Alarmující informace o klimatické změně. Ušetřeno není ani běžně zamrzlé území

S klimatickou změnou, na níž dlouhodobě upozorňují vědci i aktivisté, je to zřejmě mnohem vážnější, než by se na první pohled mohlo zdát. Podle dostupných informací se s extrémními teplotami potýká i tradičně zamrzlá Sibiř, což mělo za následek rozsáhlé požáry, únik ropy i přemnožení škůdců.

Klimatické změny
doporučujeme

Podle informací britského deníku Guardian vědci skutečně potvrdili, že za přemnožením lesních škůdců, únikem ropy a velkými požáry na Sibiři skutečně stojí neobvykle vysoké teploty. "Nebývalá vlna veder na Sibiři je alarmující," nechali se slyšet ve svém prohlášení. Ačkoliv ekologové vzhledem ke globálnímu přijetí restrikcí, zejména omezení letecké dopravy, v souvislosti s bojem proti pandemii covid-19 viděli jisté světlo na konci tunelu, jejich naděje se nenaplní. Rok 2020 bude zřejmě navzdory nízkým emisím uhlíkových plynů jeden z nejteplejších.

Teploty porostou mimo jiné i za polárním kruhem, a to v důsledku oceánských proudů, které do této oblasti přinášejí teplo, což způsobuje tání ledovců. Že je situace skutečně vážná, potvrdily i ruské obce ležící v blízkosti Severního ledového oceánu. Například Nižná Peša naměřila 9. června teploty ve výši 30 °C a Chatanga, kde se v toto roční období pohybují teploty cca kolem nuly, hlásila 22. května 25 °C. Dřívější rekord činil 12 °C.

Copernicus Climate Change Service (C3S) v květnu uvedla, že se povrchové teploty na Sibiři držely až deset stupňů Celsia nad průměrem. Podle Martina Stendela z Dánského meteorologického ústavu by k takto vysokým teplotám, které byly letos naměřeny na severozápadě Ruska, mohlo bez lidského zapřičinění, tedy globálního oteplování, dojít leda jednou za 10 tisíc let.

"Ty hodnoty jsou bezpochyby alarmující a je třeba vzít v úvahu, že se nejedná pouze o květen, nýbrž i jaro a zimu, které se rovněž držely nad teplotním průměrem. Planeta se sice celkově otepluje, ale neděje se tak rovnoměrně. Západní část Sibiře se tak stala unikátem, v němž byl zaznamenán oteplovací trend a větší výkyvy teplot. Z tohoto důvodu se tyto teplotní anomálie daly očekávat. To, co je ale problematické, je fakt, že se tak děje už delší dobu," upozornila Freja Vamborg z C3S.

Podle ruské meteoroložky Mariny Makarové zažila Sibiř skutečně nejteplejší zimu za posledních 130 let, kdy se průměrné teploty pohybovaly až šest stupňů nad průměrem, který je proto toto roční období obvyklý. Za pravdu jí dal i americký fyzik odpovědný za projekt Berkeley Earth s tím, že Rusko v roce 2020 skutečně zažívá nebývalé vysoké teploty. "Průměr od ledna do května převyšuje průměrné hodnoty naměřené v letech 1950-81," dodal.

"Některá z našich měst byla postavená severně od polárního kruhu, tedy na věčně zamrzlé půdě (permafrost). Pokud skutečně dojde k tání ledu, asi si dovedete představit, jaké to bude mít důsledky. Je to vážné," oznámil v prosinci ruský prezident Vladimír Putin. Zmiňované tání permafrostů už své ovoce sklidilo, když došlo k úniku ropy, což Putina přimělo k vyhlášení nouzového stavu. Zelení aktivisté tehdy také kritizovali špatnou kvalitu ruského průmyslu a jeho infrastruktury.

Vzniklé rozsáhlé požáry pak zničily tisíce hektarů sibiřských lesů. Díl viny na tom nesou i zemědělci, kteří je často na jaře zakládají za účelem čištění vegetace. Kombinace vysokých teplot a silného větru se pak ale stala smrtelným koktejlem, který je dostal mimo kontrolu. Vladimír Soldatov, odborník na parazity, mimo jiné také varoval před škůdci, zejména můrami, jejichž larvy poškozují jehličňany, a činí je tak mnohem náchylnější ke vzplanutí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Papež František je velmi roztrpčen přeměnou chrámu Hagia Sofia na mešitu

12.07.2020 13:49 Papež František dnes nepřímo vyjádřil velké roztrpčení nad přeměnou istanbulského chrámu Boží…

Lídři Srbska a Kosova obnovili jednání o normalizaci vztahů, rozhovory…

12.07.2020 12:10 Vrcholní představitelé Srbska a Kosova dnes obnovili rozhovory o normalizaci vztahů mezi oběma…

Má Rusko koronakrizi za sebou? Existuje podezření z falšování statistik

12.07.2020 11:40 Rozvolňování ruských restriktivních opatření v souvislosti s bojem proti epidemii koronaviru se…

Rusko má přes 727 tisíc nakažených, koronaviru podlehlo dalších 130 lidí

12.07.2020 11:20 Rusko dnes oznámilo 6615 nových případů nákazy koronavirem a 130 mrtvých v souvislosti s nemocí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy