Bosna přemístila 1500 migrantů do kritizovaného tábora, panují tam nevhodné podmínky

Policie na západě Bosny v úterý nuceně přemístila kolem 1500 migrantů a uprchlíků z města Bihače do kritizovaného provizorního uprchlického tábora Vučjak. Informoval o tom dnes list Dnevni avaz. Podle humanitárních pracovníků jsou ve Vučjaku nevhodné životní podmínky.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

Úřady Unsko-sanského kantonu sdělily, že v úterý se jednalo o přemístění osob, které neměly v Bihači legální ubytování. To znamená, že tito lidé přebývali buď na veřejných místech, nebo v opuštěných objektech v centru města.

"Během včerejší (úterní) akce bylo ve Vučjaku umístěno kolem 1500 lidí, kteří neměli odpovídající ubytování, takže v tomto prozatímním přijímacím centru nyní pobývá okolo 2300 migrantů," sdělil médiím mluvčí ministerstva vnitra Unsko-sanského kantonu. Dodal přitom, že úřady budou dál prověřovat nelegální ubytovávání osob nezákonně pobývajících v Bosně a Hercegovině.

Do Bosny už letos nezákonně vstoupily tisíce migrantů, kteří se chtějí dostat do západní Evropy. Snaží se v cestě pokračovat přes Chorvatsko, které však své hranice přísně střeží. Proto množství běženců setrvává na bosenském území u chorvatských hranic, především v oblasti Bihače, a čeká, až se jim naskytne příležitost do sousední země proniknout za pomoci převaděčů.

Bihačské úřady čelí kritice kvůli podmínkám ve stanovém táboře Vučjak, který stojí asi deset kilometrů od města na místě bývalé skládky. V přilehlé oblasti se navíc stále nacházejí miny nastražené za války v letech 1992-1995.

Starosta Bihače Šuhret Fazlić začátkem týdne znovu upozornil nadřízené státní orgány, že město už nemá další prostředky k udržování Vučjaku. Varoval přitom i před možnou krizí během nadcházející zimy.

Červený kříž města Bihače dnes dal najevo, že už nemůže zaručit zajišťování potřeb takového počtu lidí, jaký nyní ve Vučjaku je. "Ráno jsme v táboře našli velké množství lidí, všechny stany jsou plné. Jsme nuceni přejít na nový způsob rozdělování jídla, ale bojíme se, že sami nedokážeme tento tábor udržovat odpovídajícím způsobem. Obávám se, že je před námi období nejistoty," řekl novinářům mluvčí místního Červeného kříže Selam Midžić.

Běženci ve Vučjaku pobývají v plachtových stanech, kde leží matrace přímo na zemi. Hygienické podmínky jsou tam podle médií velmi špatné a příděly jídla nuzné.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kreml se bojí "barevné revoluce"? Chystá se utahování šroubů, varuje…

16.11.2019 00:01 NÁZOR – Bolivijci se zbavili prezidenta, který zůstával v úřadě déle, než bylo záhodno, konstatuje…

Člověk v tísni pod palbou. Ruský poslanec řekl, co vadí

15.11.2019 21:54 Aktualizováno Českou humanitární organizaci Člověk v tísni, které ruské ministerstvo spravedlnosti zařazením na…

Na Ukrajině byl zatčen jeden z velitelů IS

15.11.2019 19:26 Ukrajinská tajná služba SBU dnes oznámila, že u Kyjeva zadržela jednoho z vysoce postavených…

Babiš a Havlíček zamíří na Ukrajinu, budou se řešit i vztahy s Ruskem

15.11.2019 17:04 Premiér Andrej Babiš (ANO) navštíví příští týden Ukrajinu. Do Kyjeva ho na dvoudenní cestu v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama