Budoucnost pražské smlouvy USA a Ruska? Putin je pro její prodloužení

Rusko je připraveno okamžitě a bez jakýchkoliv podmínek a diskusí prodloužit smlouvu se Spojenými státy o omezení strategických útočných zbraní (START). Prohlásil to dnes ruský prezident Vladimir Putin při poradě o vojenských záležitostech.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Vladimír Putin na Summitu G20 v Buenos Aires (2.12.2018)
doporučujeme

Smlouva START, jejíž obnovenou podobu podepsali v roce 2010 v Praze prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv, je poslední platnou odzbrojovací smlouvu mezi oběma jadernými velmocemi. Platnost smlouvy vyprší 5. února 2021, může být ale prodloužena o pět let.

"Chci ještě jednou potvrdit ruské stanovisko. Rusko je připraveno neprodleně, co možná nejrychleji, do konce letošního roku, bez jakýchkoliv předběžných podmínek smlouvu prodloužit," prohlásil Putin podle agentury Interfax. Zdůraznil, že vyjadřuje oficiální stanovisko Moskvy, prý aby později nebyly nějaké jiné výklady, doslova "dvojí a trojí interpretace".

Současně si postěžoval, že Rusko na tyto návrhy ještě nedostalo odpověď. Porada ruského vedeí proto měla být zasvěcena otázkám, jak čelit nepřátelským krokům a jaká rozhodnutí budou nejpřijatelnější a nejméně nákladná.

Agentura Reuters o Putinově prohlášení poznamenala, že se zdá, že Moskva opouští dřívější vyzývavý tón. Agentura Interfax zase připomněla, že Bílý dům už dal najevo, že prodloužení smlouvy START ve stávající podobě je málo pravděpodobné.

Smlouva START omezila arzenály Spojených států a Ruska zhruba o třetinu na 1550 strategických jaderných hlavic rozmístěných maximálně na 700 odpalovacích zařízeních. Jde o poslední odzbrojovací smlouvu obou velmocí poté, co Washington a Moskva letos odstoupily od smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) z roku 1987. Obě země se předtím vzájemně obviňovaly z jejího porušování.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V čem se mýlí Vladimir Putin? Historik má překvapivou odpověď

21.01.2020 00:01 NÁZOR - Poté, co ruský prezident Vladimir Putin 15. ledna v projevu o stavu země neočekávaně navrhl…

Ruská politická scéna se dál otřásá. Generální prokurátor Čajka složil…

20.01.2020 18:26 Aktualizováno Ruský generální prokurátor Jurij Čajka odchází z funkce. S odvoláním na Kreml o tom dnes…

Putin předložil Dumě návrh ústavních změn

20.01.2020 17:28 Ruský prezident Vladimir Putin dnes předložil parlamentu návrh změn v ústavě. Z dokumentu vyplývá,…

V ruském hostelu prasklo potrubí s horkou vodou. Pět mrtvých, obětí je i…

20.01.2020 17:09 Aktualizováno Při havárii potrubí s horkou vodou zemřelo ve sklepním hostelu v ruském městě Permu pět lidí a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama