KOMENTÁŘ | Hollywoodský herec, který změnil k nepoznání nejen Ameriku. Kdo skutečně byl Ronald Reagan?

Když se 20. ledna 1981 postavil Ronald Reagan na schody Kapitolu, aby složil přísahu jako 40. prezident Spojených států, Amerika nebyla v ideální kondici. Ekonomická stagnace, vysoká inflace, ztracené sebevědomí a ponížení z nesmírně nákladné, a nakonec neúspěšné války ve Vietnamu i blamáže při snaze osvobodit rukojmí na americké ambasádě v íránském Teheránu roku 1979, která stála život osm amerických vojáků. Amerika vypadala jako unavená velmoc, jejíž nejlepší dny jsou pryč.

O osm let později byla situace radikálně odlišná. Hospodářství zažívalo boom, Sovětský svaz se hroutil pod vlastní vahou a Amerika znovu věřila sama v sebe. Za touto proměnou stál muž, kterého mnozí podceňovali – bývalý hollywoodský herec s odzbrojujícím úsměvem a pevným přesvědčením, že Amerika musí být „městem na hoře“, vzorem pro celý svět. Kdo však Ronald Reagan doopravdy byl?

Narodil se 6. února 1911 v Tampicu ve státě Illinois do skromných poměrů. Prožil mládí v době hospodářské krize, která posílila totalitní ideologie ve světě a zažil na vlastní kůži, co znamená bída a nejistota. Pracoval jako sportovní komentátor v rádiu, než se stal hercem. Hollywood mu přinesl popularitu, ale politika se mu dostala pod kůži už během jeho působení jako prezident hereckého svazu Screen Actors Guild, kde bojoval proti komunistickému vlivu ve filmovém průmyslu.

Jeho cesta k politice byla postupná, ale s ohledem na nesporné charisma a schopnost lidi vést a předat jim svou vizi patrně nevyhnutelná. Původně demokrat, se v 50. letech stal přesvědčeným republikánem. „Opustil jsem Demokratickou stranu, protože ona opustila mě,“ říkával. Svůj politický talent poprvé naplno ukázal v roce 1964, když pronesl památný projev A Time For Choosing na podporu republikánského kandidáta Barryho Goldwatera, v němž emotivně zdůraznil své přesvědčení o důležitosti menších vládních zásahů. V roce 1966 byl zvolen guvernérem Kalifornie a v roce 1980 porazil Jimmyho Cartera v prezidentských volbách.

Ronald Reagan nastoupil do úřadu s jasnou vizí – oživit americkou ekonomiku, obnovit vojenskou sílu a postavit se Sovětskému svazu. Svou vizi o redukci rozbujelé administrativy doložil slavnými slovy: „Vláda není řešení našich problémů, vláda je problém,“ dal najevo, že hodlá deregulovat ekonomiku a snížit daně. Dalším jeho památným citátem je: „Nejděsivější slova, jaká v angličtině jsou: Jsem z vlády a přišel jsem pomoct.“ Jeho recept na nastartování hospodářství zafungoval a Spojené státy americké v 80. letech zažily jedno z největších období prosperity ve 20. století.

V zahraniční politice odmítl politiku ústupků vůči Sovětům. Když v roce 1983 nazval Sovětský svaz „impériem zla“, vyvolal tím v Moskvě šok. Rozjel obrovské zbrojení a jeho Strategická obranná iniciativa „hvězdné války“ přiměla sovětské vedení k závodu, který si nemohlo dovolit. Američané přitom záměrně Sověty navnadili i tím, že jim podsouvali informace o svých údajných průlomových vědeckých úspěších, které přitom porušovaly základy fyzikálních zákonů. Sověti se i tak pustili do vývoje technologií, který zákonitě musel skončit nezdarem. „Mír zajistíme jedině tehdy, když budeme silnější než naši nepřátelé,“ řekl jednou Reagan. I tato úvaha je nadčasová a stále platná.

Ronald Reagan rozhodně nebyl jen úspěšný prezident, i v jeho kariéře najdeme řadu sporných momentů či kontroverzních rozhodnutí. Jedním z nich byla i invaze na ostrov Grenadu proti místní diktatuře, která vyvolala kritiku i od spojenců USA. Byla to však relativně krátká operace, zároveň jasně čitelný signál Kubě i SSSR. Americká administrativa se také řídila heslem nepřítel mého nepřítele je mým přítelem. To se týkalo i vyzbrojování afghánských povstalců proti sovětské intervenci. Tyto kroky je však třeba posuzovat v dobovém kontextu soupeření studené války.

Jako všichni politici používal i Reagan zkratky a nálepky, jednou z nich bylo označení někoho za liberála s negativní konotací. Tento pojem se tak na čas v předvolebních kláních raději nepoužíval. Dnes vidíme, že se opětovně vrací a to i přesto, že jeho význam se proměňuje v čase i s ohledem na okolnosti užití, jiný je v ekonomickém, jiný v politickém slova smyslu, jinak se vykládá v USA, jinak v Evropě. Reaganovo heslo udělejme Ameriku velkou s odstupem času okopíroval Donald Trump. Na rozdíl od něj se však prezident Reagan snažil obyvatele USA primárně sjednocovat a respekt si tím získal i u řady demokratů. Myslím, že řadu kroků současného prezidenta USA, včetně narušování základů transatlantické vazby, by tak Reagan chápal jen těžko. To je však pouze můj subjektivní dojem.

Reagan byl přitom všem osobnost plná paradoxů. Navzdory své tvrdosti se totiž jednalo i o muže dialogu. Když se ujal moci Michail Gorbačov, Reagan viděl v novém o 20 let mladším komunistickém vůdci příležitost. Jejich společné summity nakonec vedly k historické dohodě o omezení jaderných zbraní, a nakonec i k pádu železné opony. Když v roce 1987 v Berlíně pronesl památná slova „Pane Gorbačove, strhněte tu zeď!“, stal se symbolem amerického odhodlání proti totalitě. O dva roky později Berlínská zeď skutečně padla.

Reaganova éra skončila v roce 1989, ale jeho odkaz v lecčems přetrvává. Amerika, kterou opustil, byla silnější, optimističtější a hrdější. „Vždy jsem věřil, že Amerika je největší nadějí světa,“ řekl na konci svého prezidentského období. Jeho styl byl jedinečný – kombinoval rozhodnost a důvtip. Když v roce 1981 přežil atentát, pronesl k chirurgům, kteří mu zachránili život: „Doufám, že jste všichni republikáni.“ Když mu později řekli, že atentátník John Hinckley byl duševně nemocný, reagoval: „Musel být blázen, když si myslel, že mě zastřelí, když nosím svůj šťastný kabát.“

V roce 1994 oznámil, že trpí Alzheimerovou chorobou. V dopise pokorně napsal: „Začínám cestu, která mě zavede k západu slunce mého života.“ I v nemoci si uchoval svou důstojnost a optimismus. Zemřel 5. června 2004, ale jeho odkaz žije dál. Ronald Reagan nebyl jen prezidentem, byl symbolem víry v Ameriku, svobodu a jednotu jejího lidu. Ať už si o něm myslíme cokoliv, jedno je jisté – změnil svět a podobně jako např. i u Tomáše Garrigue Masaryka je zajímavé, jak často a rádi politici hovoří o tom, kým kdo byl, ale nelehkou životní cestu formující charakter zná a připomíná málokdo. Skutečného státníka přitom dotváří i to, když dělá těžká rozhodnutí, která automaticky neprovází potlesk davu a jejichž váhu jsme mnohdy schopni docenit až s odstupem času. 

Související

Ronald Reagan (sedí v pravo) v roli amerického prezidenta Komentář

Na pokraji soudného dne? Mýtus zvaný Able Archer je živý i po 40 letech

Před 40 lety bylo zahájeno vojenské cvičení Severoatlantické aliance nazvané Able Archer 83. V médiích a publicistických textech bývá hojně skloňováno jako jeden z momentů, kdy studená válka málem přerostla v otevřený jaderný konflikt s apokalyptickými důsledky. Přestože historici v uplynulých dvou dekádách takový příběh jasně vyvrátili, mýtus nadále přežívá do té míry, že jej mnozí vnímají jako fakt. Je totiž o poznání atraktivnější než konstatování, že v listopadových dnech roku 1983 se vlastně nic mimořádného nestalo. 

Více souvisejících

Ronald Reagan

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Prezident Trump

Trumpa podruhé přijme britský panovník. V programu zůstává jeden otazník

V září naruší běžný chod britské společnosti velká událost. Na návštěvu přijede americký prezident Donald Trump, jeden z nejmocnějších mužů světa. Program šéfa Bílého domu se stále připravuje a on sám do harmonogramu svým způsobem zasahuje. Podle zjištění BBC si nepřeje, aby se speciálně kvůli němu scházeli britští zákonodárci. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Íránský režim zdrcený válkou míchá víru s nacionalismem. Jde o nebezpečnou hru, problémy ale nezakryje

Po dvanáctidenní válce s Izraelem a americkým zásahem čelí Írán těžkým následkům – zničené armádě, jadernému programu i ztrátám civilistů. Vedení režimu však v krizi sází na nacionalismus a šíitské rituály, aby obnovilo podporu obyvatel. Ve veřejném prostoru se objevují mytologické motivy a vlastenecké symboly. Nová rétorika íránského režimu ale zřejmě nestačí k překrytí hlubokých ekonomických a sociálních problémů.

před 3 hodinami

Marco Rubio na zápase UFC 316

Škrty v zahraniční pomoci nikoho nezabijí, tvrdí USA. Zemře 14 milionů lidí, spočítali vědci

Zpravodajové CNN navštívili východní Afghánistán a jejich reportáž z nemocnice v provincii Nangarhár vyvolává silné emoce. Mrazivou kulisou příběhu je pláč ženy, jejíž roční syn Muhammad Umar zemřel na následky podvýživy a meningitidy. Chlapec měl zdravotní problémy už od narození, ale podle lékařů jeho stav zhoršily drastické škrty v humanitární pomoci USA, které letos zasáhly i tento region.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Gaza

OSN: Pásmo Gazy je peklem na Zemi. Lékaři omdlévají, děti umírají hlady

Situace v Pásmu Gazy se dál dramaticky zhoršuje a OSN varuje, že podmínky v oblasti se proměnily v „peklo na Zemi“. Podle agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) hlásí lékaři, humanitární pracovníci i novináři kolapsy z hladu a vyčerpání, přičemž někteří během služby přímo omdlévají. Od konce května přišlo podle odhadů UNRWA o život až 1 000 lidí ve snaze získat potravinovou pomoc.

před 5 hodinami

Breivik, Anders

14 let po útocích na ostrově Utøya je internet inkubátorem extremismu. Navzdory nespočtu varování

Před čtrnácti lety provedl Anders Breivik nejhorší útok v dějinách moderního Norska. Jeho radikalizace odhalila temnou stránku internetu – svět osamělých vlků, nenávisti a ideologické manipulace. Dnes, s rozmachem umělé inteligence a personalizovaného obsahu, se digitální prostředí stává ještě nebezpečnějším inkubátorem extremismu, kde se „noví Breivikové“ mohou zrodit rychleji a tišeji než kdy dřív.

před 5 hodinami

Izrael, ilustrační foto

Británii dochází trpělivost. Izraeli zaslala důrazné varování

Velká Británie varovala Izrael, že může čelit dalším sankcím, pokud se nezlepší humanitární situace v Gaze. Šéf britské diplomacie David Lammy v úterním rozhovoru pro Times Radio uvedl, že Londýn zvažuje další opatření, pokud nedojde ke zmírnění utrpení civilistů. Británie je jedním z 28 států, které podepsaly společné prohlášení ostře kritizující izraelskou politiku distribuce humanitární pomoci v Pásmu Gazy.

před 6 hodinami

Donald Trump

USA opouští UNESCO, oznámil Trump

Prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy opět opustí Organizaci OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Důvodem je podle Bílého domu „protikulturní směřování“, podpora palestinských a čínských zájmů a agendy, které jsou údajně v rozporu s americkými hodnotami.

před 7 hodinami

Ilustrační foto

EU žaluje Francii za to, že lidem říká, jak recyklovat

Evropská komise podala žalobu na Francii kvůli jejímu přísnému systému označování odpadu. Podle Bruselu totiž povinné francouzské recyklační štítky porušují princip volného pohybu zboží v rámci jednotného evropského trhu.

před 7 hodinami

Nemocnice Motol, ilustrační foto

V Motole je hospitalizován mexický student s potvrzenou nákazou meningokokem

Fakultní nemocnice v Motole hospitalizovala pacienta s potvrzenou nákazou meningokokem skupiny B. Podle hygieniků případ nepředstavuje ohrožení veřejného zdraví, provedli trasování a třem kontaktům nasadili preventivní léčbu. Na místě, kde infikovaný mexický student pobýval, zasahovali záchranáři a byl aktivován traumaplán. Pacient je v péči odborníků z Kliniky intenzivní medicíny 2. LF UK a FN Motol.

před 8 hodinami

Emmanuel Macron, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Francii dochází trpělivost. Tlačí EU k tvrdšímu postupu vůči Trumpovi

Francouzská vláda vyzývá Evropskou komisi, aby v probíhajících obchodních jednáních s americkým prezidentem Donaldem Trumpem zaujala nekompromisnější postoj. S blížícím se termínem stanoveným Washingtonem na 1. srpna, do kdy má být dosaženo nové dohody o clech, vzkazuje Paříž do Bruselu: „přestaňte být vůči Trumpovi měkcí, je čas ukázat sílu.“

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Záchranná služba, ilustrační foto

Manévry záchranářů v Roztokách u Prahy: Kvůli meningitidě vyšetřili stovku lidí

Noční zásah složek integrovaného záchranného systému v Roztokách u Prahy vyvolalo podezření na meningokokovou infekci typu B u zahraničních studentů. Preventivně bylo vyšetřeno 97 osob, všem byla podána antibiotika. Nákaza se u nikoho nepotvrdila a nikdo nemusel být hospitalizován. Podle hygieniků šlo o opatření s cílem předejít možnému šíření nemoci, která může mít závažný průběh.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Vladimir Putin

Putin stupňuje agresivní hybridní útoky proti Německu

Německo čelí rostoucí vlně hybridních útoků ze strany Ruska. Podle šéfky německé vojenské kontrarozvědky Martiny Rosenbergové se letos dramaticky zvýšil počet případů špionáže a sabotážních operací, za nimiž s vysokou pravděpodobností stojí Moskva.

včera

„Humanitární tábor je zcela nepřijatelný. Utrpení dosáhlo nového dna.“ Desítky zemí podepsaly prohlášení proti Izraeli

Více než dvacet zemí včetně Spojeného království dnes společně vystoupilo s výzvou k okamžitému ukončení války v Pásmu Gazy. Ve společném prohlášení, které zveřejnil britský Foreign Office, signatáři odsuzují izraelskou taktiku distribuce humanitární pomoci, označují ji za nebezpečnou a ponižující a důrazně požadují příměří.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy