Epidemie COVID-19 sílí na Balkáně. Region se pro nedostatek lékařů připravuje na nejhorší

Na Balkáně počty lidí nakažených koronavirem rychle rostou. A tento chudý evropský region se připravuje na nejhorší, neboť má zdravotní systém oslabený odchodem lékařů do ciziny a nedostatkem vybavení, píše agentura AFP. Podle podhodnocených oficiálních údajů je zde asi 2200 nakažených a virus dosud usmrtil 25 osob. Tyto údaje se však rychle mění.

"Jestliže mnohem větší a mnohem bohatší země nedokážou zvládnout krizi, jak tomu bude u nás?" ptá se Zoran Hristovski ze Severní Makedonie.

Od prvního případu z Chorvatska 25. února učinily různé vlády bezpečnostní opatření k zastavení epidemie: vyhlásily nouzový stav či stav katastrofy, uzavřely školy a hranice, zakázaly vycházení či odložily volby.

Lékaři podle AFP varují, že bude-li se situace vyvíjet tak prudce jako v Itálii, Španělsku či Francii, pak již tak nedostatečně zajištěný zdravotní systém zkrachuje.

Důvodem jsou chybějící zdroje a lékaři či zdravotní sestry, kteří odešli do západní Evropy. Balkán, který má stárnoucí obyvatelstvo, zažívá masivní emigraci, zvláště mladých vzdělaných lidí, kteří utíkají před nezaměstnaností, korupcí a nízkými mzdami.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) má Itálie na 1000 obyvatel 4,1 lékaře, zatímco Albánie jen 1,2 (to je nejméně v Evropě), Bosna dva a Rumunsko 2,2 lékaře.

V Kosovu nedostatek lékařů nutí v normálních časech obyvatele jezdit do sousedních zemí, ale to od uzavření hranic nemohou. Doktor Blerim Syla, předseda zdravotnických odborů, soudí, že v bývalé srbské provincii chybí asi 5500 zdravotníků. "Situace je alarmující, to nelze skrývat," říká.

V Severní Makedonii odchází každoročně do zemí, jako je Německo, téměř 50 procent lékařů, uvádí Nikola Brzanov ze sdružení Klub mladých lékařů, které usiluje o reformu zdravotnictví. "Často do ciziny odcházejí právě ti nejlepší lékaři," podotýká.

V Bělehradě profesorka němčiny, která nechtěla sdělit své jméno, uvedla, že měla nejméně desítku lékařů, které připravovala na výkon jejich povolání v Německu. "Učili se komunikaci lékaře s pacientem," říká.

Srbsko ve snaze bránit šíření nemoci Covid-19 a odradit lékaře od odchodu do zahraničí oznámilo, že zvýší mzdy ve zdravotnictví o deset procent.

V Bulharsku v posledních měsících demonstrovaly zdravotní sestry, jejichž počet se od pádu komunismu snížil o polovinu, proti přetížení a nízkým mzdám (v přepočtu asi 13.000 Kč).

Velký počet ze 48 milionů obyvatel regionu navíc nemá ochranné prostředky, ty v první řadě chybějí lékařům. "Roušky vidíme jen v televizi," říká lékař z nemocnice v Bukurešti. Jeden pozitivně testovaný pacient nakazil v nemocnici na severovýchodě Rumunska padesátku členů zdravotnického personálu.

"Vlády málo investovaly do zdravotnictví, a teď je to vidět," konstatuje expert na Balkán Florian Bieber. "Na jednotce intenzivní péče máme jen tři respirátory, je to bída," říká lékař z Prištiny. Také v Bosně mizivý počet respirátorů vzbuzuje velké znepokojení.

Bosenská ministryně zahraničí Bisera Turkovičová vyzvala šéfy diplomatických misí, aby se pokusili získat tyto přístroje v zemích, kde působí.

Chorvatsko, Rumunsko a Bulharsko jsou členy Evropské unie na rozdíl od zbytku regionu, který nemá přímý přístup k evropským fondům. Některé země, jako je Srbsko, se obrátily na Čínu a kritizovaly nedostatek solidarity ze strany Bruselu, který rozhodl o omezení exportu ochranných pomůcek.

Související

Evropská unie, ilustrační fotografie. Analýza

Rozšiřování Evropské unie: Historie i výzvy současnosti. Kde až skončí evropská integrace?

Rozšiřování Evropské unie je velkým a důležitým tématem již od vzniku bloku v roce 1958, tehdy ještě pod názvem Evropské hospodářské společenství. Z původních šesti členů – Francie, Spolkové republiky Německo, Itálie a zemí Beneluxu – se postupem času stalo členů 28, po vystoupení Velké Británie roku 2020 pak 27. Teď má ale unie před sebou bezprecedentní výzvy, s nimiž se musí vyrovnat a řádně promyslet své budoucí kroky. 

Více souvisejících

Severní Makedonie Chorvatsko kosovo Srbsko Bulharsko bosna a hercegovina Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

před 5 hodinami

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Macron vyzval k většímu zbrojení. Nemůžeme spoléhat na USA, Evropa je smrtelná, musí posílit obranu, prohlásil

Francouzský prezident Emmanuel Macron v projevu na pařížské Sorbonně zdůraznil potřebu posílení obrany Evropy a zvýšení vlastní zbrojní produkce jako odpověď na globální bezpečnostní hrozby. Uvedl to server France24.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy