Lze ještě zachránit NATO? Analytik má recept, který mnohé nepotěší

NÁZOR - Jen zřídka vyvolá jediná upřímnost takový strach v evropských mocenských sálech, konstatuje Daniel R. DePetris v komentáři pro server National Interest. Analytik z think tanku Defense Priorities odkazuje na nedávný rozhovor francouzského prezidenta Emmanuela Macrona pro list Economist, v němž hlava státu označila NATO za zombie, která pomalu, bezmyšlenkovitě a bez zájmu chodí světem a nevnímá okolí.

Macronův popis řádně "načechral peří" a v zahraničněpolitickém establishmentu na obou stranách Atlantiku vyvolal strach, připomíná analytik. Poukazuje, že německá kancléřka Angela Merkelová označila Macronova slova za "nepatřičná" a během slavnostní večeře k výročí pádu berlínské zdi si jej vzala stranou, aby mu vyčinila.

Slova francouzského prezidenta odsoudil také polský premiér Mateusz Morawiecki jako "nebezpečná" pro alianci a konstatoval, že Macronovy pochybnosti o platnosti závazku ke společné obraně mohou u spojenců vyvolat dojem, že právě Francie by se tímto závazkem nemusela řídit, uvádí DePetris. Odkazuje také na expertku Kori Schakeovou z Mezinárodního ústavu pro strategická studia, která napsala, že Macronovy názory odrážejí širší trend, kdy Evropané stále více zpochybňují závazek Washingtonu držet se "posvátného" článku 5.

"Je NATO skutečně silnou a odolnou vojenskou organizací, pokud jeden negativní komentář jednoho politika může otřást základy této aliance?" táže se proto DePetris. Domnívá se, že takový povyk stoupenců NATO jen potvrzuje názor těch, kteří dlouho tvrdí, že organizace by měla ukázat své lokty, jelikož pouhé ceremonie, plácání se po zádech a ujišťování, že vše je v pořádku, si ministři členských zemí již nemůžou dovolit.

NATO bude příští měsíc slavit 70. narozeniny a namísto známých, tradičních projevů by se ministři přítomní na schůzce v Londýně měli věnovat debatě na dramatické reformě aliance, nabádá analytik.

Odpovědnost

V organizaci dnes neexistuje žádná odpovědnost, všech 29 členů má v praxi volnou ruku a může jednat bez ohledu na to, zda jsou jejich rozhodnutí v souladu s chartou NATO a jak ovlivňují zbylé členy, upozorňuje DePetris. Připomíná, že jednostranná invaze do druhé země a podpora prostředníků, kteří páchají válečné zločiny, vede pouze k slovnímu pokárání a maximálně symbolickým sankcím.

Stejně tak ty země, které se pouze hlemýždím tempem blíží svým závazkům ve výdajích na obranu se nemusejí bát, že přijdou o ochranný deštník strýčka Sama, protože i ty nejhorší a nejméně nápomocné členské státy NATO zůstávají "v klubu", poukazuje analytik. "Jak jste jednou uvnitř, je to na celý život," dodává.  

Toto uspořádání příliš nenahrává odpovědnosti ani nepřispívá k síle a odolnosti NATO jako obranné aliance, deklaruje DePetris. Obává se, že situace dospěla do fáze, že se musí objevit opatření, která nejen potrestají nevhodné chování, ale především odradí další od jeho následování.

Řešení může zahrnovat reformu severoatlantické smlouvy a její rozšíření o možnost pozastavení či ukončení členství, případně zformování koalice zemí, které budou dodržování pravidel v jednotlivých případech prosazovat, nastiňuje analytik. Cíle je podle něj stejný: eliminovat bianco šeky, což z dlouhodobého hlediska posílí pocit nároků.

Zavřít dveře

Vzhledem ke své křehkosti je NATO příliš velké, míní DePetris. Aliance podle něj bojuje s váhou malých, nevýznamných členů, kteří jsou ekonomicky i vojensky slabí a nezaslouží si časově neomezené bezpečnostní garance. Za příklad dává vstup Černé Hory - politicky nestabilní země s dvoutisícovou armádou a HDP o velikosti desetiny Aljašky - před dvěma lety, podobně jako Severní Makedonii, jejíž přijetí do NATO schválil americký Senát, ačkoliv země má desetinu obyvatel New Yorku a na obranu dává sotva 1 % HDP.    

"Pokud existují podstatné argumenty pro přijetí obou za členy NATO, jeden bude mít problém je najít," píše analytik. Pouhé popíchnutí ruského prezidenta Vladimira Putina za dostatečný důvod nepovažuje.

NATO si tak nemůže přibírat další "mrtvou váhu", protože další expanze by pouze přidala více poživatelů bezpečnostních garancí a zvýšila výhled, že američtí a evropští vojáci jednou budou muset riskovat životy pro zemi, která je geopoliticky nevýznamná, uvádí DePetris. Konstatuje, že ministři zemí NATO by měli dát najevo, že dveře se zavřely, protože hotel je plný.

Uvolnění s Ruskem

Mnoho lidí na Západě nemá rádo Rusy, Putin je ruský nacionalista cítící velkou křivdu, jelikož považuje kolaps Sovětského svazu za noční můru, a vůči Západu chová vrozenou nedůvěru, připouští analytik. Přiznává, že Putinovi nedělá problém posílat do evropských zemích své zabijáky, aby zlikvidovali nepřátele Kremlu nejhoršími jedy světa, navíc celkový obraz Ruska na Západě silně poškodila ruská invaze na východ Ukrajiny a anexe Krymu.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"S Ruskem ale nelze nakládat jako s otravným hmyzem. Nemůžeme po něm plácat a doufat, že odbzučí do jiné části pokoje," píše DePetris. Uvádí, že Rusko sice nemá sílu, všestrannost či bohatství Sovětského svazu, ale disponuje dostatečnými pákami, aby se s ním muselo počítat, navíc NATO a Rusko jsou přímí sousedé a to poslední, co ve vztahu se sousedem chcete, je křičet na sebe zpoza plotu.

Proto je třeba oživit Radu NATO-Rusko a učinit z ní fórum, které diskutuje o skutečných tématech, nabádá analytik. Podotýká, že změna politických vztahů totiž může trvat dlouho a možná nastane až s příchodem nové generace politiků do Kremlu.

Krvácející politické rány tak nesmí kapat do vojenské roviny a vojenské kanály musí zůstat otevřené, aby se zamezilo překvapením, která vedou k nedorozuměním, utvrzují vzájemnou podezíravost a politické urovnání činí ještě těžším, uzavírá DePetris.     

Související

Více souvisejících

NATO Rusko Emmanuel Macron

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

Energetika

EK schválila Česku miliardovou podporu na modernizaci tepláren

Evropská komise po intenzivním vyjednávání vydala pro Česko povolení na provozní podporu pro vysokoúčinnou kombinovanou výrobu elektřiny a tepla v maximálním celkovém objemu 3,2 miliardy eur. Bude tak možné aplikovat opatření, které je zásadní pro modernizaci energetiky a teplárenství a přispěje k plnění klimatických cílů. Model bude zároveň využívat nejefektivnější a nejmodernější formu podpory, která se bude odvíjet od situace na trhu.

Aktualizováno včera

včera

Noční klid

RECENZE: Plíživá paranoia a kolaps společnosti. Noční klid zpřítomňuje úzkost

Takřka měsíc před začátkem festivalu v Karlových Varech se do českých kin dostává druhý celovečerní film režiséra Michala Hogenauera, jehož intimní debut Tiché doteky ve Varech odpremiéroval před pěti lety. Jeho novinka Noční klid pokračuje v suverénní režii, komorním pojetí a rozplétání celospolečenských problémů na pozadí individuálních osudů.

včera

Radoslaw Sikorski

Polsko omezí pohyb ruských diplomatů. Moskva mluví o rusofobii

Polsko omezí ruským diplomatům pohyb na svém území, uvedl šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski. Varšava tak podle jeho slov reaguje na zapojení Ruska do hybridní války proti Evropské unii. Moskva reagovala slovy, že jde o další projev rusofobie, která údajně panuje v Polsku. 

včera

včera

včera

včera

Vláda ČR

Česko dává miliardy na dostupnější nájemní bydlení. Vláda zahájila program

Osm miliard korun na investice do výstavby, přes dvě stovky státních pozemků, které vláda bezplatně převede na obce a města, i příprava bytových projektů – to jsou konkrétní výsledky vlády vycházející z jejího programového prohlášení. Konkrétní parametry podpory dostupného nájemního bydlení představili premiér Petr Fiala (ODS), vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti) a ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Cílem investiční části reformy Bydlení pro život je zvýšení podílu dostupných nájemních bytů na trhu.

včera

včera

včera

včera

Michal Koudelka

Koudelka ve Sněmovně ozřejmil, o co šlo proruské platformě Voice of Europe

Jedním z cílů lidí kolem sankcionované platformy Voice of Europe byla špionáž uvnitř EU, řekl ředitel BIS Michal Koudelka v pondělí na konferenci v Poslanecké sněmovně. Koudelka ocenil tvrdou a nekompromisní reakci vlády, která platformu a její představitele zařadila na konci března na národní sankční seznam. 

včera

Robert Fico

Ficův stav se po atentátu nadále zlepšuje, oznámila nemocnice

Lékařské konzilium na základě výsledků vyšetření potvrdilo postupné zlepšování zdravotního stavu slovenského předsedy vlády Roberta Fica (Směr-SD). Agenturu TASR o tom v pondělí informoval tiskový odbor Úřadu vlády (ÚV) SR. Premiér je hospitalizován ve Fakultní nemocnici s poliklinikou FD Roosevelta v Banské Bystrici.

včera

Češi kvůli MS v hokeji zaplnili náměstí Prohlédněte si galerii

Co čeká hokejisty na Staromáku? Nadšení fanoušci nebudou to jediné

V Česku budou dnes odpoledne oficiálně pokračovat oslavy zisku titulu mistrů světa v ledním hokeji, který národní tým vybojoval v neděli večer po vítězství nad Švýcarskem. Největší akce se chystá na Staroměstském náměstí v Praze. Na co se lidé mohou těšit? 

Aktualizováno včera

V Národním divadle se koná poslední rozloučení s Vlastimilem Harapesem. (27.5.2024) Prohlédněte si galerii

Česko se v Národním divadle rozloučilo s baletním mistrem Vlastimilem Harapesem

Česko se v pondělí rozloučilo s baletním mistrem Vlastimilem Harapesem, který zemřel po těžké nemoci během předminulého týdne ve věku 77 let. Lidé v čele s jeho kolegy zaplnili historickou budovu Národního divadla, která hostila poslední rozloučení. Zájem byl značný, smuteční hosté museli čekat ve frontě.

včera

včera

včera

včera

Poslední rozloučení s Janem Kačerem. Národní divadlo řeklo, kdy bude

Se zesnulým hercem a režisérem Janem Kačerem se lidé rozloučí příští týden v Národním divadle. Kačer, který patřil k hvězdám nové vlny českého filmu, zemřel v pátek dopoledne. Bylo mu 87 let. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy