Jak válka změnila Ukrajinu? Ruská invaze semkla 42 milionů lidí

Místo likvidace ukrajinského národa okupanti posílili jeho identitu. Z Ukrajinců se stali hrdí občané bojující za svou vlast všemožnými způsoby. Státníci obětují válce veškerý svůj čas. Bývalý prezident dokonce úzce spolupracuje s nynější hlavou státu. Sám moc dobře ví, jaké je to bojovat proti ruskému vlivu. Během tohoto boje málem přišel o život.

Bývalý ukrajinský prezident Viktor Juščenko byl během své kampaně proti kandidátovi preferovanému Moskvou v roce 2004 otráven. Málokdo ví, jaké je to stát proti ruskému vlivu tak, jako on. Posléze vedl protest proti zmanipulovaným volbám. Další rok vstoupil do funkce prezidenta Ukrajiny.

„Dnes můžu v klidu říct, že 42 milionů Ukrajinců mluví jedním hlasem. To nám dovoluje stát proti jakémukoli nepříteli, včetně Ruska,“ řekl ve svém projevu k 31 letem ukrajinské nezávislosti Juščenko. Na jeho obličeji stále jdou vidět známky téměř dvacet let staré otravy.

Ukrajinský den nezávislosti, který země slavila včera, přišel přesně půl roku poté, co Vladimir Putin odstartoval invazi ze severu, východu a jihu. Od té doby podle ukrajinské strany zemřelo 9 tisíc obránců. K tomu podle OSN zemřelo zhruba 5 500 civilistů.

Ačkoli někteří viděli a předpovídali přicházející válku, tak Juščenko obviňuje západní neschopnost bojovat proti ruské agresi. Zmínil například válku v Gruzii z roku 2008 a anexi Krymu o šest let později. Myslí si však, že tento náročný test změnil pozici Ukrajiny ve světě. „Přes 50 zemí vyjádřilo solidaritu s idejemi našeho boje. Poskytují nám veškerou možnou pomoc. Ať už jde o vojenskou, finanční nebo humanitární,“ popsal podle britského webu BBC Juščenko.

Tato situace naplňuje většinu času ukrajinského státníka. „Jsme tím naprosto obklopeni a nynější prezident mi opakuje, že absolutně věří, že Ukrajina zvítězí,“ dodal bývalý ukrajinský prezident. Čím více se Rusové snaží si Ukrajinu podmanit, tím silnější je identita ukrajinského národa.

Místo uniforem šije vlajky

V jedné z malých firem na levém břehu Dněpru v Kyjevě původně Natálie, které podnik patří, vyráběla hotelové uniformy. Nyní produkuje ukrajinské vlajky. Požadavky na vlajky jí chodí od začátku invaze.

Od té doby jich přijme zhruba půldruhého tisíce měsíčně. Nejen od armády, ale také od různých firem a soukromníků. „Jsou to pro nás velice příjemné barvy. Každý Ukrajinec je cítí a vidíme je všude. Na obloze, v obilných polích. Poskytují nám potěšení, radost a pozitivní emoce, protože tato práce je užitečná,“ popsala Natálie pro BBC.

Po šesti měsících války Ukrajina musí čelit nepříjemným skutečnostem. Po týdnech plánování protiofenzívy na jihu směrem k okupovanému Chersonu se tato akce musí uskutečnit. Obránci sice vypálili několik raket dlouhého dostřelu hluboko za ruské linie, ale tyto linie jsou pod kontrolou dělostřelectva a prakticky se nepohybují. Je třeba je prorazit, což není vůbec jednoduchý úkol a zřejmě si vyžádá znatelné ztráty. Nyní alespoň zbraně od západních zemí pomáhají obráncům zůstat pevně na liniích a narušovat ruské zásobovací trasy.

Volodymyr Zelenskyj, široce vnímaný jako národní hrdina, čelí také kritice za to, že svou zemi na ruskou invazi špatně připravil. Týká se to například jeho rozhodnutí nejednat ve chvíli, kdy ho Američané varovali před nebezpečím. Zelenskyj ale varoval, že by rozhodnutí jednat mohlo způsobit paniku a poškodit ukrajinskou ekonomiku.

Miliony sledujících za pár týdnů

„Je to den nezávislosti, o kterém jsme nevěděli, že vůbec bude,“ řekla šéfredaktorka Kyiv Independent Olga Rudenko. Popisuje publikování příspěvků jako hlas Ukrajiny, na který se svět může dívat. „V únoru byly věci nejisté. Nevěděli jsme, kdy na naši zemi zaútočí a kdy budeme zabiti. Mít možnost tady být a slavit je krásné,“ dodala.

Nedávná dohoda o exportu ukrajinského obilí přes Černé moře je jediným diplomatickým úspěchem této války. Někteří v něm vidí možnost mírové dohody. K tomu ale chybí dlouhý kus cesty, Ukrajina doteď ztratila pětinu svého území. K zachování své nezávislosti bude tento stát potřebovat ještě po nějakou dobu pomoc od vnějšího světa.

Související

Více souvisejících

Ukrajina válka na Ukrajině Viktor Juščenko

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 30 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

před 1 hodinou

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy