Benedikt XVI. je nejstarším papežem v dějinách, tvrdí Vatikán. Panují ale pochybnosti

Emeritní papež Benedikt XVI., který z čela katolické církve odešel v roce 2013, se zapíše do historie jako nejstarší hlava katolické církve. Podle propočtů Vatikánu totiž svým věkem 93 let a více než čtyři měsíce již o několik dnů překonal dosud nejvěkovitějšího papeže Lva XIII., který zemřel v roce 1903, napsala agentura DPA.

Bývalý papež Benedikt XVI.
doporučujeme

To, že se Benedikt stal vůbec nejstarším papežem v historii katolické církve, potvrdil jeho osobní sekretář Georg Gänswein. Bavorský rozhlas předtím o rekordu opatrně informoval tak, že Benedikt je "nejstarším člověkem, který byl papežem". Právě kvůli skutečnosti, že německý kardinál Joseph Ratzinger z čela církve před sedmi lety dobrovolně odešel, se podle odborníků nedá věk emeritního papeže a papeže Lva XIII. vůbec srovnávat.

Podle DPA navíc historické prameny často neuvádějí přesný věk papežů ze středověku. Například papež Celestýn III., který církev vedl ve 12. století, se možná dožil ještě vyššího věku než Benedikt, ale nelze to jednoznačně prokázat.

Německý tisk v srpnu informoval, že Benedikt XVI. je těžce nemocný a má bolestivou infekci obličeje, lidově známou jako růže. Podlomené zdraví má ovšem dlouhodobě a byl to také jeden z důvodů, proč jako první papež za bezmála 600 let rezignoval na vedení církve. Po svém odchodu žije Benedikt v ústraní ve Vatikánu. Hlavou katolické církve se stal v roce 2005 a ve funkci ho nahradil současný papež František.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ukrajina drží smutek za 26 zemřelých při páteční havárii letadla

26.09.2020 16:53 Ukrajina dnes drží státní smutek kvůli páteční havárii vojenského letounu s 27 armádními piloty a…

Ukrajina za den zaznamenala rekordních 3.833 případů koronaviru

26.09.2020 11:33 Ukrajina zaznamenala za uplynulý den rekordních 3833 případů koronaviru, uvedla dnes agentura…

U ukrajinského Charkova se zřítil vojenský letoun, nejméně 22 mrtvých

25.09.2020 21:59 Aktualizováno Nejméně 22 osob zahynulo, když se dnes večer na východě Ukrajiny zřítil vojenský letoun. Antonov An…

Alexej Navalnyj poděkoval svým neznámým zachráncům

25.09.2020 21:38 Ruský kritik Kremlu Alexej Navalnyj dnes prostřednictvím internetu poděkoval svým zachráncům,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama