Britská policie zatkla dva mladistvé v souvislosti se zadržováním rukojmí v texaské synagoze

Britská policie zatkla v Manchesteru dva teenagery v souvislosti se zadržováním rukojmí v texaské synagoze z uplynulého víkendu, informoval dnes server BBC News. Čtyřiačtyřicetiletý Brit Malik Faisal Akram, kterého úřady označily jako útočníka, při střetu s policisty zemřel. Všechny rukojmí se podařilo osvobodit, nikdo neutrpěl zranění.

Podrobnosti o věku nebo pohlaví dvojice, kterou strážníci zadrželi v neděli večer na jihu Manchesteru, nebyly zveřejněny. Manchesterská policie uvedla, že nadále pomáhá americkým kolegům při vyšetřování. Dva mladistvé zatkla "v rámci probíhajícího vyšetřování útoku" kvůli výslechu.

Americká policie byla k synagoze ve městě Colleyville přivolána v sobotu v 11:00 místního času (18:00 SEČ). Podle zdroje blízkého vyšetřování se podezřelý dostal do synagogy, protože předstíral, že je bezdomovec. Původně vzal čtyři rukojmí včetně rabína.

Rabín Charlie Cytron-Walker dnes televizi CBS řekl, že když viděl příležitost, hodil po pachateli židli a společně s ostatními rukojmími uprchl. Dokázali se prý vysvobodit, "aniž padl jediný výstřel". Rabín, který byl na podobné situace připraven díky výcviku FBI, řekl, že pachatel do synagogy nevnikl násilím. Zaklepal a prosil o vpuštění dovnitř pod záminkou, že hledá přístřeší. Rabín mu dokonce uvařil čaj. Až při následné bohoslužbě zaslechl cvaknutí, když stál k muži otočen zády. "A ukázalo se, že to byla jeho zbraň," vylíčil rabín.

Podle amerických policejních zdrojů Brit Akram přicestoval do Spojených států přes newyorské mezinárodní Kennedyho letiště před dvěma týdny.

Akramův bratr Gulbar potvrdil jeho smrt v prohlášení na facebookové stránce muslimské komunity v Blackburnu v severní Anglii. Omluvil se obětem a uvedl, že jeho bratr trpěl psychickými problémy.

Americký prezident Joe Biden označil zadržování rukojmí za "teroristický čin" a Spojené království útok odsoudilo. Britská ministryně zahraničí Liz Trussová čin označila za "teroristický a antisemitský". "Stojíme po boku USA a bráníme práva a svobody našich občanů proti těm, kteří šíří nenávist," prohlásila Trussová.

"Byl to strašný a antisemitský teroristický čin," řekl mluvčí britského premiéra Borise Johnsona novinářům. "Premiér je v myšlenkách s židovskou komunitou v Texasu i po celém světě," dodal mluvčí, podle kterého britská vláda poskytne americkým orgánům "plnou podporu" při vyšetřování incidentu.

Pachatel podle médií požadoval propuštění pákistánské teroristky Áfíy Siddíkíové, o které hovořil jako o své sestře. Siddíkíová byla v roce 2010 v New Yorku odsouzena k 86 rokům vězení za pokus o zabití amerických vojáků. Trest si odpykává ve věznici, která podle amerického tisku leží asi 32 kilometrů od synagogy. Její bratr Muhammad Siddíkí je však podle svého právního zástupce v Houstonu.

Prezident Biden nepřímo potvrdil, že útočník usiloval o propuštění Siddíkíové. Uvedl, že útok v Texasu souvisí s "někým, kdo byl zatčen před 15 lety a už deset let je ve vězení". Prezident dodal, že útočník si zřejmě po přistání v USA nakoupil zbraně.

Podle policejních zdrojů strážníci u Akrama nenalezli žádný výbušný materiál. Americké federální soudy uvedly, že neměl čistý trestní rejstřík.

Akramův bratr řekl, že během útoku hovořil s Faisalem i s vyjednavači Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), "ale nemohli jsme mu říct ani udělat nic, co by ho přesvědčilo, aby se vzdal".

"Chtěli bychom říci, že jako rodina neschvalujeme žádné jeho činy, a chtěli bychom se upřímně a z celého srdce omluvit všem obětem nešťastné události. Rádi bychom také dodali, že jakýkoli útok na jakoukoli lidskou bytost, ať už jde o žida, křesťana nebo muslima atd., je špatný a měl by být vždy odsouzen," řekl Gulbar.

Související

Hackeři, ilustrační foto.

Britové řeší čínský hackerský útok, zatímco je Si Ťin-pching v Evropě

Čína je podle informací Sky News zodpovědná za hackerský útok, při němž došlo k nabourání počítačového systému britského ministerstva obrany a úniku personálních údajů zaměstnanců úřadu. Vláda má v úterý o incidentu informovat poslance. Věc vyšla najevo v době, kdy je čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě v Evropě. 

Více souvisejících

Velká Británie

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko poslalo balistické rakety na Charkov. Samo přiznalo požár v další rafinérii

Během noci na pátek se město Charkov na severovýchodě Ukrajiny opět stalo cílem útoku ruské armády, tentokrát s nasazením pravděpodobně balistických střel. Informovala o tom britská stanice BBC s odvoláním na ukrajinské úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy