Místo likvidace ukrajinského národa okupanti posílili jeho identitu. Z Ukrajinců se stali hrdí občané bojující za svou vlast všemožnými způsoby. Státníci obětují válce veškerý svůj čas. Bývalý prezident dokonce úzce spolupracuje s nynější hlavou státu. Sám moc dobře ví, jaké je to bojovat proti ruskému vlivu. Během tohoto boje málem přišel o život.
Bývalý ukrajinský prezident Viktor Juščenko byl během své kampaně proti kandidátovi preferovanému Moskvou v roce 2004 otráven. Málokdo ví, jaké je to stát proti ruskému vlivu tak, jako on. Posléze vedl protest proti zmanipulovaným volbám. Další rok vstoupil do funkce prezidenta Ukrajiny.
„Dnes můžu v klidu říct, že 42 milionů Ukrajinců mluví jedním hlasem. To nám dovoluje stát proti jakémukoli nepříteli, včetně Ruska,“ řekl ve svém projevu k 31 letem ukrajinské nezávislosti Juščenko. Na jeho obličeji stále jdou vidět známky téměř dvacet let staré otravy.
Ukrajinský den nezávislosti, který země slavila včera, přišel přesně půl roku poté, co Vladimir Putin odstartoval invazi ze severu, východu a jihu. Od té doby podle ukrajinské strany zemřelo 9 tisíc obránců. K tomu podle OSN zemřelo zhruba 5 500 civilistů.
Ačkoli někteří viděli a předpovídali přicházející válku, tak Juščenko obviňuje západní neschopnost bojovat proti ruské agresi. Zmínil například válku v Gruzii z roku 2008 a anexi Krymu o šest let později. Myslí si však, že tento náročný test změnil pozici Ukrajiny ve světě. „Přes 50 zemí vyjádřilo solidaritu s idejemi našeho boje. Poskytují nám veškerou možnou pomoc. Ať už jde o vojenskou, finanční nebo humanitární,“ popsal podle britského webu BBC Juščenko.
Tato situace naplňuje většinu času ukrajinského státníka. „Jsme tím naprosto obklopeni a nynější prezident mi opakuje, že absolutně věří, že Ukrajina zvítězí,“ dodal bývalý ukrajinský prezident. Čím více se Rusové snaží si Ukrajinu podmanit, tím silnější je identita ukrajinského národa.
Místo uniforem šije vlajky
V jedné z malých firem na levém břehu Dněpru v Kyjevě původně Natálie, které podnik patří, vyráběla hotelové uniformy. Nyní produkuje ukrajinské vlajky. Požadavky na vlajky jí chodí od začátku invaze.
Od té doby jich přijme zhruba půldruhého tisíce měsíčně. Nejen od armády, ale také od různých firem a soukromníků. „Jsou to pro nás velice příjemné barvy. Každý Ukrajinec je cítí a vidíme je všude. Na obloze, v obilných polích. Poskytují nám potěšení, radost a pozitivní emoce, protože tato práce je užitečná,“ popsala Natálie pro BBC.
Po šesti měsících války Ukrajina musí čelit nepříjemným skutečnostem. Po týdnech plánování protiofenzívy na jihu směrem k okupovanému Chersonu se tato akce musí uskutečnit. Obránci sice vypálili několik raket dlouhého dostřelu hluboko za ruské linie, ale tyto linie jsou pod kontrolou dělostřelectva a prakticky se nepohybují. Je třeba je prorazit, což není vůbec jednoduchý úkol a zřejmě si vyžádá znatelné ztráty. Nyní alespoň zbraně od západních zemí pomáhají obráncům zůstat pevně na liniích a narušovat ruské zásobovací trasy.
Volodymyr Zelenskyj, široce vnímaný jako národní hrdina, čelí také kritice za to, že svou zemi na ruskou invazi špatně připravil. Týká se to například jeho rozhodnutí nejednat ve chvíli, kdy ho Američané varovali před nebezpečím. Zelenskyj ale varoval, že by rozhodnutí jednat mohlo způsobit paniku a poškodit ukrajinskou ekonomiku.
Miliony sledujících za pár týdnů
„Je to den nezávislosti, o kterém jsme nevěděli, že vůbec bude,“ řekla šéfredaktorka Kyiv Independent Olga Rudenko. Popisuje publikování příspěvků jako hlas Ukrajiny, na který se svět může dívat. „V únoru byly věci nejisté. Nevěděli jsme, kdy na naši zemi zaútočí a kdy budeme zabiti. Mít možnost tady být a slavit je krásné,“ dodala.
Nedávná dohoda o exportu ukrajinského obilí přes Černé moře je jediným diplomatickým úspěchem této války. Někteří v něm vidí možnost mírové dohody. K tomu ale chybí dlouhý kus cesty, Ukrajina doteď ztratila pětinu svého území. K zachování své nezávislosti bude tento stát potřebovat ještě po nějakou dobu pomoc od vnějšího světa.
Související
Fico se chce mstít Ukrajině na uprchlících
Na Ukrajině zemřel ruský novinář, tvrdí Moskva. Útočily ukrajinské drony
Ukrajina , válka na Ukrajině , Viktor Juščenko
Aktuálně se děje
před 51 minutami
Jak se žije pacientům v Evropě? Diagnostika nemoci může trvat i desítky let, problémem je i ego lékařů
před 2 hodinami
Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?
před 4 hodinami
Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení
před 5 hodinami
Princezně Kate se dožila chvíle, kdy jí gratuluje celý svět. Nebylo to vůbec jisté
před 5 hodinami
Trump chce Panamský průplav, USA na něj ale nemají nárok. Panamě definitivně patří od roku 1999
před 6 hodinami
Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit
Aktualizováno před 6 hodinami
Mimořádná zpráva Apokalypsa v Los Angeles: Požárů je už pět, hasičům dochází voda, lidé prchají
před 6 hodinami
Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči
před 7 hodinami
Policie definitivně uzavřela případ úmrtí populárního herce Karla Heřmánka
před 8 hodinami
Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota
před 8 hodinami
Požáry v Kalifornii plodí mrtvé i nové hrdiny. Obětují své domovy pro pomoc ostatním
před 9 hodinami
Změna počasí se blíží. Meteorologové varují před dvěma jevy
před 9 hodinami
Trumpova touha po Grónsku dokazuje, že se v otázce počasí spletl
před 10 hodinami
Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024
před 12 hodinami
Katastrofa, kterou nikdo nečekal. Za ničivé požáry v Kalifornii mohou změny počasí
před 14 hodinami
Výhled počasí do konce ledna. Meteorologové zmiňují vliv tlakové výše
včera
Britská monarchie řeší nepříjemnost. Prince Andrewa nahlásili policistům
včera
Fico byl ve Vietnamu déle, než se myslelo, ukazuje nové odhalení
včera
Elvis Presley by slavil devadesáté narozeniny
včera
Navzdory očekávání. Princ William nejede na pohřeb Cartera, král posílá bratra
Princezna Kate oslaví ve čtvrtek 43. narozeniny. Bude slavit poprvé od chvíle, co porazila zákeřnou rakovinu. Nejspíš i proto se princ William rozhodl požádat svého otce, tedy krále Karla III., o uvolnění z jednoho důležitého závazku. Británii tak na pohřbu bývalého amerického prezidenta Jimmyho Cartera nebude reprezentovat král, ale ani následník trůnu.
Zdroj: Lucie Podzimková