sil až po koordinaci logistiky.

Následující den po jednání „koalice ochotných“ proběhne v Bruselu také zasedání Ukrajinské obranné kontaktní skupiny. Tu původně založily Spojené státy, ale v současnosti ji spolupředsedají Velká Británie a Německo. Americký ministr obrany Pete Hegseth se k jednání připojí pouze na dálku prostřednictvím videohovoru.

Ukrajina nadále věří, že se jí podaří vytvořit robustní bezpečnostní rámec, který by v případě mírové dohody dokázal zabránit opakování ruské invaze. I bez přímé účasti Spojených států tak doufá v podporu svých evropských a dalších spojenců. 

Související

Volodymyr Zelenskyj v hádce s Donaldem Trumpem

Začal klíčový týden. Trump chce během pár dní dosáhnout konce války, Ukrajinu Rusku prodá

Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa oznámily, že Rusko a Ukrajina by mohly uzavřít dohodu o ukončení války „ještě tento týden“. Trump tento výrok sdělil o víkendu na své síti Truth Social a zároveň naznačil, že pokud nenastane žádný pokrok, Washington by mohl od mírových jednání úplně odstoupit. Podle něj by uzavření dohody umožnilo oběma zemím „začít dělat velké obchody se Spojenými státy“, které popsal jako „vzkvétající“.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ukrajina Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Aktuálně se děje

před 17 minutami

Írán, ilustrační foto

Útok na Írán může vypadat jako řešení. Rozhodně to ale není dobrý nápad

Myšlenka přímého amerického a izraelského útoku na Írán může působit jako srozumitelná odpověď na složitou bezpečnostní hrozbu. Ve skutečnosti však takový krok nese značná rizika a může vést k dlouhodobé destabilizaci celého Blízkého východu. Írán není izolovaným cílem, ale centrálním uzlem rozsáhlé sítě zástupných sil, ideologicky motivované obrany a asymetrických schopností. Jakákoli vojenská operace proti němu by proto s vysokou pravděpodobností přinesla více nových problémů než skutečných řešení.

před 1 hodinou

Donald Trump

Trump ustoupil. Číně výrazně sníží cla

Prezident Spojených států Donald Trump naznačil možný obrat v ostře vedené obchodní válce s Čínou, když prohlásil, že současná vysoká cla na čínské zboží „výrazně klesnou“, ačkoli „na nulu nepůjdou“. Tato slova zazněla v úterý během setkání s novináři v Oválné pracovně Bílého domu a vyvolala překvapení i pozornost světových trhů.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

Hasiči zasahují u požáru skládky u Rynholce na Rakovnicku. Prohlédněte si galerii

Požár skládky u Rynholce je lokalizován. Zachytila ho i meteodružice

Od pondělního večera zaměstnává hasiče požár skládky plastů u středočeského Rynholce na Rakovnicku. Přes 10 zasahujících hasičů již muselo být ošetřeno. V úterý ráno se změnil postup hasebních prací. Odpoledne pak byla oznámena lokalizace požáru. 

včera

včera

včera

včera

včera

Reagan při projevu u Berlínské zdi v roce 1987

Hollywoodský herec, který změnil k nepoznání nejen Ameriku. Kdo skutečně byl Ronald Reagan?

Když se 20. ledna 1981 postavil Ronald Reagan na schody Kapitolu, aby složil přísahu jako 40. prezident Spojených států, Amerika nebyla v ideální kondici. Ekonomická stagnace, vysoká inflace, ztracené sebevědomí a ponížení z nesmírně nákladné, a nakonec neúspěšné války ve Vietnamu i blamáže při snaze osvobodit rukojmí na americké ambasádě v íránském Teheránu roku 1979, která stála život osm amerických vojáků. Amerika vypadala jako unavená velmoc, jejíž nejlepší dny jsou pryč.

včera

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Německo v problémech: Potřebuje armádu, ale dochází mu čas. Přišlo s řešením, které nemusí nic vyřešit

Německo čelí vážnému problému: potřebuje silnější armádu, ale neví, kdo v ní bude sloužit. V situaci, kdy počet vojáků stagnuje a hrozba z Ruska roste, se nová vládní koalice křesťanských demokratů Friedricha Merze a sociálních demokratů (SPD) rozhodla pro model dobrovolné služby. Otázkou však zůstává, zda na její realizaci zbývá dostatek času.

včera

Samsung

Souboj gigantů: Může Samsung díky Trumpovým clům dostat Apple na lopatky?

V době, kdy obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou eskaluje a cla na čínský dovoz dosahují až 145 %, nabývá na významu klíčový rozdíl mezi výrobou iPhonů a telefonů Samsung Galaxy. Zatímco iPhony jsou z většiny stále vyráběny v Číně, Samsung své smartphony montuje hlavně ve Vietnamu, Indii a Jižní Koreji.

včera

včera

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Trump přiletí na pohřeb papeže. Putin se ve Vatikánu z dobrého důvodu neukáže

Ve středu v 9 hodin ráno místního času začne slavnostní přesun rakve zesnulého papeže Františka z jeho rezidence v Casa Santa Marta do baziliky sv. Petra, oznámil dnes Vatikán. Průvod zahájí krátká modlitba, poté bude rakev nesena přes náměstí Santa Marta a Piazza dei Protomartiri Romani až na náměstí sv. Petra, kde vstoupí hlavními dveřmi do baziliky.

včera

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

I zdánlivé protiklady se mohou přitahovat a tvořit spolu dokonalou harmonii. A to platí také ve světě módy. Postupem času se rozdíly mezi styly začaly stírat a naopak se vzájemně doplňovat a prolínat. Takže i ke kostýmku můžete vzít třeba sportovně laděné boty, které k němu na první pohled nemusí sedět, ale jakmile se spojí do celku, překvapí originálním a trendy lookem!

včera

včera

včera

Kdy bude veřejné rozloučení a kde papež František spočine? Vatikán zveřejnil detaily pohřbu

Vatikán dnes uvedl, že rakev s ostatky papeže Františka bude vystavena veřejnosti v bazilice sv. Petra ve středu ráno. Samotný pohřeb se pak uskuteční v sobotu v 10 hodin místního času. Podle nově zveřejněného prohlášení bude pohřební liturgii na náměstí svatého Petra vést kardinál Giovanni Battista Re, děkan Kolegia kardinálů. Po skončení obřadu bude rakev převezena do baziliky Santa Maria Maggiore, kde bude papež pohřben. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy