Z doktorů se stanou vrazi, varuje známá novinářka

Londýn – Eutanázie byla, je a vždy bude kontroverzním tématem. Melanie Phillipsová, známá novinářka a komentátorka, vyjádřila svůj názor na asistovanou smrt poměrně jasně - její povolení z doktorů udělá vrahy. Informuje deník The Times.

Lord Charles Falconer, britský politik labouristické strany, se už nějakou dobu snaží prosadit nový zákon, který by ve Spojeném království povolil eutanázii. „Krycí název" tohoto projektu zní Dignity in Dying, tedy něco jako Důstojný odchod – tak se totiž pojmenovalo sdružení, které tento zákon plně podporuje. Na nový návrh zákona reaguje mnoho známých tváří a jednou z nich je i novinářka, spisovatelka a komentátorka Melane Phillipsová.

Nový zákon by pacientům, kteří trpí nevyléčitelnou nemocí a kteří by podle doktorů měli do půl roku zemřít, umožnit (jak tomu Melanie Phillipsová říká) spáchání sebevraždy. Říká: „V minulosti bylo uskutečněno již několik pokusů o uzákonění vraždy z milosti a všechny skončily neúspěchem. Nyní se názor politiků obměkčuje, a to především díky kampaním, které pracují s jazykovými prostředky tak, že celá věk nakonec vyzní úplně jinak."

Komentář v originále si můžete přečíst zde.

Podle Melanie Phillipsové se z lidí se zlými úmysly přes noc stali osvícení jedinci, kteří mají na srdci dobro společnosti. Tito lidé pak zveličují krutost všech, kteří s jejich názorem na povolení eutanázie nesouhlasí. Melanie tvrdí, že sebevražda není to samé jako přirozená smrt a asistovaná smrt tedy není nic jiného než podávání pomocné ruky těm, kteří se chtějí zabít.

Dává příklad: „Kdybyste šli kolem propasti a spatřili vozíčkáře, který by chtěl, abyste ho strčili dolů, udělali byste to? Zákon lorda Falconera by neudělal nic jiného, než že by doktorům povolil strkat lidi s problémy dolů z útesu."

Phillipsová uznává, že na světě existuje mnoho smrtelně nemocných lidí, kteří jsou nuceni žít v nepřekonatelné bolesti – to jsou lidé, které mají politici jako lord Falconier na srdci. Pokud by ale eutanázie byla povolena, neměl by nikdo být nucen stavět se do role vraha. Zákon v té podobě, v jaké nyní je, by podle Melanie z doktorů udělal popravčí četu. Navíc by se prý nemocní dostali pod obrovský tlak, který by je nutil jejich životy ukončit – a jejich příbuzní s finančními problémy by jim to jen těžko rozmlouvali.

Melanie Phillipsová tvrdí, že zkušenosti ze zahraničí mluví jasně: povolení eutanázie dostává všechny zainteresované do slepé uličky. Například v Belgii je asistovaná smrt povolena i u dětí starších šesti let a v Nizozemí se „dobrovolná" eutanázie stala prostředkem zbavování se mentálně postižených lidí.

Baronka Campbellová, která je doživotně připoutána na vozíčkové křeslo, k tomu trefně dodává: „Když společnost odsouhlasí vraždění smrtelně nemocných lidí, proč by se měla chovat jinak k těm, kteří celoživotně trpí vážnými chorobami? A když už jsme u toho, mohlo by dojít i na postižené."

Související

těhotenství

Většina Čechů podporuje svobodu rozhodování o interrupcích i eutanazii

Stále více české populace se staví proaktivně ke svobodě rozhodování v otázkách interrupcí a eutanazie, a tento podíl stoupá. Například téměř čtyři pětiny obyvatel podporují právo žen na svobodné rozhodování o umělém přerušení těhotenství, což je nejvyšší podíl od roku 1990. Tyto zjištění vyplynuly z průzkumu provedeného Centrem pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM). 

Více souvisejících

eutanazie zákony nemocnice

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy