Evakuaci z Afghánistánu provádí i Rusko, poslalo letadla pro stovky lidí

Čtyři ruská vojenská transportní letadla dnes odletěla z Kábulu s občany Ruska a dalších postsovětských zemí a letí do Ruska. Oznámila to agentura TASS s odvoláním na ministerstvo obrany. Začala tím evakuace Rusů z Afghánistánu, ovládnutého radikálním islamistickým hnutím Tálibán, které je v samém Rusku od února 2003 zakázáno jako teroristická organizace.

"Čtyři letadla vojenského dopravního letectva s občany Ruské federace, členských států Organizace dohody o kolektivní bezpečnosti (Běloruska, Kyrgyzstánu, Tádžikistánu), Uzbekistánu a Ukrajiny odletěla z kábulského letiště a v současnosti uskutečňují přelet do Ruské federace," informovalo ministerstvo. Uvedlo, že všechna letadla mají na palubě zdravotníky s nezbytným zařízením a léky pro případné poskytnutí pomoci během letu, jakož i zásoby pitné vody, jídla a oblečení.

Organizace dohody o kolektivní bezpečnosti (ODKB) je vojenská aliance několika bývalých sovětských republik vedená Moskvou.

Podle listu Izvěstija, který má zpravodaje na místě, do evakuačního seznamu bylo zapsáno celkem 511 lidí, které přepravují tři transportní letouny Il-76, přestavěné pro tento případ na dvoupodlažní, a jeden dopravní stroj Il-62. "Evakuace Rusů z Afghánistánu začala nástupem do autobusů u ruského velvyslanectví. Kolona se pak vydala na kábulské letiště. Přesun ztěžovaly dopravní zácpy, jakož i zastávky na kontrolních stanovištích tálibů," napsal deník.

O situaci v Afghánistánu dnes telefonicky hovořil ruský prezident se svým čínským protějškem. Vladimir Putin a Si Ťin-pching se podle komuniké Kremlu shodli na posílení spolupráce v boji proti hrozbám šíření terorismu a pašování drog z Afghánistánu. "Je důležité rychle nastolit mír v této zemi a zabránit, aby se nestabilita rozšířila do sousedních regionů," uvedlo komuniké, ze kterého citovala agentura AFP. Ta upozornila, že Rusko, které zaujalo spíše smířlivý postoj vůči Tálibánu a které vybízí k "národnímu dialogu" v Afghánistánu, se stejně jako Čína obává o bezpečnost postsovětské Střední Asie.

Vůdce protitálibánského odporu v severoafghánském údolí Pandžšír Ahmad Masúd ruskému listu RBK řekl, že spoléhá na jednání s Tálibánem a že doufá, že tyto rozhovory by mohlo zprostředkovat Rusko. "Tisíce lidí" jsou podle Masúda "ochotny a připraveny bojovat", ale boje ještě nezačaly, a tak jednání by měla dostat šanci. "Jsme připraveni jednat. Jsme připraveni dát šanci míru. Doufáme, že další země, naši sousedé, regionální mocnosti, zasáhnou a vyvinou tlak na Tálibán, aby přistoupil na jednání," řekl Masúd. Rusko by podle něj mělo ve svém vlastním zájmu do afghánských záležitostí zasáhnout a přimět Tálibán k rozhovorům, aby zabránilo eskalaci násilí. A vítězství extremistické ideologie v Afghánistánu by způsobilo požár "v celé Střední Asii a na jihu Ruska", varoval Masúd.

"Kdyby tálibové chtěli vyřešit problém v Pandžšíru silou, stihli by to za den. Pandžšír je velmi malinký. Ale nechtějí to tak udělat, pokud se jim dá věřit, respektive věřit signálu, který předali mým prostřednictvím," prohlásil ruský velvyslanec v Kábulu Dmitrij Žurnov podle agentury Interfax. Pokud tálibové dodrží své sliby, pak podle velvyslance Pandžšír jen "lehce smáčknou", aby si tamní vůdci uvědomili beznadějnost ozbrojených výpadů. Interfax dodal, že Tálibán přes ruské velvyslanectví zaslal zástupcům údolí návrh politické dohody a také s nimi dnes podle neoficiálních zdrojů jednal. Příští kolo rozhovorů by mělo být závěrečným.

S blížícím se termínem ukončení odchodu amerických vojáků z kábulského letiště v posledních dnech západní země urychlily evakuace svých občanů, diplomatů a afghánských spolupracovníků.

Ruská společnost UTair podle webu stanice BBC oznámila, že neznámí pachatelé se vloupali do jejího vrtulníku Mi-8MTB na kábulském letišti a vykradli jej. Z helikoptéry podle ruských médií zmizely doklady, hasicí přístroje, sekyrka, neprůstřelné vesty, kyslíkové masky, přenosná vysílačka a další předměty. Vrtulník byl mezitím přemístěn na bezpečnější místo. UTair létá ve službách OSN a z Kábulu evakuovala více než 200 pracovníků světové organizace, dodala BBC.

Tálibán podle Ruska ukořistil více než stovku vojenských vrtulníků

Tálibán ukořistil více než 100 vrtulníků ruské výroby, které se nacházejí v různém technickém stavu. S minimálním přístupem ke specializovaným mechanikům a k náhradním dílům ale převážně nebude schopný je používat. S odvoláním na ruského státního vývozce zbraní o tom dnes informoval zpravodajský server The Guardian.

Když Tálibán zahnal afghánskou armádu a převzal kontrolu nad velkými skladišti zbraní a vozidel, ukořistil také nejméně 100 vrtulníků Mi-17 Hip. Tyto dopravní vrtulníky ruské výroby objednaly Spojené státy pro afghánské ozbrojené síly, protože byly relativně levnější a jednodušší na ovládání, než americké vrtulníky UH-60 Black Hawk.

"Vrtulníková letka je velká - více než 100 vrtulníků Mi-17 různých typů," řekl podle tiskové agentury Interfax ředitel ruské státní společnosti pro export zbraní Rosoboronexport Alexandr Michejev. "Samozřejmě taková letka vyžaduje opravy, údržbu a dodávku náhradních dílů." Velká část vrtulníků můžu být už nyní neschopná provozu, dodal.

Michejevův odhad počtu vrtulníků ruské výroby v Afghánistánu je podstatně vyšší, než hlášený inventář. Podle červencové zprávy nezávislého úřadu amerického zvláštního generálního inspektora pro obnovu Afghánistánu (SIGAR) měla afghánská armáda 56 vrtulníků Mi-17, z nichž bylo použitelných pouze 32.

Mi-17 jsou exportní verzí ruských vrtulníků Mi-8, které se vyrábějí ve dvou továrnách v Kazani a v Ulan-Ude. Letka vrtulníků Mi-17 tvořila po celé roky páteř afghánských vzdušných sil. Pravidelně sloužily k přepravě vojáků, střeliva i evakuaci zraněných.

Související

Více souvisejících

Afghanistán Rusko

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy