V Británii končí hibernace. Otevřou se hospody či kina, oznámil Johnson

Británie za necelé dva týdny zažije zásadní krok na cestě k návratu k životu před koronavirem. Premiér Boris Johnson dnes v parlamentu představil další postup při uvolňování restrikcí a řekl, že v Anglii se od 4. července otevřou restaurace, kina, hotely, kadeřnictví či muzea. Kromě toho se má zmírnit i pravidlo o dodržování bezpečné vzdálenosti na veřejnosti: v místech, kde není možné mít od druhých odstup dva metry, bude napříště stačit jen jeden metr.

Boris Johnson
doporučujeme

"Otevře se většina volnočasových zařízení a turistických atrakcí, pokud budou moci zajistit bezpečnost, a to včetně venkovních a dětských hřišť, kin, muzeí, galerií, zábavních parků, knihoven, společenských klubů a komunitních center," řekl Johnson. "Dnes můžeme říci, že naše dlouhá celonárodní hibernace začíná spět ke konci," dodal.

Nově budou v Anglii od začátku července přístupná i ubytovací zařízení včetně kempů a rovněž restaurace, hospody a bary. Zvláště jim pomůže zmírnění pravidla o minimálním odstupu. "Tam, kde je možné dodržovat odstup dva metry, by ho lidé měli dodržovat. Pokud to ale nejde, radíme lidem zůstat od druhých na vzdálenost jednoho metru," řekl Johnson.

Zavřená ale podle premiéra naopak zůstanou dál ta zařízení, kde nelze dodržovat odstup jako jsou bazény, lázně, wellness, noční kluby, tetovací salóny, nehtová studia nebo třeba bowlingové haly. Provoz se zatím neobnoví ani v tělocvičnách, divadlech a koncertních síních.

"Povolena bude rekreace venku a sportování. Zázemí, které se nachází uvnitř, ale zůstane zavřené, a to včetně šaten či kurtů," upřesnil Johnson. Specificky se zmínil premiér o kriketu, u nějž zákaz zápasů dál zůstává v platnosti. "Zatím stále pracujeme na tom, aby byl kriket co se týče covidu-19 bezpečnější," řekl.

Jménem vlády Johnson upozornil, že i nadále platí, že pokud by se počet nakažených opět začal výrazněji zvyšovat, mohou úřady zakročit a pravidla opět zpřísnit.

Britské úřady v pondělí ohlásily nejnižší denní bilanci úmrtí pacientů s koronavirem od poloviny března. Nových obětí bylo 15. Snižuje se i přírůstek případů nákazy - v neděli bylo nových nakažených méně než tisíc, nejméně od chvíle, kdy v Británii 23. března začala platit celostátní karanténa.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nákaza se zrychluje, počet obětí může stoupat. Denně onemocní 200 tisíc…

08.07.2020 22:06 Aktualizováno Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus upozornil, že pandemie…

Vztahy s ČR jsou podle Kremlu zkalené, kontakty se nechystají

08.07.2020 20:32 Aktualizováno Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes označil nynější rusko-české vztahy za zkalené. Kontakty s českým…

V Londýně se na obytné domy zřítil 20metrový jeřáb, jeden mrtvý, několik…

08.07.2020 20:21 Aktualizováno Jeden člověk dnes zahynul a čtyři další utrpěli zranění poté, co se na východě Londýna zřítil na…

Ruští novináři podepisují petici na podporu zadrženého Safronova

08.07.2020 18:27 Ruští novináři zahájili podpisovou akci na podporu zadrženého bývalého kolegy Ivana Safronova,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy