Jak válka změnila Ukrajinu? Ruská invaze semkla 42 milionů lidí

Místo likvidace ukrajinského národa okupanti posílili jeho identitu. Z Ukrajinců se stali hrdí občané bojující za svou vlast všemožnými způsoby. Státníci obětují válce veškerý svůj čas. Bývalý prezident dokonce úzce spolupracuje s nynější hlavou státu. Sám moc dobře ví, jaké je to bojovat proti ruskému vlivu. Během tohoto boje málem přišel o život.

Bývalý ukrajinský prezident Viktor Juščenko byl během své kampaně proti kandidátovi preferovanému Moskvou v roce 2004 otráven. Málokdo ví, jaké je to stát proti ruskému vlivu tak, jako on. Posléze vedl protest proti zmanipulovaným volbám. Další rok vstoupil do funkce prezidenta Ukrajiny.

„Dnes můžu v klidu říct, že 42 milionů Ukrajinců mluví jedním hlasem. To nám dovoluje stát proti jakémukoli nepříteli, včetně Ruska,“ řekl ve svém projevu k 31 letem ukrajinské nezávislosti Juščenko. Na jeho obličeji stále jdou vidět známky téměř dvacet let staré otravy.

Ukrajinský den nezávislosti, který země slavila včera, přišel přesně půl roku poté, co Vladimir Putin odstartoval invazi ze severu, východu a jihu. Od té doby podle ukrajinské strany zemřelo 9 tisíc obránců. K tomu podle OSN zemřelo zhruba 5 500 civilistů.

Ačkoli někteří viděli a předpovídali přicházející válku, tak Juščenko obviňuje západní neschopnost bojovat proti ruské agresi. Zmínil například válku v Gruzii z roku 2008 a anexi Krymu o šest let později. Myslí si však, že tento náročný test změnil pozici Ukrajiny ve světě. „Přes 50 zemí vyjádřilo solidaritu s idejemi našeho boje. Poskytují nám veškerou možnou pomoc. Ať už jde o vojenskou, finanční nebo humanitární,“ popsal podle britského webu BBC Juščenko.

Tato situace naplňuje většinu času ukrajinského státníka. „Jsme tím naprosto obklopeni a nynější prezident mi opakuje, že absolutně věří, že Ukrajina zvítězí,“ dodal bývalý ukrajinský prezident. Čím více se Rusové snaží si Ukrajinu podmanit, tím silnější je identita ukrajinského národa.

Místo uniforem šije vlajky

V jedné z malých firem na levém břehu Dněpru v Kyjevě původně Natálie, které podnik patří, vyráběla hotelové uniformy. Nyní produkuje ukrajinské vlajky. Požadavky na vlajky jí chodí od začátku invaze.

Od té doby jich přijme zhruba půldruhého tisíce měsíčně. Nejen od armády, ale také od různých firem a soukromníků. „Jsou to pro nás velice příjemné barvy. Každý Ukrajinec je cítí a vidíme je všude. Na obloze, v obilných polích. Poskytují nám potěšení, radost a pozitivní emoce, protože tato práce je užitečná,“ popsala Natálie pro BBC.

Po šesti měsících války Ukrajina musí čelit nepříjemným skutečnostem. Po týdnech plánování protiofenzívy na jihu směrem k okupovanému Chersonu se tato akce musí uskutečnit. Obránci sice vypálili několik raket dlouhého dostřelu hluboko za ruské linie, ale tyto linie jsou pod kontrolou dělostřelectva a prakticky se nepohybují. Je třeba je prorazit, což není vůbec jednoduchý úkol a zřejmě si vyžádá znatelné ztráty. Nyní alespoň zbraně od západních zemí pomáhají obráncům zůstat pevně na liniích a narušovat ruské zásobovací trasy.

Volodymyr Zelenskyj, široce vnímaný jako národní hrdina, čelí také kritice za to, že svou zemi na ruskou invazi špatně připravil. Týká se to například jeho rozhodnutí nejednat ve chvíli, kdy ho Američané varovali před nebezpečím. Zelenskyj ale varoval, že by rozhodnutí jednat mohlo způsobit paniku a poškodit ukrajinskou ekonomiku.

Miliony sledujících za pár týdnů

„Je to den nezávislosti, o kterém jsme nevěděli, že vůbec bude,“ řekla šéfredaktorka Kyiv Independent Olga Rudenko. Popisuje publikování příspěvků jako hlas Ukrajiny, na který se svět může dívat. „V únoru byly věci nejisté. Nevěděli jsme, kdy na naši zemi zaútočí a kdy budeme zabiti. Mít možnost tady být a slavit je krásné,“ dodala.

Nedávná dohoda o exportu ukrajinského obilí přes Černé moře je jediným diplomatickým úspěchem této války. Někteří v něm vidí možnost mírové dohody. K tomu ale chybí dlouhý kus cesty, Ukrajina doteď ztratila pětinu svého území. K zachování své nezávislosti bude tento stát potřebovat ještě po nějakou dobu pomoc od vnějšího světa.

Související

Robert Fico

Fico se chce mstít Ukrajině na uprchlících

Premiér Slovenska Robert Fico pohrozil snížením finanční podpory pro více než 130 000 ukrajinských uprchlíků v reakci na rostoucí spor s Ukrajinou ohledně dodávek ruského plynu. Konflikt vypukl poté, co Ukrajina 1. ledna uzavřela plynovod, který po desetiletí sloužil k dodávkám ruského plynu do střední Evropy. 
Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Na Ukrajině zemřel ruský novinář, tvrdí Moskva. Útočily ukrajinské drony

Ve válce na Ukrajině zemřel další novinář. Alexander Martemyanov, který psal pro ruský státní deník Izvestija, zemřel při dronovém útoku nedaleko okupovaného Doněcku na východě Ukrajiny. Moskva podle BBC obvinila ukrajinské vojáky z toho, že vědomě cílili na novináře. Kyjev se k události nevyjádřil. 

Více souvisejících

Ukrajina válka na Ukrajině Viktor Juščenko

Aktuálně se děje

před 51 minutami

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Alexander De Croo

Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

Dmitrij Peskov

Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči

Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota

V roce 2024 Rusko nasadilo na Ukrajině více než 8 000 dronů Šáhid-136, které vyvinul jeho dlouholetý spojenec Írán. Tento bezprecedentní rozsah využití bezpilotních letounů (UAV) zdůrazňuje měnící se povahu moderního válečnictví, kde se drony stávají klíčovým prvkem jak ofenzivních, tak defenzivních operací. Drony Šáhid-136, známé také jako „Witness“ nebo v ruštině „Geran-2“, se ukázaly být zvláště obtížní soupeři pro Ukrajinu a další země, které se staly cílem těchto útoků, včetně konfliktů s Hútíji v Jemenu. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Donald Trump

Trumpova touha po Grónsku dokazuje, že se v otázce počasí spletl

Zatímco prohlášení bývalého prezidenta Donalda Trumpa o koupi Grónska mohlo působit jako absurdní návrat do dob koloniální expanze, bližší pohled odhaluje, že jde spíše o reakci na rychle se měnící svět formovaný klimatickou změnou. Tání ledovců v Arktidě a strategické soupeření mezi USA, Ruskem a Čínou ukazují, že Grónsko hraje v tomto globálním zápase klíčovou roli. Uvedl to server Politico.

před 10 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024

Rok 2024 měl být podle mnohých ruských elit rokem ukončení války na Ukrajině. Místo toho však konflikt trvá dál a únavu střídá frustrace z ekonomických potíží a pokračujících sankcí. Informace od zdrojů blízkých Kremlu ukazují, že rozčarování se šíří jak mezi vládními představiteli, tak mezi byznysovými kruhy. 

před 12 hodinami

před 14 hodinami

včera

Princ Andrew

Britská monarchie řeší nepříjemnost. Prince Andrewa nahlásili policistům

Pověst britské královské rodiny je opět ohrožena kvůli minulosti prince Andrewa. Mladšího bratra krále Karla III. nahlásila antimonarchistická skupina Republic policii. Její představitelé nařkli Andrewa z toho, že použil falešné jméno při registraci svých podnikatelských aktivit. Upozornila na to BBC. 

včera

Robert Fico

Fico byl ve Vietnamu déle, než se myslelo, ukazuje nové odhalení

Slovensko nadále řeší vánoční pobyt premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve Vietnamu. Nově se ukazuje, že v asijské zemi byl přinejmenším od 27. prosince. Nadace Zastavme korupciu identifikovala hotelový pokoj z videa, které zmíněného dne zveřejnil. Upozornil na to server aktuality.sk. 

včera

včera

Navzdory očekávání. Princ William nejede na pohřeb Cartera, král posílá bratra

Princezna Kate oslaví ve čtvrtek 43. narozeniny. Bude slavit poprvé od chvíle, co porazila zákeřnou rakovinu. Nejspíš i proto se princ William rozhodl požádat svého otce, tedy krále Karla III., o uvolnění z jednoho důležitého závazku. Británii tak na pohřbu bývalého amerického prezidenta Jimmyho Cartera nebude reprezentovat král, ale ani následník trůnu.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy