Hlavní bude obnovit kontakt a zavést dialog, řekl Putin před setkáním s Bidenem

Americký prezident Joe Biden dnes na summitu zemí G7 v Carbis Bay v Británii řekl, že souhlasí s výrokem svého ruského protějšku Vladimira Putina, podle něhož jsou americko-ruské vztahy nejhorší za řadu let, informovala agentura Reuters. Putin to uvedl v sobotu v rozhovoru s americkou televizní stanicí NBC.

Vladimír Putin

Dnes ale před chystaným středečním setkáním se šéfem Bílého domu v Ženevě mluvil o potřebě obnovit dialog a soustředit se na společné zájmy, uvedla agentura Interfax.

V rozhovoru s americkou televizní stanicí zveřejněném v noci z pátku na sobotu Putin prohlásil, že současné vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou na nejnižším bodě za řadu let. Dnes nicméně uvedl, že USA před středečním summitem v Ženevě omezují negativní rétoriku vůči Rusku. S Bidenem chce Putin diskutovat mimo jiné o strategické stabilitě, regionálních konfliktech a o životním prostředí.

Biden dnes reagoval, že s Putinovým výrokem týkající se špatné kondice vzájemných vztahů souhlasí. "Myslím, že (Putin) má pravdu, že naše vztahy jsou na nízkém bodě," řekl. Podle něj vztahy kalí skutečnost, že v minulosti Putin mnohokrát nejednal v souladu s mezinárodními normami.

Americký prezident také uvedl, že podle jeho informací byl jeho ruský protějšek zapojen do ovlivňování amerických voleb. "Zkontroloval jsem to, měl jsem přístup k záznamům všech zpravodajských služeb. Byl do těchto aktivit zapojen," řekl Biden.

Biden dal ale zároveň tento týden najevo, že Spojené státy neusilují o konflikt s Ruskem. "Chceme stabilní a předvídatelné vztahy," řekl. Dodal však, že USA budou razantně reagovat v případech zapojení ruské vlády do "škodlivých aktivit". Podtrhl, že nejlepší způsob jak vyřešit problematické body je setkat se s Putinem osobně a diskutovat s ním.

Zatímco Biden vyzdvihuje potřebu konfrontace, ruský lídr se naopak v dnešních komentářích o svých očekáváních od setkání soustředil na možnosti prohloubení spolupráce. Podle něj existují oblasti, kde Rusko a USA mohou efektivně podnikat společné kroky. Putin také vyjádřil ochotu Ruska vydávat do USA hackery, pokud za tím účelem obě země uzavřou smlouvu a Washington se zaváže k témuž.

Za hlavní cíle setkání Putin považuje "obnovit osobní kontakty, vztahy, navázat přímý dialog, vytvořit skutečně fungující mechanismy v těch oblastech, které představují společné zájmy,“ citovala agentura Interfax úryvek Putinova rozhovoru se státní televizí.

Rusko-americké vztahy jsou v poslední době mimořádně napjaté například kvůli nedávnému uvalení sankcí na Rusku ze strany USA a vzájemnému vyhoštění diplomatů. Moskva také zařadila USA spolu s Českem na seznam "nikoliv přátelských" zemí.

Svět bude dostatečně očkován až v roce 2024, varoval britský ministr…

28.07.2021 18:35 Britský ministr zahraničí Dominic Raab dnes uvedl, že svět bude dostatečně proočkován nejdříve…

Zástupci Ruska a USA se v Ženevě podle Američanů dohodli na další schůzce

28.07.2021 17:31 Aktualizováno Za zavřenými se dnes v Ženevě sešli zástupci Spojených států a Ruska ke konzultacím o strategické…

Norsko opět odložilo plánované zrušení téměř všech koronavirových omezení

28.07.2021 15:29 Norská vláda dnes oznámila, že kvůli vysokému výskytu varianty delta znovu odsouvá plánované…

Kdo umírá na covid a o kolik let života přicházejí oběti? Statistici mají…

27.07.2021 22:02 Aktualizováno NÁZOR - Britský premiér Boris Johnson měl loni 15. října odeslat zprávu přes aplikaci WhatsApp,…

Ruský soud poslal za mříže "vzbouřence" proti protinákazovým restrikcím

27.07.2021 08:00 Soud v Rostovu na Donu na jihu Ruska v pondělí odsoudil k nepodmíněným trestům pět obyvatel…

Hospitalizace v Británii jsou na čtyřměsíčním maximu

26.07.2021 19:08 Nová vlna epidemie covidu-19 v Británii se zdá být na ústupu. Po dvou měsících stoupajících…

Marketingový trik? Na novém ruském letounu něco nesedí, tvrdí vojenský…

26.07.2021 00:01 NÁZOR - Nový ruský letoun Suchoj Šachmat je primárně vývozní produkt, přičemž ruská exportní…

Rusko může zaútočit, varuje politolog. Doporučuje razantní protiopatření

25.07.2021 22:01 Aktualizováno NÁZOR - Ruský prezident Vladimir Putin uspěl v bitvě o plynovod Nord Stream 2, kritizuje Maximilian…

Britský ministr Javid se omluvil za výzvu, aby se lidé přestali před virem…

25.07.2021 21:30 Aktualizováno Britský ministr zdravotnictví Sajid Javid se dnes omluvil za volbu slov v twitterovém příspěvku, v…

V Norsku spadl velký meteorit, jasně rozzářil noční oblohu

25.07.2021 16:22 Nad jižní částí Norska proletěl v noci na dnešek velký meteorit, který na několik sekund jasně…

Související:

Právě se děje