Střelby, které změnily Ameriku. Útok na Trumpa připomněl smrt Kennedyho i atentát na Reagana

Sobotní střelba na republikánského prezidentského kandidáta Donalda Trumpa Spojeným státům připomněla nepříjemné momenty z historie, kdy se strachovali nebo dokonce přišli o své prezidenty. 

Když se Donald Trump na sobotním mítinku s voliči v Pensylvánii kácel se zkrvaveným obličejem k zemi, nejednomu Američanovi se zatajil dech. „Nemohl jsem přestat plakat. Myslel jsem, že jsem právě viděl, jak mi před očima zabili prezidenta,“ popsal jeden ze svědků sobotní střelby Eduardo Vargas. Trump se ale naštěstí o několik okamžiků později zvedl, ukázal svou ránu a tajná služba ho v pořádku odvedla do bezpečí. 

Panují podezření ze zanedbání bezpečnosti během mítinku a podle amerických médií bude vyšetřování doznívat ještě velice dlouho a ovlivní všechny prezidentské i jiné politické akce v budoucích letech. 

Trump sice není prezidentem, do roku 2021 ale byl a je dost dobře možné, že si své angažmá zopakuje. Jak připomíná americká stanice CNN v nové analýze, naposledy po střelbě zemřel americký prezident John F. Kennedy v roce 1963, když ho v texaském Dallasu zabil snajpr Lee Harvey Oswald. „Skutečnost, že byl Trump napaden, ukončuje čtyřicetileté období, kdy se mnozí domnívali, že odbornost tajných služeb značně snížila možnost takovýchto výpadů – a bude vrhat šero, které bude trvat dlouhá léta,“ píše CNN.

Od té doby nedošlo k zabití žádného prezidenta. Nicméně v roce 1968 střelec Sirhan Sirhan zabil demokratického kandidáta Roberta F. Kennedyho a v témže roce tragicky zahynul i lidskoprávní aktivista Martin Luther King. O čtyři roky později v důsledku střelných zranění ochrnul guvernér Alabamy George C. Wallace a zůstal na vozíku až do své smrti roku 1998.

Roku 1975 došlo ke dvěma pokusům o atentát na prezidenta Geralda Forda během pouhých tří týdnů. Atentátnice Lynette Frommeová v prvním případě neměla v komoře náboj. V druhém případě se útočnice Sara Jane Mooreová netrefila, protože člen mariňáků stojící vedle ní zachoval chladnou hlavu a srazil jí ruku dolů. 

Dosud poslední atentát na amerického prezidenta či exprezidenta se odehrál v březnu 1981, dva měsíce po inauguraci prezidenta Ronalda Reagana. Byl postřelen a těžce zraněn před hotelem ve Washingtonu D.C. Podle listu New York Times se střelec John W. Hinckley snažil „upoutat pozornost“ herečky Jodie Fosterové. V roce 2022 byl bezpodmínečně propuštěn. 

Existují ale ještě další případy politického násilí, a to docela nedávného. Roku 2011 arizonské demokratické poslankyni Gabrielle Giffordsové kulka z pistole atentátníka způsobila fatální poškození mozku. O šest let později na baseballovém tréninku republikánů zastřelil útočník někdejšího šéfa parlamentní většiny Steva Scaliseho a tři další lidi. 

Související

Elon Musk

Pokud vyhraju volby, Musk povede vládní komisi, oznámil Trump

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump ve čtvrtek představil svou vizi ekonomické politiky a oznámil, že pokud vyhraje listopadové volby, zřídí komisi pro zefektivnění vlády, kterou povede miliardář Elon Musk, jeho dlouholetý podporovatel.  

Více souvisejících

Donald Trump atentát na Donalda Trumpa (14.7.2024, Pensylvánie, USA) John Fidgerald Kennedy (J.F.K.) Ronald Reagan Gerald Ford

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Záběry pádu letounu v Sao Paulu se objevily na sítích. (9.8.2024)

Led mohl být příčinou smrti 62 lidí na palubě letadla v Brazílii

Nastal pokrok ve vyšetřování srpnové tragické letecké nehody v Brazílii, kterou nepřežilo všech 62 lidí na palubě. Podle v pátek zveřejněné oficiální zprávy hlásila posádka krátce před nehodou poruchu systému odmrazování. Informoval o tom Guardian s odkazem na agenturu Reuters. 

včera

včera

včera

včera

Deštivé počasí, ilustrační fotografie.

Počasí jako na houpačce. Přijde šok, teploty klesnou o desítky stupňů

Dnes a zítra si v Česku ještě užijeme tropická vedra, pak ale bude následovat výrazná změna. Příští týden přinese zcela jiné počasí, než jsme byli zvyklí poslední dva týdny, uvedl doslova Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Přijde totiž ochlazení, očekává se i plošnější déšť. Zatímco tak v tomto týdnu dosahovala maxima až 35 °C, za několik dní může být až o dvacet stupňů méně.

včera

včera

Ministr obrany Lloyd J. Austin III v Pentagonu

Údery západními zbraněmi v hloubi Ruska válku nerozhodnou, tvrdí Austin

Američané se stále moc netváří na jeden z požadavků Kyjeva. Ministr obrany Lloyd Austin v pátek na základně Ramstein řekl, že pokud Ukrajina obdrží povolení k používání západních zbraní k útokům v hloubi Ruska, o které žádá ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, situaci na bojišti to stejně nezmění. 

včera

Vesmírná loď CST-100 Starliner

Problémy lodi Starliner jsou u konce. Její posádka si ještě oddechnout nemůže

Opakovaně použitelná kosmická loď Starliner od společnosti Boeing se v noci na sobotu vrátila na Zemi, když s pomocí padáků přistála v americkém státě Nové Mexiko. Informovala o tom NASA. Loď se však vrátila bez posádky, jejíž členové po předchozích problémech plavidla zůstávají na Mezinárodní vesmírné stanici ISS. 

včera

včera

Aktualizováno 6. září 2024 21:59

Ukrajinská armáda čelí výzvám na ruském území. Kyjev se vojáků v těžké situaci zastává

Ukrajinská armáda se při okupaci ruských území snaží dodržovat válečná pravidla a chránit civilisty, zatímco ruská vojska pokračují v útocích na civilní objekty. Kyjev zdůrazňuje, že jeho vojáci nepropadají k rabování a drancování, čímž si chce získat mezinárodní podporu.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy