Střelby, které změnily Ameriku. Útok na Trumpa připomněl smrt Kennedyho i atentát na Reagana

Sobotní střelba na republikánského prezidentského kandidáta Donalda Trumpa Spojeným státům připomněla nepříjemné momenty z historie, kdy se strachovali nebo dokonce přišli o své prezidenty. 

Když se Donald Trump na sobotním mítinku s voliči v Pensylvánii kácel se zkrvaveným obličejem k zemi, nejednomu Američanovi se zatajil dech. „Nemohl jsem přestat plakat. Myslel jsem, že jsem právě viděl, jak mi před očima zabili prezidenta,“ popsal jeden ze svědků sobotní střelby Eduardo Vargas. Trump se ale naštěstí o několik okamžiků později zvedl, ukázal svou ránu a tajná služba ho v pořádku odvedla do bezpečí. 

Panují podezření ze zanedbání bezpečnosti během mítinku a podle amerických médií bude vyšetřování doznívat ještě velice dlouho a ovlivní všechny prezidentské i jiné politické akce v budoucích letech. 

Trump sice není prezidentem, do roku 2021 ale byl a je dost dobře možné, že si své angažmá zopakuje. Jak připomíná americká stanice CNN v nové analýze, naposledy po střelbě zemřel americký prezident John F. Kennedy v roce 1963, když ho v texaském Dallasu zabil snajpr Lee Harvey Oswald. „Skutečnost, že byl Trump napaden, ukončuje čtyřicetileté období, kdy se mnozí domnívali, že odbornost tajných služeb značně snížila možnost takovýchto výpadů – a bude vrhat šero, které bude trvat dlouhá léta,“ píše CNN.

Od té doby nedošlo k zabití žádného prezidenta. Nicméně v roce 1968 střelec Sirhan Sirhan zabil demokratického kandidáta Roberta F. Kennedyho a v témže roce tragicky zahynul i lidskoprávní aktivista Martin Luther King. O čtyři roky později v důsledku střelných zranění ochrnul guvernér Alabamy George C. Wallace a zůstal na vozíku až do své smrti roku 1998.

Roku 1975 došlo ke dvěma pokusům o atentát na prezidenta Geralda Forda během pouhých tří týdnů. Atentátnice Lynette Frommeová v prvním případě neměla v komoře náboj. V druhém případě se útočnice Sara Jane Mooreová netrefila, protože člen mariňáků stojící vedle ní zachoval chladnou hlavu a srazil jí ruku dolů. 

Dosud poslední atentát na amerického prezidenta či exprezidenta se odehrál v březnu 1981, dva měsíce po inauguraci prezidenta Ronalda Reagana. Byl postřelen a těžce zraněn před hotelem ve Washingtonu D.C. Podle listu New York Times se střelec John W. Hinckley snažil „upoutat pozornost“ herečky Jodie Fosterové. V roce 2022 byl bezpodmínečně propuštěn. 

Existují ale ještě další případy politického násilí, a to docela nedávného. Roku 2011 arizonské demokratické poslankyni Gabrielle Giffordsové kulka z pistole atentátníka způsobila fatální poškození mozku. O šest let později na baseballovém tréninku republikánů zastřelil útočník někdejšího šéfa parlamentní většiny Steva Scaliseho a tři další lidi. 

Související

Více souvisejících

Donald Trump atentát na Donalda Trumpa (14.7.2024, Pensylvánie, USA) John Fidgerald Kennedy (J.F.K.) Ronald Reagan Gerald Ford

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 3 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 10 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským

Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy