Britská policie zatkla dva mladistvé v souvislosti se zadržováním rukojmí v texaské synagoze

Britská policie zatkla v Manchesteru dva teenagery v souvislosti se zadržováním rukojmí v texaské synagoze z uplynulého víkendu, informoval dnes server BBC News. Čtyřiačtyřicetiletý Brit Malik Faisal Akram, kterého úřady označily jako útočníka, při střetu s policisty zemřel. Všechny rukojmí se podařilo osvobodit, nikdo neutrpěl zranění.

Britská policie, ilustrační fotografie

Podrobnosti o věku nebo pohlaví dvojice, kterou strážníci zadrželi v neděli večer na jihu Manchesteru, nebyly zveřejněny. Manchesterská policie uvedla, že nadále pomáhá americkým kolegům při vyšetřování. Dva mladistvé zatkla "v rámci probíhajícího vyšetřování útoku" kvůli výslechu.

Americká policie byla k synagoze ve městě Colleyville přivolána v sobotu v 11:00 místního času (18:00 SEČ). Podle zdroje blízkého vyšetřování se podezřelý dostal do synagogy, protože předstíral, že je bezdomovec. Původně vzal čtyři rukojmí včetně rabína.

Rabín Charlie Cytron-Walker dnes televizi CBS řekl, že když viděl příležitost, hodil po pachateli židli a společně s ostatními rukojmími uprchl. Dokázali se prý vysvobodit, "aniž padl jediný výstřel". Rabín, který byl na podobné situace připraven díky výcviku FBI, řekl, že pachatel do synagogy nevnikl násilím. Zaklepal a prosil o vpuštění dovnitř pod záminkou, že hledá přístřeší. Rabín mu dokonce uvařil čaj. Až při následné bohoslužbě zaslechl cvaknutí, když stál k muži otočen zády. "A ukázalo se, že to byla jeho zbraň," vylíčil rabín.

Podle amerických policejních zdrojů Brit Akram přicestoval do Spojených států přes newyorské mezinárodní Kennedyho letiště před dvěma týdny.

Akramův bratr Gulbar potvrdil jeho smrt v prohlášení na facebookové stránce muslimské komunity v Blackburnu v severní Anglii. Omluvil se obětem a uvedl, že jeho bratr trpěl psychickými problémy.

Americký prezident Joe Biden označil zadržování rukojmí za "teroristický čin" a Spojené království útok odsoudilo. Britská ministryně zahraničí Liz Trussová čin označila za "teroristický a antisemitský". "Stojíme po boku USA a bráníme práva a svobody našich občanů proti těm, kteří šíří nenávist," prohlásila Trussová.

"Byl to strašný a antisemitský teroristický čin," řekl mluvčí britského premiéra Borise Johnsona novinářům. "Premiér je v myšlenkách s židovskou komunitou v Texasu i po celém světě," dodal mluvčí, podle kterého britská vláda poskytne americkým orgánům "plnou podporu" při vyšetřování incidentu.

Pachatel podle médií požadoval propuštění pákistánské teroristky Áfíy Siddíkíové, o které hovořil jako o své sestře. Siddíkíová byla v roce 2010 v New Yorku odsouzena k 86 rokům vězení za pokus o zabití amerických vojáků. Trest si odpykává ve věznici, která podle amerického tisku leží asi 32 kilometrů od synagogy. Její bratr Muhammad Siddíkí je však podle svého právního zástupce v Houstonu.

Prezident Biden nepřímo potvrdil, že útočník usiloval o propuštění Siddíkíové. Uvedl, že útok v Texasu souvisí s "někým, kdo byl zatčen před 15 lety a už deset let je ve vězení". Prezident dodal, že útočník si zřejmě po přistání v USA nakoupil zbraně.

Podle policejních zdrojů strážníci u Akrama nenalezli žádný výbušný materiál. Americké federální soudy uvedly, že neměl čistý trestní rejstřík.

Akramův bratr řekl, že během útoku hovořil s Faisalem i s vyjednavači Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), "ale nemohli jsme mu říct ani udělat nic, co by ho přesvědčilo, aby se vzdal".

"Chtěli bychom říci, že jako rodina neschvalujeme žádné jeho činy, a chtěli bychom se upřímně a z celého srdce omluvit všem obětem nešťastné události. Rádi bychom také dodali, že jakýkoli útok na jakoukoli lidskou bytost, ať už jde o žida, křesťana nebo muslima atd., je špatný a měl by být vždy odsouzen," řekl Gulbar.

ON-LINE 90. den války: Rusové se nejspíš pokusí o další útoky a obklíčení…

24.05.2022 13:12 Rusko soustřeďuje síly k místním útokům a ruská armáda se spolu se separatistickými jednotkami…

Počasí: Část Česka skropí vydatný déšť, spadne až 60 milimetrů srážek

24.05.2022 06:00 S vydatnými srážkami musí od dnešního poledne počítat obyvatelé v pásu od Vysočiny po Jeseníky.…

V Česku se objevil první případ opičích neštovic

24.05.2022 17:46 V Česku se předběžně potvrdil první případ opičích neštovic, které se v poslední době šíří z Afriky…

Kavárna dostala pokutu poté, co na ni zákazník zavolal policii kvůli ceně…

22.05.2022 11:27 Kavárna v italské Florencii dostala pokutu 1000 eur (24.670 korun) poté, co se zákazník rozčílil…

Zemanovi se rozpadá poradní tým, končí jich polovina

24.05.2022 20:45 Z desetičlenného týmu poradců prezidenta Miloše Zemana odešlo pět lidí. O konci ekonoma Vladimíra…

Putin a jeho režim jsou nepřátelé, zrádci a vrazi Rusů, řekl Navalnyj u…

24.05.2022 21:10 Aktualizováno Moskevský městský soud dnes zamítl odvolání kritika Kremlu, opozičního politika Alexeje Navalného,…

Schröder se vzdal nominace do dozorčí rady ruského Gazpromu

24.05.2022 20:58 Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder se vzdal nominace do dozorčí rady ruského energetického…

Francouzský ministr ujistil Ukrajinu, že se jednou stane součástí EU

24.05.2022 19:48 Ukrajina se nakonec stane součástí Evropské unie, řekl dnes francouzský ministr pro evropské…

Světová zdravotnická organizace si do svého čela opět zvolila Etiopana…

24.05.2022 17:17 Světová zdravotnická organizace (WHO) si dnes na svém valném shromáždění v Ženevě do čela opět…

Johnson čelí dalšímu skandálu ohledně covidových večírků

24.05.2022 16:27 Aktualizováno Britský premiér Boris Johnson čelí dalším otázkám ohledně večírků, které se v době covidových…

Aktivní fáze války skončí do konce roku, tvrdí šéf ukrajinské rozvědky

24.05.2022 15:59 Aktivní fáze války na Ukrajině skončí do konce roku s obratem v srpnu, kdy počet zbraní dodaných…

Původně plánovaná blesková akce Ruska na Ukrajině podle experta selhala i…

24.05.2022 14:23 Původně plánovaná blesková akce Ruska na Ukrajině podle Zdeňka Petráše z Centra bezpečnostních a…

Objem ruské ropy naložené na lodích na moři je rekordní

24.05.2022 13:55 Na moři se v současnosti nachází rekordních zhruba 62 milionů barelů ruské ropy typu Urals, neboť…

ON-LINE 90. den války: Rusové se pokusí o obklíčení u Severodoněcka a…

24.05.2022 13:12 Aktualizováno Rusko soustřeďuje síly k místním útokům a ruská armáda se spolu se separatistickými jednotkami…

Švédsko a Finsko se mají zúčastnit příštího summitu NATO

24.05.2022 12:05 Švédsko a Finsko se příští měsíc zúčastní summitu NATO v Madridu. Podle agentury Reuters to dnes…

Související:

Právě se děje

reklama