KOMENTÁŘ | Hollywoodský herec, který změnil k nepoznání nejen Ameriku. Kdo skutečně byl Ronald Reagan?

Když se 20. ledna 1981 postavil Ronald Reagan na schody Kapitolu, aby složil přísahu jako 40. prezident Spojených států, Amerika nebyla v ideální kondici. Ekonomická stagnace, vysoká inflace, ztracené sebevědomí a ponížení z nesmírně nákladné, a nakonec neúspěšné války ve Vietnamu i blamáže při snaze osvobodit rukojmí na americké ambasádě v íránském Teheránu roku 1979, která stála život osm amerických vojáků. Amerika vypadala jako unavená velmoc, jejíž nejlepší dny jsou pryč.

O osm let později byla situace radikálně odlišná. Hospodářství zažívalo boom, Sovětský svaz se hroutil pod vlastní vahou a Amerika znovu věřila sama v sebe. Za touto proměnou stál muž, kterého mnozí podceňovali – bývalý hollywoodský herec s odzbrojujícím úsměvem a pevným přesvědčením, že Amerika musí být „městem na hoře“, vzorem pro celý svět. Kdo však Ronald Reagan doopravdy byl?

Narodil se 6. února 1911 v Tampicu ve státě Illinois do skromných poměrů. Prožil mládí v době hospodářské krize, která posílila totalitní ideologie ve světě a zažil na vlastní kůži, co znamená bída a nejistota. Pracoval jako sportovní komentátor v rádiu, než se stal hercem. Hollywood mu přinesl popularitu, ale politika se mu dostala pod kůži už během jeho působení jako prezident hereckého svazu Screen Actors Guild, kde bojoval proti komunistickému vlivu ve filmovém průmyslu.

Jeho cesta k politice byla postupná, ale s ohledem na nesporné charisma a schopnost lidi vést a předat jim svou vizi patrně nevyhnutelná. Původně demokrat, se v 50. letech stal přesvědčeným republikánem. „Opustil jsem Demokratickou stranu, protože ona opustila mě,“ říkával. Svůj politický talent poprvé naplno ukázal v roce 1964, když pronesl památný projev A Time For Choosing na podporu republikánského kandidáta Barryho Goldwatera, v němž emotivně zdůraznil své přesvědčení o důležitosti menších vládních zásahů. V roce 1966 byl zvolen guvernérem Kalifornie a v roce 1980 porazil Jimmyho Cartera v prezidentských volbách.

Ronald Reagan nastoupil do úřadu s jasnou vizí – oživit americkou ekonomiku, obnovit vojenskou sílu a postavit se Sovětskému svazu. Svou vizi o redukci rozbujelé administrativy doložil slavnými slovy: „Vláda není řešení našich problémů, vláda je problém,“ dal najevo, že hodlá deregulovat ekonomiku a snížit daně. Dalším jeho památným citátem je: „Nejděsivější slova, jaká v angličtině jsou: Jsem z vlády a přišel jsem pomoct.“ Jeho recept na nastartování hospodářství zafungoval a Spojené státy americké v 80. letech zažily jedno z největších období prosperity ve 20. století.

V zahraniční politice odmítl politiku ústupků vůči Sovětům. Když v roce 1983 nazval Sovětský svaz „impériem zla“, vyvolal tím v Moskvě šok. Rozjel obrovské zbrojení a jeho Strategická obranná iniciativa „hvězdné války“ přiměla sovětské vedení k závodu, který si nemohlo dovolit. Američané přitom záměrně Sověty navnadili i tím, že jim podsouvali informace o svých údajných průlomových vědeckých úspěších, které přitom porušovaly základy fyzikálních zákonů. Sověti se i tak pustili do vývoje technologií, který zákonitě musel skončit nezdarem. „Mír zajistíme jedině tehdy, když budeme silnější než naši nepřátelé,“ řekl jednou Reagan. I tato úvaha je nadčasová a stále platná.

Ronald Reagan rozhodně nebyl jen úspěšný prezident, i v jeho kariéře najdeme řadu sporných momentů či kontroverzních rozhodnutí. Jedním z nich byla i invaze na ostrov Grenadu proti místní diktatuře, která vyvolala kritiku i od spojenců USA. Byla to však relativně krátká operace, zároveň jasně čitelný signál Kubě i SSSR. Americká administrativa se také řídila heslem nepřítel mého nepřítele je mým přítelem. To se týkalo i vyzbrojování afghánských povstalců proti sovětské intervenci. Tyto kroky je však třeba posuzovat v dobovém kontextu soupeření studené války.

Jako všichni politici používal i Reagan zkratky a nálepky, jednou z nich bylo označení někoho za liberála s negativní konotací. Tento pojem se tak na čas v předvolebních kláních raději nepoužíval. Dnes vidíme, že se opětovně vrací a to i přesto, že jeho význam se proměňuje v čase i s ohledem na okolnosti užití, jiný je v ekonomickém, jiný v politickém slova smyslu, jinak se vykládá v USA, jinak v Evropě. Reaganovo heslo udělejme Ameriku velkou s odstupem času okopíroval Donald Trump. Na rozdíl od něj se však prezident Reagan snažil obyvatele USA primárně sjednocovat a respekt si tím získal i u řady demokratů. Myslím, že řadu kroků současného prezidenta USA, včetně narušování základů transatlantické vazby, by tak Reagan chápal jen těžko. To je však pouze můj subjektivní dojem.

Reagan byl přitom všem osobnost plná paradoxů. Navzdory své tvrdosti se totiž jednalo i o muže dialogu. Když se ujal moci Michail Gorbačov, Reagan viděl v novém o 20 let mladším komunistickém vůdci příležitost. Jejich společné summity nakonec vedly k historické dohodě o omezení jaderných zbraní, a nakonec i k pádu železné opony. Když v roce 1987 v Berlíně pronesl památná slova „Pane Gorbačove, strhněte tu zeď!“, stal se symbolem amerického odhodlání proti totalitě. O dva roky později Berlínská zeď skutečně padla.

Reaganova éra skončila v roce 1989, ale jeho odkaz v lecčems přetrvává. Amerika, kterou opustil, byla silnější, optimističtější a hrdější. „Vždy jsem věřil, že Amerika je největší nadějí světa,“ řekl na konci svého prezidentského období. Jeho styl byl jedinečný – kombinoval rozhodnost a důvtip. Když v roce 1981 přežil atentát, pronesl k chirurgům, kteří mu zachránili život: „Doufám, že jste všichni republikáni.“ Když mu později řekli, že atentátník John Hinckley byl duševně nemocný, reagoval: „Musel být blázen, když si myslel, že mě zastřelí, když nosím svůj šťastný kabát.“

V roce 1994 oznámil, že trpí Alzheimerovou chorobou. V dopise pokorně napsal: „Začínám cestu, která mě zavede k západu slunce mého života.“ I v nemoci si uchoval svou důstojnost a optimismus. Zemřel 5. června 2004, ale jeho odkaz žije dál. Ronald Reagan nebyl jen prezidentem, byl symbolem víry v Ameriku, svobodu a jednotu jejího lidu. Ať už si o něm myslíme cokoliv, jedno je jisté – změnil svět a podobně jako např. i u Tomáše Garrigue Masaryka je zajímavé, jak často a rádi politici hovoří o tom, kým kdo byl, ale nelehkou životní cestu formující charakter zná a připomíná málokdo. Skutečného státníka přitom dotváří i to, když dělá těžká rozhodnutí, která automaticky neprovází potlesk davu a jejichž váhu jsme mnohdy schopni docenit až s odstupem času. 

Související

Ronald Reagan (sedí v pravo) v roli amerického prezidenta Komentář

Na pokraji soudného dne? Mýtus zvaný Able Archer je živý i po 40 letech

Před 40 lety bylo zahájeno vojenské cvičení Severoatlantické aliance nazvané Able Archer 83. V médiích a publicistických textech bývá hojně skloňováno jako jeden z momentů, kdy studená válka málem přerostla v otevřený jaderný konflikt s apokalyptickými důsledky. Přestože historici v uplynulých dvou dekádách takový příběh jasně vyvrátili, mýtus nadále přežívá do té míry, že jej mnozí vnímají jako fakt. Je totiž o poznání atraktivnější než konstatování, že v listopadových dnech roku 1983 se vlastně nic mimořádného nestalo. 

Více souvisejících

Ronald Reagan

Aktuálně se děje

včera

Ruská měna, rubl

Co se stovkami ruských miliard? Rodí se nový plán

Velká Británie usiluje o převedení téměř 200 miliard eur ve zmrazených ruských aktivech, které jsou aktuálně uloženy v Belgii, do zvláštního investičního fondu. Podle informací serveru Politico by tento krok dal Londýnu větší vliv na to, jak s těmito prostředky naložit, a zároveň by mohl posílit mezinárodní roli premiéra Keira Starmera jako prostředníka mezi Evropou a Spojenými státy.

včera

OSN

USA dochází trpělivost: Nejsme žádná charita, zní z OSN

Spojené státy by se na Organizaci spojených národů neměly dívat jako na charitativní projekt, ale jako na instituci, která přináší konkrétní výhody – prohlásil v úterý technologický vyslanec OSN Amandeep Singh Gill na konferenci Politico AI & Tech Summit v Soulu.

včera

MS v hokeji

První ztráta pro českou reprezentaci. Na hokejovém MS už nebude pokračovat Kondelík

Čeští fanoušci byli jistě rádi za předvedenou hru a výkon svěřenců kouče Radima Rulíka v duelu s domácím Dánskem, které bylo nakonec poraženo s přehledem vysoko 7:2. Jedinou kaňkou vydařeného pondělního večera však byla informace, kterou po zápase potvrdil samotný trenér. Do dalšího průběhu mistrovství světa totiž už nenastoupí útočník Jáchym Kondelík, který v nedělním duelu s Norskem utrpěl zlomeninu ruky a čeká ho tak operace.

včera

MS v hokeji

Slovinci nadále čekají na výhru na MS. Norové po Češích nestačili ani na Němce

I v úterý svými dalšími čtyřmi zápasy pokračuje mistrovství světa v hokeji. V odpoledním bloku se jednak ve Stockholmu střetli Slovinci s Lotyšemi, v Herningu pak Němci s Nory. Prvně zmiňovaný zápas nabídl divoký průběh zápasu, ve kterém se marně snažili Slovinci o první výhru na tomto turnaji. Ve druhém zmiňovaném duelu pak Němci – stejně jako Češi – poznali tvrdost Norů, nakonec je Němci také porazili a to s větším přehledem, než v případě Čechů. 

včera

Donald Trump

Trump opět zahýbal ekonomikou. Chce mít ceny léků jako zbytek světa

Prezident Donald Trump využil svých exekutivních pravomocí a nařídil plošné snížení cen léků na předpis ve Spojených státech. Cílem je srovnat ceny s ostatními vyspělými zeměmi. Tento krok okamžitě způsobil výkyvy na burzách – akcie farmaceutických společností nejprve prudce oslabily, později se ale zotavily kvůli pochybnostem o skutečném rozsahu reformy.

včera

včera

Strany Spolu podepsaly koaliční smlouvu. (25.3.2025)

"Teď jde o všechno." Koalice Spolu zahájila předvolební kampaň, podpořil ji Bolek Polívka

Koalice Spolu zahájila v Praze politickou kampaň, která je podle jejích slov vůbec největší roadshow v historii České republiky. Pod názvem „Teď jde o všechno“ plánují lídři ODS, TOP 09 a KDU-ČSL během šesti týdnů navštívit více než dvě stovky měst a obcí po celé republice, kde chtějí diskutovat s voliči o budoucnosti země a přesvědčit je o pokračování v aktuálním vládním kurzu.

včera

Hans Petter Midttun

Jen jeden z nich je čestný a důstojný muž, Zelenskyj nemá důvod Putinovi věřit, říká Midttun pro EZ

V souvislosti s možným setkáním ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a ruského vůdce Vladimira Putina v Istanbulu oslovily EuroZprávy.cz norského bezpečnostního experta Hanse Petera Midttuna. Ten upozornil, že trvalý mír na Ukrajině nebude možný bez přítomnosti západních sil. Zároveň však zdůraznil, že tato přítomnost rozhodně není jistá. „Nikdo neočekává, že Rusko bude dohodu o příměří dlouhodobě dodržovat, a nikdo nechce být chycen v křížové palbě, až začne další útok,“ připustil.

včera

včera

Donald Trump

Zatímco svět řeší Ukrajinu, Trump v tichosti přetváří globální strategii USA. Zaměřuje se na pět klíčových uzlů

Prezident Donald Trump přetváří globální strategii Spojených států s důrazem na kontrolu pěti klíčových námořních průlivů, které ovládají světový obchod. Jeho nedávné kroky k zajištění amerického přístupu do Suezského a Panamského průplavu, stejně jako vojenská kampaň proti Húsíjům v Rudém moři, jsou podle něj součástí širší geopolitické vize: zajistit americkou dominanci na klíčových mořských trasách dříve, než je ovládne Čína.

včera

včera

včera

včera

včera

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Izrael čelí tvrdému obvinění: Palestince týrá hlady, zadržuje humanitární pomoc

Izrael čelí vážnému obvinění ze strany šéfa Agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA), Philippa Lazzariniho, který v rozhovoru pro BBC označil zadržování potravinové a humanitární pomoci v Gaze za „válečnou zbraň“. Podle něj je systematické odepírání základních životních potřeb civilnímu obyvatelstvu nejen morálně nepřijatelné, ale může být klasifikováno i jako válečný zločin.

včera

včera

Anders Fogh Rasmussen, dánský politik, bývalý předseda dánské vlády a generální tajemník NATO.

Trumpovy nemístné výhrůžky. Exšéf NATO se ohradil, jde o Grónsko

Bývalý generální tajemník NATO a dánský expremiér Anders Fogh Rasmussen se ostře ohradil proti výrokům amerického prezidenta Donalda Trumpa o možném obsazení Grónska Spojenými státy. Jeho výhrůžky označil za hanebné a připomněl, že největší ostrov světa je součástí Severoatlantické aliance.

včera

Donald Trump (21. února 2025).

Mimořádná zpráva Setkání, které vstoupí do historie. Trump možná poletí do Turecka na schůzku Putina se Zelenským

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že uvažuje o cestě do Turecka, kde by se ve čtvrtek 15. května mohlo uskutečnit historické setkání mezi ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. „Zvažuji cestu do Istanbulu. Pokud uvidím, že se věci mohou skutečně posunout, je možné, že tam poletím. Věřím, že oba lídři budou na místě,“ uvedl Trump.

včera

včera

Trump: Evropská unie je v mnoha ohledech hnusnější než Čína

Americký prezident Donald Trump označil Evropskou unii za „hnusnější“ než Čínu. Řekl to navzdory nedávné chvále na adresu šéfky unijní exekutivy Ursuly von der Leyenové, kterou dokonce označil za „fantastickou“. Obchodní válka nad Atlantikem se tedy zřejmě teprve blíží. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy