Cichanouská vyzývá OSN k vyslání pozorovatelské mise do Běloruska

Představitelka běloruské opozice Svjatlana Cichanouská dnes vyzvala OSN, aby do Běloruska vyslala pozorovací misi. Informovaly o tom agentury Reuters a TASS.

Svjatlana Cichanouská během setkání s litevským premiérem.
doporučujeme

Světová organizace by podle ní měla také odsoudit násilné potlačení protestů proti prezidentským volbám, v nichž podle oficiální verze zvítězil autoritářský prezident Alexandr Lukašenko. Běloruská opozice a řada zemí včetně Evropské unie ale považuje tento výsledek za zfalšovaný a neuznává ho.

Cichanouská, která se uchýlila do Litvy, hovořila prostřednictvím videospojení před Radou bezpečnosti OSN. Vyzvalo ji k tomu Estonsko, které je nyní nestálým členem tohoto orgánu. Čelná představitelka běloruské opozice byla prezidentskou kandidátkou ve volbách 9. srpna, které podle svých stoupenců vyhrála. Podle oficiálních výsledků nicméně zvítězil s více než 80 procenty hlasů Lukašenko.

"Vyzýváme OSN, aby do Běloruska bezodkladně vyslalo monitorovací misi, která by zaznamenala situaci 'v terénu'," prohlásila podle agentury TASS Cichanouská.

"Požadujeme okamžité propuštění všech politických vězňů, kteří jsou despoticky zadržováni," dodala s odkazem na některé vězněné prezidentské kandidáty, mezi nimiž je i její manžel Sjarhej Cichanouski. Rada OSN pro lidská práva by se podle ní měla sejít k mimořádnému zasedání, jehož tématem by byla právě situace v Bělorusku.

Cichanouská dále vyzvala mezinárodní společenství, aby uvalilo sankce na představitele běloruského režimu, kteří jsou zodpovědní za volební podvody a represe vůči demonstrantům, jež opoziční reprezentantka označila za zločiny proti lidskosti. Evropská unie již před týdnem oznámila, že její členské země se shodly na podobě sankčního seznamu, kterým osoby odpovědné za volební manipulace a následné represe v Bělorusku potrestají.

Lukašenko podle Cichanouské "už nezastupuje Bělorusko". Dodala, že opozice je připravena k jednání se "všemi stranami, které ctí svrchovanost a územní celistvost Běloruska".

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Navalnyj čeká na soud v nechvalně známé vazební věznici

20.01.2021 17:03 Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj čeká na soud, jenž rozhodne o tom, zda ho pošle do vězení za…

Kreml potvrdil ochotu prodloužit odzbrojovací dohodu s USA

20.01.2021 13:13 Moskva dnes prostřednictvím mluvčího Kremlu opět potvrdila ochotu prodloužit poslední odzbrojovací…

Jak počítat oběti pandemie? Profesor z Oxfordu upozornil na úskalí…

20.01.2021 00:01 NÁZOR - Kolik lidí zemřelo kvůli pandemii nemoci covid-19? A jak se tato čísla liší v jednotlivých…

Navalnyj zveřejnil zprávu o údajném Putinově paláci. Rezidence za 29…

19.01.2021 21:56 Aktualizováno Fond boje s korupcí ruského opozičního předáka Alexeje Navalného dnes zveřejnil výsledky svého…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama