Jak počítat oběti pandemie? Profesor z Oxfordu upozornil na úskalí statistik

NÁZOR - Kolik lidí zemřelo kvůli pandemii nemoci covid-19? A jak se tato čísla liší v jednotlivých zemích? Tyto otázku si úvodem svého komentáře pro server The Guardian klade renomovaný statistik David Spiegelhalter, profesor z prestižní Oxfordské univerzity.

Odpověď se hledá těžko

Jde o dvě nejčastější otázky, které v poslední době statistik dostává. Sám přiznává, že je velmi obtížné na ně odpovědět.

Pro začátek profesor doporučuje podívat se na počty úmrtí spojovaných s nemocí covid-19, které lze najít na internetu. Následně můžeme jednotlivé země porovnávat podle počtu těchto úmrtí na milion obyvatel, naznačuje renomovaný expert.

"To ale předpokládá, že způsob, kterým (jednotlivé) země zaznamenávají úmrtí jako 'covid', je ustálený," pokračuje Spiegelhalter. Dodává, že taková statistika navíc nezapočítává osoby, které zamřely během pandemie v důsledku restriktivních opatření a narušení běžného chodu zdravotnictví.

Proto je poctivější podívat se, jak se v jednotlivých zemích vyvíjí celkový počet úmrtí, deklaruje britský akademik. Vysvětluje, že část z těchto lidí by nepochybně zemřela i bez koronavirové pandemie, proto by nás měly zajímat nárůsty ve srovnání s běžnými čísly.  

Pokud se uchýlíme k takovému postupu, objeví se podle statistika jiný problém. Za ten označuje určit počet úmrtí, u kterých lze předpokládat, že by k nim došlo tak jako tak.

Pro daný postup existuje množství metod, poukazuje oxfordský profesor. Jako příklad dává metodiku britského Úřadu pro národní statistiku, která aktuální čísla porovnává s průměrným počtem úmrtí za posledních pět let, a metodiku Anglického veřejného zdraví, která je mnohem komplexnější co do započítávání výkyvů v demografii a trendech úmrtnosti.

Přesto obě metody dospívají k velmi podobným závěrům, upozorňuje Spiegelhalter. Na základě dat britského Úřadu pro národní statistiku lze podle něj vypočítat, že v rozmezí září a prosince loňského roku zaznamenala Anglie a Wales nárůst úmrtí o zhruba 21 tisíc.

Čelíme velké statistické výzvě

"Přesto je na úmrtních listech 29.000 úmrtí s covidem," píše odborník. Poukazuje, že z toho vyplývá, že oproti běžné době zemřelo z jiných důvodů, než je nákaza koronavirem, o nezanedbatelných 8.000 méně obyvatel Anglie a Walesu.

Čelíme tedy statistické výzvě, upozorňuje expert. Táže se, z čeho tato nesrovnalost pramení.  

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Prvním důvodem je podle profesora skutečnost, že k přibližně polovině ze zmíněných osmi tisíc úmrtí došlo z jiných důvodů, než je nemoc covid-19. "Zemřeli spíše s (covidem), než na covid," uvádí Spiegelhalter.

Druhým důvodem je fakt, že loni a letos se téměř nevyskytuje chřipka, tvrdí statistik. Dodává, že ve zmíněné statistice pro Anglii a Wales naneštěstí chybí také mnoho starých lidí, kteří spadají do nárůstu úmrtnosti v počtu 59 tisíc zaznamenaný mezi březnem a červnem roku 2020.

Tito lidé by jinak přežili o několik měsíců déle a promítli se do statistik pro období září-prosinec, deklaruje autor komentáře. Domnívá se, že jedním z důsledků tak může být přechod nárůstu úmrtnosti do jejího poklesu, jakmile se projeví efekt probíhající očkovací kampaně proti covidu-19.

Takový vývoj by přinesl značnou úlevu, konstatuje Spiegelhalter. Zároveň podotýká, že by výrazně zkomplikoval argumentaci ve prospěch pokračování protikoronavirových restrikcí.  

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Velká Británie

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy