Johnson chce dohodu s EU do poloviny října

Nebude-li dohoda o budoucích vztazích Británie s Evropskou unií hotová do říjnového summitu unijních lídrů, pak by se obě strany měly smířit s krachem jednání a "jít dál". Před novým blokem rozhovorů mezi vyjednávacími týmy to dnes řekl britský premiér Boris Johnson.

Boris Johnson

Irský ministr zahraničí Simon Coveney zároveň varoval Londýn v souvislosti se zprávou deníku Financial Times (FT), podle níž britská vláda chystá zákon, který by zneplatnil části brexitové dohody.

Británie po lednovém formálním vystoupení z EU už několik měsíců se "sedmadvacítkou" jedná o podobě budoucího partnerství, rozhovory se ale ukazují být podobně složité jako ty o "rozvodové dohodě". Necelé čtyři měsíce před koncem vyjednávacího období se návrhy dvou stran v některých bodech stále výrazně rozcházejí, zejména se mluví o neshodách kolem společných pravidel hospodářské soutěže a o přístupu unijních rybářů do britských vod.

"Dohoda s našimi evropskými přáteli musí přijít do termínu Evropské rady 15. října, pokud má být v platnosti do konce roku," uvedl dnes premiér Johnson den před začátkem dalšího třídenního kola jednání. Podobně se v posledních týdnech opakovaně vyjádřil i lídr vyjednávacího týmu EU Michel Barnier.

"Nebudeme-li se schopni do té doby dohodnout, pak nepředpokládám, že mezi námi bude dohoda o volném obchodu, a všichni bychom to měli přijmout a jít dál," pokračoval ministerský předseda.

Johnson dodal, že uzavření dohody je podle něj stále možné, ovšem za podmínky, že "EU je připravena přehodnotit své aktuální pozice" a že se přikloní k britskému "rozumnému návrhu na standardní dohodu o volném obchodu". Unie ovšem dává jasně najevo, že britský přístup na její jednotný trh bez sladění pravidel hospodářské soutěže je nepřijatelný.

Vyjednávání by mohl ještě zkomplikovat údajný britský plán, o kterém s odvoláním na tři zasvěcené osoby informovaly listy Financial Times a deník The Guardian. Vláda prý chystá pro případ neúspěchu současných vyjednávání o budoucí podobě vzájemných vztahů zákon, který by zmíněné části právně závazné dohody zneplatnil. Konkrétně má jít o ustanovení z brexitové dohody, která se týkají státní pomoci firmám a celního režimu v Severním Irsku.

Na článek v FT ihned reagoval šéf irské diplomacie Coveney, který na twitteru napsal: "Toto by byl velmi nerozumný způsob, jak postupovat."

EU dnes Británii vzkázala, že žádná obchodní dohoda nebude, pokud se Londýn bude pokoušet zasahovat do brexitové rozvodové smlouvy. "Důvěřuji britské vládě, že naplní smlouvu o odchodu, která je závazná podle mezinárodního práva a podmínkou pro jakékoli budoucí partnerství," řekla dnes šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Protokol o Irsku a Severním Irsku je přitom podle ní zásadní pro obranu míru a stability na ostrově a pro celistvost jednotného trhu.

Británie však tvrdí, že rozlukovou dohodu ctí. "Hovoříme o omezených a opodstatněných krocích k vyjasnění specifických prvků protokolu o Severním Irsku v domácím právu, abychom odstranili jakoukoli nejasnost a zajistili, že vláda bude vždy schopna plnit své závazky," řekl dnes podle agentury Reuters Johnsonův mluvčí.

Johnson se dnes podle Reuters shodl i s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, že v jednáních s EU musí tento měsíc nastat pokrok.

Jestliže se do začátku příštího roku nepodaří nové partnerství dojednat, zkomplikují od ledna obchodování přes kanál La Manche cla a kvóty podle pravidel Světové obchodní organizace (WTO). Do konce probíhajícího přechodného období brexitu se Británie dál řídí unijním právem, ačkoli už formálně není členem EU.

Johnson dnes řekl, že i kdyby přechodné období brexitu vypršelo bez dohody o budoucích vztazích, bylo by to stále "dobré vyústění pro Spojené království". "Jako vláda se připravujeme, na našich hranicích a v našich přístavech, abychom na to byli připraveni," řekl Johnson. "Naše dveře nebudou nikdy zavřené a budeme obchodovat jako přátelé a partneři - ale bez dohody o volném obchodu," dodal britský premiér.

Dopravu v Česku komplikuje sníh. Přehled po krajích

30.11.2021 09:43 Na mokrých silnicích se dnes může místy tvořit náledí, ve výše položených oblastech pak sněhové…

Exploze pumy u nádraží v Mnichově: Čtyři zranění, nejezdily vlaky

01.12.2021 20:35 Exploze na staveništi poblíž vlakového nádraží v Mnichově zranila čtyři lidi, z toho jednoho vážně.…

Příznaky varianty omikron se liší od varianty delta

29.11.2021 14:41 Příznaky lidí infikovaných variantou koronaviru omikron se liší od těch nakažených variantou delta.…

Nový premiér Fiala svolal první neformální jednání své nastupující vlády

30.11.2021 22:00 Nový premiér Petr Fiala (ODS) na dnešek svolal první neformální jednání své nastupující vlády,…

Lékař napsal ostrý vzkaz odpůrcům očkování. Nebral si servítky

16.11.2021 18:55 Lékaři kvůli pokračující pandemii covidu-19 zažívají obrovský nápor. Přeplněné jsou nejen nemocnice…

Na opoziční mítink v Kyjevě přišly stovky lidí, žádaly demisi prezidenta a…

01.12.2021 21:38 Aktualizováno Stovky lidí přišly dnes večer na opoziční demonstraci na kyjevském náměstí Nezávislosti, zvaném…

Rusko chce podle Putina záruky, že se NATO nerozšíří dál na východ

01.12.2021 17:37 Ruský prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že jeho země bude žádat záruky, že se…

Zelenskyj vyzval k přímému jednání s Moskvou o konfliktu na Ukrajině

01.12.2021 12:48 Aktualizováno Ukrajina potřebuje přímé rozhovory s Moskvou, aby mohla v oblasti Donbasu na východě země ukončit…

Norsko hlásí první dva případy varianty omikron u lidí, kteří byli v JAR

01.12.2021 12:24 Norsko je další evropskou zemí, kde byla odhalena nová koronavirová varianta omikron. O dvou…

Británie hlásí už 22 případů varianty omikron, očekává se odhalení dalších

01.12.2021 09:40 V Británii je celkem 22 potvrzených případů koronavirové varianty omikron a čeká se odhalení…

Lukašenko označil Krym za ruské území, chce vyřešit migrační krizi do…

30.11.2021 20:49 Bělorusko se do konce roku pokusí vyřešit problém s migranty na své západní hranici, slíbil…

Švýcarsko plánuje zpřísnit opatření proti šíření koronaviru

30.11.2021 20:35 Švýcarsko chce po dlouhém váhání poprvé od začátku čtvrté vlny pandemie covidu-19 zpřísnit opatření…

Šéf WHO varoval před přehnanými reakcemi na koronavirovou variantu omikron

30.11.2021 18:31 Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus dnes uvedl, že nejsou nezbytné…

V Anglii jsou opět povinné roušky v obchodech a MHD

30.11.2021 17:18 Aktualizováno V Anglii dnes začala platit povinnost mít zakrytá ústa a nos v obchodech, prostředcích veřejné…

Švédský parlament znovu zvolil premiérkou sociální demokratku Anderssonovou

29.11.2021 20:46 Aktualizováno Švédský parlament dnes opět schválil sociální demokratku Magdalenu Anderssonovou jako premiérku.…

Související:

Právě se děje

reklama