Aféra Cummings má první oběť. Skončila moderátorka BBC, která kritizovala Johnsona

Moderátorka britské vysílací společnosti BBC dočasně skončila s účinkováním ve svém pořadu poté, co se kriticky vyjádřila k současné aféře premiérova poradce Dominika Cummingse. Její odchod kritizuje svaz novinářů, uvedla dnes agentura DPA.

Boris Johnson
doporučujeme

BBC uvedla, že Emily Maitlisová porušila pravidla o nestrannosti britského veřejnoprávního média, když v úterním dílu svého pořadu Newsnight označila premiéra Borise Johnsona ze "slepě loajálního" vůči jeho poradci Cummingsovi.

Cummings, který je označován za hlavního architekta vystoupení země z Evropské unie i "šedou eminenci" britské politiky, je viněn z porušení karanténních opatření v době epidemie covidu-19. Několik dní po jejich vyhlášení totiž cestoval se čtyřletým synem a s nemocnou manželkou napříč Anglií ke svým rodičům. Jeho žena se přitom potýkala s příznaky covidu-19. Média později informovala i o Cummingsových následných přesunech v severní Anglii.

"Dominic Cummings porušil pravidla. Země to vidí a je šokována, že vláda nikoliv," přidala se Maitlisová k mnoha kritikům premiéra Johnsona, který se za svého klíčového poradce dosud staví a odmítá jej propustit. Ministerský předseda stejně jako poradce sám tvrdí, že žádná pravidla porušena nebyla, a důvod k odstoupení tudíž nevidí. S výzvou, aby se konzervativní premiér Cummingse zbavil, v uplynulých dnech vystoupilo již přes 40 poslanců z vládního tábora.

Ve středečním vysílání pořadu nahradila moderátorku její kolegyně, o což Maitlisová podle svých slov sama požádala. "Pokárání" moderátorky ze strany BBC se nicméně setkalo s protesty novinářů i politiků. Právě během krize je potřeba "čestné a nebojácné žurnalistiky", sdělil odborový svaz novinářů NUJ. 

Premiér Johnson je znám jako kritik BBC a v minulosti se vyslovil pro zrušení televizních a rozhlasových koncesionářských poplatků.

Policie v severoanglickém Durhamu dnes sdělila, že Cummings příjezdem na farmu svého otce neporušil pravidla karantény, následná cesta ke zřícenině hradu Barnard však mohla být "menším přečinem". Vzhledem k nezávažnosti přestupku policie nehodlá proti Cummingsovi podnikat žádné další kroky. Podle zjištění deníku The Guardian nicméně strážci zákona během karantény pokutovali v Durhamu nejméně dva lidi, kteří sem v rozporu s vládními nařízeními přicestovali z Londýna. Pokuta jim byla udělena 8. dubna, tedy více než týden poté, co do Durhamu dorazil se svou rodinou Cummings. Vlivný poradce vyvázl bez trestu.

Úřad britského premiéra v reakci na prohlášení durhamské policie sdělil, že Cummings jednal vzhledem k okolnostem "rozumně a v souladu s právem" a že případ považuje "nyní za uzavřený".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Chabarovského gubernátora zatkli kvůli vraždám podnikatelů

09.07.2020 09:18 Ruští kriminalisté dnes zadrželi gubernátora Chabarovského kraje Sergeje Furgala kvůli podezření z…

Nákaza se zrychluje, počet obětí může stoupat. Denně onemocní 200 tisíc…

08.07.2020 22:06 Aktualizováno Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus upozornil, že pandemie…

Vztahy s ČR jsou podle Kremlu zkalené, kontakty se nechystají

08.07.2020 20:32 Aktualizováno Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes označil nynější rusko-české vztahy za zkalené. Kontakty s českým…

V Londýně se na obytné domy zřítil 20metrový jeřáb, jeden mrtvý, několik…

08.07.2020 20:21 Aktualizováno Jeden člověk dnes zahynul a čtyři další utrpěli zranění poté, co se na východě Londýna zřítil na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy