Islámský stát má v Afghánistánu až 2000 mužů a chce do Střední Asie, tvrdí Putin

Na severu Afghánistánu je přinejmenším 2000 bojovníků teroristické organizace Islámský stát (IS), která má za cíl expandovat do Střední Asie, tradiční zóny ruského vlivu. Uvedl to dnes ruský prezident Vladimir Putin na virtuálním summitu vůdců postsovětského Společenství nezávislých států (SNS). Putin také vybídl k tomu, aby mezinárodní společenství nespěchalo s uznáním vlády Tálibánu, jehož zástupci jsou tento měsíc očekáváni v Moskvě.

Putin podle agentury AFP uvedl, že na severu Afghánistánu je aktivních mnoho "extremistických a teroristických uskupení", včetně IS, sítě Al-Káida a hnutí uzbeckých islamistů.

"Počet bojovníků IS podle našich informací je okolo 2000. Jejich náčelníci připravují plány, aby rozšířili svůj vliv do středoasijských zemí a ruských regionů vyvoláváním etnických a náboženských konfliktů a náboženské nenávisti," řekl Putin.

Islámský stát, představující nejradikálnější uskupení v Afghánistánu, se přihlásil k sérii atentátů, kterými se snaží destabilizovat vládu Tálibánu. Situace znepokojuje Rusko, které se obává o své jižní křídlo.

Nejodhodlanější radikálové podle Putina do Afghánistánu přišli ze Sýrie a Iráku.

Rusko na svém území zakázalo Tálibán jako teroristickou organizaci, nicméně už roky s ním udržuje styky, poznamenala AFP. Dodala, že zástupci Tálibánu se 20. října mají zúčastnit mezinárodního jednání v Moskvě, kde jsou očekáváni rovněž zástupci Číny, Íránu a Pákistánu. Zmocněnec Kremlu pro Afghánistán Zamir Kabulov, který povede ruskou delegaci, ujistil, že pozvání dostaly i Spojené státy. Podle Putina se má probírat především "normalizace situace" v Afghánistánu.

"Netřeba spěchat s oficiálním uznáním Tálibů. Je nám jasné, že s nimi musíme spolupracovat, ale nelze s tím (uznáním) spěchat," řekl ruský prezident podle listu Kommersant. Putin připomněl, že Afghánistán zůstává největším dodavatelem opiátů na světě, a zapochyboval, zda se Tálibové zřeknou tohoto byznysu vzhledem k ekonomické krizi v zemi.

Naposledy delegace Tálibánu zavítala do Ruska v červenci, tedy ještě před ovládnutím Afghánistánu.

Rusko si přeje, aby Tálibán otevřel svou vládu i dalším silám v zájmu snadnějšího národního usmíření a potírání skupin, jako je IS, upozornila AFP.

Tálibové se v srpnu triumfálně chopili moci v Kábulu, dvě desetiletí poté, co je invaze USA připravila o moc. Rusko pozorně sleduje situaci v zemi, kde po deset let bojovali sovětští vojáci v krvavé válce až do svého odchodu v roce 1989.

Související

Afghanistán, ilustrační foto Komentář

Ve stínu nemohoucího Brežněva. O intervenci v Afghánistánu se v Moskvě rozhodlo před 45 lety

Sovětská vojenská intervence v Afghánistánu měla být rychlou a z globálního hlediska nepříliš významnou akcí. Ve skutečnosti podstatně ovlivnila vývoj světové politiky. Moskevské vedení o ní definitivně rozhodlo před 45 lety, na schůzi politbyra komunistické strany 12. prosince 1979. Zpětný pohled na její průběh odhaluje nejen to, jakým způsobem se na přelomu 70. a 80. let jednalo v Kremlu o zásadních bezpečnostních a mezinárodních záležitostech, ale může vést také k zamyšlení nad některými aktuálnějšími otázkami. 
Afghánistán, Kábul

Tálibán přitvrzuje. V Afghánistánu už zakazuje i knihy

V afghánské provincii Helmand začal ve čtvrtek platit zákaz zveřejňování fotografií a videí zobrazujících živé bytosti. Toto nařízení, oznámené představiteli ministerstva informací, je součástí snahy o zajištění dodržování mravních zákonů hnutí Tálibán. Kromě toho ministerstvo zakázalo také 400 knih, které jsou podle jejich vyjádření v rozporu s islámskými a afghánskými hodnotami.  

Více souvisejících

Afghanistán Islámský stát (IS) Vladimír Putin

Aktuálně se děje

před 43 minutami

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno před 1 hodinou

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

Čarovné jablko Prohlédněte si galerii

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

včera

včera

Královská rodina v Sandringhamu: Král, královna, William a Kate navštěvují bohoslužbu na Štědrý den Prohlédněte si galerii

Britské královské rodině začaly Vánoce v kostele. Králi zazpívali hymnu

Velká Británie na Boží hod vánoční bedlivě sleduje kroky členů královské rodiny. Král Karel III. či princ William se dnes zúčastnili bohoslužby v kostele svaté Máří Magdalény v Sandringhamu v hrabství Norfolk. Na královském sídle v Sandringhamu se rodina pravidelně schází každé Vánoce. 

Aktualizováno včera

Letoun, který havaroval v Kazachstánu, jen krátce před pádem.

V Kazachstánu spadl letoun s desítkami lidí na palubě

V Kazachstánu havaroval dopravní letoun Embraer ázerbajdžánských aerolinek s téměř sedmi desítkami lidí na palubě. Stroj začal po pádu hořet. Kazašské úřady informovaly o 38 obětech neštěstí. Zbylých 31 osob na palubě přežilo. Příčina nehody není v tuto chvíli známá. 

včera

Král Charles III. (Karel III.)

Karel III. ve vánočním projevu mluvil o svém boji s rakovinou

Britský král Karel III. ve svém vánočním projevu překvapil neobvyklou otevřeností, když se svěřil s osobním bojem proti rakovině, který letos sdílel s princeznou Kate. Vyjádřil hlubokou vděčnost zdravotníkům za jejich péči a podporu, která jim dodala sílu v těžkých chvílích.

včera

Robert Fico

Slováci mohou znovu vidět tajné nahrávky s Ficem z lesní chaty

Na Slovensku během Vánoc ožila kauza nahrávek tajných setkání na lesní chatě, jichž se účastnil i současný premiér Robert Fico (Smer-SD). Skupina žen se rozhodla nahrávky zveřejnit, upozornil web aktuality.sk. Fico už před třemi lety tvrdil, že na záznamech není nic zajímavého. 

včera

včera

včera

Finsko hlásí problém s kabelem do Estonska. Může jít o sabotáž

Elektrická síť mezi Finskem a Estonskem přes podmořské spojení Estlink 2 je v tuto chvíli přerušena. Informoval o tom server Yle. Zodpovědná společnost Fingrid v prohlášení uvedla, že příčina poruchy je předmětem vyšetřování. Nelze přitom vyloučit sabotáž. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy