Cichanouská vyzývá OSN k vyslání pozorovatelské mise do Běloruska

Představitelka běloruské opozice Svjatlana Cichanouská dnes vyzvala OSN, aby do Běloruska vyslala pozorovací misi. Informovaly o tom agentury Reuters a TASS.

Svjatlana Cichanouská během setkání s litevským premiérem.
doporučujeme

Světová organizace by podle ní měla také odsoudit násilné potlačení protestů proti prezidentským volbám, v nichž podle oficiální verze zvítězil autoritářský prezident Alexandr Lukašenko. Běloruská opozice a řada zemí včetně Evropské unie ale považuje tento výsledek za zfalšovaný a neuznává ho.

Cichanouská, která se uchýlila do Litvy, hovořila prostřednictvím videospojení před Radou bezpečnosti OSN. Vyzvalo ji k tomu Estonsko, které je nyní nestálým členem tohoto orgánu. Čelná představitelka běloruské opozice byla prezidentskou kandidátkou ve volbách 9. srpna, které podle svých stoupenců vyhrála. Podle oficiálních výsledků nicméně zvítězil s více než 80 procenty hlasů Lukašenko.

"Vyzýváme OSN, aby do Běloruska bezodkladně vyslalo monitorovací misi, která by zaznamenala situaci 'v terénu'," prohlásila podle agentury TASS Cichanouská.

"Požadujeme okamžité propuštění všech politických vězňů, kteří jsou despoticky zadržováni," dodala s odkazem na některé vězněné prezidentské kandidáty, mezi nimiž je i její manžel Sjarhej Cichanouski. Rada OSN pro lidská práva by se podle ní měla sejít k mimořádnému zasedání, jehož tématem by byla právě situace v Bělorusku.

Cichanouská dále vyzvala mezinárodní společenství, aby uvalilo sankce na představitele běloruského režimu, kteří jsou zodpovědní za volební podvody a represe vůči demonstrantům, jež opoziční reprezentantka označila za zločiny proti lidskosti. Evropská unie již před týdnem oznámila, že její členské země se shodly na podobě sankčního seznamu, kterým osoby odpovědné za volební manipulace a následné represe v Bělorusku potrestají.

Lukašenko podle Cichanouské "už nezastupuje Bělorusko". Dodala, že opozice je připravena k jednání se "všemi stranami, které ctí svrchovanost a územní celistvost Běloruska".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lukašenko přes pokračující protesty složil prezidentskou přísahu

23.09.2020 12:23 Alexandr Lukašenko dnes nečekaně složil přísahu a již pošesté za sebou nastoupil do funkce…

V Rusku přibylo 6215 nakažených, covidu podlehlo téměř 20 tisíc pacientů

23.09.2020 10:55 V Rusku pokračuje mírné zvyšování denních přírůstků nákazy koronavirem, které se již pátý den po…

Raab: Londýn chce vyřešit dluh vůči Íránu ze 70. let

23.09.2020 10:10 Británie s Íránem stále vyjednává o zaplacení dluhu za nedodanou zbrojní zakázku ze 70. let. Řekl…

Británie otevřela cestu pro soud s teroristy "Beatles", do USA poslala…

23.09.2020 08:16 Británie dnes zaslala Spojeným státům důkazní materiály v kauze dvou Britů, kteří čelí v USA…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama