Černohorský parlament změnil sporná ustanovení církevního zákona

Černohorský parlament schválil změny a doplňky k zákonu o svobodě náboženského vyznání, které odstranily kontroverzní ustanovení týkající se majetku církví. Schválení zákona před rokem vyvolalo v rozdělené zemi bouřlivé protesty tehdejší prosrbské opozice kvůli ohrožení majetku srbské pravoslavné církve.

Tento normativní akt loni v prosinci schválila dostatečná většina poslanců koalice vedené vládnoucí Demokratickou stranou socialistů (DPS). Jeho úpravy prošly v parlamentu v noci na dnešek hlasy 41 z celkových 81 zákonodárců.

Změny v kontroverzním zákoně umožnil výsledek srpnových parlamentních voleb. Sice v nich zvítězila DPS prezidenta Mila Djukanoviče, ale se značnými ztrátami a nebyla s to získat partnery do vlády. Úbytek hlasů se přičítá právě přijetí zákona o svobodě vyznání a následným sporům o stovky kostelů, které z rukou srbské pravoslavné církve přešly do vlastnictví černohorského státu.

Kabinet tak místo DPS nově sestavila koalice tří původně opozičních volebních bloků, v nichž je zastoupen jak prosrbský a proruský politický proud, tak i liberální reformisté. Toto uskupení disponuje jen těsnou většinou 41 mandátů.

Srbská pravoslavná církev tvrdila, že zákon byl navržen tak, aby ji připravil o majetek, což předchozí vláda popírala. Několik měsíců před volbami církev pořádala demonstrace, které pomohly posílit opozici.

Protesty na druhé straně proti plánovaným změnám v zákonu pořádali v uplynulých dnech stoupenci DPS. Demonstrovali u sídla parlamentu i v úterý před hlasováním poslanců.

Související

Evropská unie, ilustrační fotografie. Analýza

Rozšiřování Evropské unie: Historie i výzvy současnosti. Kde až skončí evropská integrace?

Rozšiřování Evropské unie je velkým a důležitým tématem již od vzniku bloku v roce 1958, tehdy ještě pod názvem Evropské hospodářské společenství. Z původních šesti členů – Francie, Spolkové republiky Německo, Itálie a zemí Beneluxu – se postupem času stalo členů 28, po vystoupení Velké Británie roku 2020 pak 27. Teď má ale unie před sebou bezprecedentní výzvy, s nimiž se musí vyrovnat a řádně promyslet své budoucí kroky. 

Více souvisejících

Černá Hora Církev

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Putin vyrazí poprvé od znovuzvolení na zahraniční cestu. Tentokrát si nevybral Bělorusko ani Turecko

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že se plánuje v květnu vydat na návštěvu do Číny. Bude to jeho první zahraniční cesta od opětovného zvolení do prezidentské funkce, která má posílit vztahy mezi Moskvou a Pekingem. Uvedla to agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy